پشتیبانی تست‌شو

تست شیوه فرزند پروری والدین

30 سوال

دقیقه

تفسیر دارد

35,000 تومان

برای خرید گروهی این تست اینجا کلیک کنید

شاخص‌‌های ارزیابی این تست :

اشتراک گذاری با دیگران :

منظور از پرسشنامه شیوه فرزندپروری والدین چیست؟

شیوه های فرزند پروری | مشکلات رفتاری کودکان

شیوه‌های فرزندپروری و نقش آن در حفظ سلامت روانی، اجتماعی و جسمانی کودکان و والدین بسیار مهم است. خانواده به عنوان اولین و مهم‌ترین بافت اجتماعی، برای رشد و توسعه انسان نقش کلیدی دارد.

روش‌های فرزندپروری شامل رویکردها، نگرش‌ها و قوانینی است که والدین در تربیت و رشد فرزندان خود به کار می‌گیرند. این روش‌ها می‌توانند بر اساس مفاهیم مختلف فرهنگی، نژادی و اجتماعی متفاوت باشند.

تعداد زیادی کودکان در طول رشد و تطابق با تغییرات درگیر مشکلاتی می‌شوند. استرس و تعارض‌های ناشی از این تغییرات می‌تواند به مشکلات رفتاری، عاطفی و یادگیری در کودکان منجر شود. 
وجود مشکلات رفتاری در کودکان نشان‌دهنده وجود روابط نامناسب بین اعضای خانواده، به خصوص والدین، است و با روش‌های ناصحیح تربیتی و تعاملات ناپسندیده آنها با فرزندان مرتبط است.

فرزندان دارای حقوقی هستند که والدین موظفند آنها را رعایت کنند. حق فرزند بر پدر و مادر شامل  حق داشتن زندگی سالم و امن، حق تغذیه، مراقبت و توجه مناسب، حق تحصیل و توسعه شخصیت، حق بیان نظرات و احساسات، و حق حریم خصوصی است. والدین مسئولیت دارند تا این حقوق را رعایت کرده و به فرزندان خود محیطی سالم و حامی برای رشد و توسعه ارائه دهند.

منظور از شیوه های فرزند پروری، روش هایی است که والدین برای تربیت فرزندان خود به کار می‌گیرند و بیانگر نگرش هایی است که آنها نسبت به فرزندان خود دارند و همچنین شامل معیار ها و قوانینی است که برای فرزندان خویش وضع می‌کنند ولی باید پذیرفت که رفتار های فرزندپروری به واسطه فرهنگ، نژاد و گروه های اقتصادی تغییر می‌کند. پرسشنامه فرزندپروری، آزمونی است که در تست‌شو به صورت آنلاین ارائه گردیده است و  به شما می‌گوید که آیا برای فرزندان خود والدین خوبی هستید یا خیر.

تست های پیشنهادی برای ارزیابی شخصیت و رفتار شناسی بزرگسالان

پرسشنامه شیوه ی فرزندپروری والدین چگونه عمل می‌کند؟

پرسشنامه شیوه فرزندپروری والدین، یک ابزار است که برای ارزیابی شیوه‌ها و روش‌هایی که والدین در تربیت و رشد فرزندان خود به کار می‌گیرند، استفاده می‌شود. این پرسشنامه برای کمک به درک نگرش‌ها، باورها و رفتارهای والدین در رابطه با فرزندانشان طراحی شده است.

عملکرد پرسشنامه شیوه فرزندپروری والدین به این صورت است:

1. مجموعه سوالات: پرسشنامه شامل مجموعه‌ای از سوالات است که بر اساس تحقیقات روانشناسی و روان‌پزشکی تحت نظر تیم کوچینگ تست‌شو تهیه شده‌اند. این سوالات معمولاً متنوع هستند و درباره روابط، تعاملات و روش‌های تربیتی والدین با فرزندانشان می‌باشند.

2. انتخاب پاسخ: در هر سوال، والدین باید یک پاسخ را از بین گزینه‌های مشخص شده انتخاب کنند. این گزینه‌ها معمولاً متفاوت درجه‌ای از روش‌های فرزندپروری را نشان می‌دهند، و شامل "کاملا مخالم"، "مخالفم"، "تقریبا مخالفم"، "موافقم" یا "کاملا موافقم" می باشد.

3. تحلیل نتایج: پس از تکمیل پرسشنامه، نتایج بررسی و تحلیل می‌شوند که این تحلیل معمولاً به صورت آماری صورت می‌گیرد و به والدین کمک می‌کند تا شیوه فرزندپروری خود را بررسی کنند و نقاط قوت و ضعف خود را در ارتباط با تربیت فرزندانشان بشناسند.

4. بازخورد و راهنمایی: پس از تحلیل نتایج، والدین می‌توانند بازخورد و راهنمایی دریافت کنند.

پرسشنامه شیوه فرزندپروری شامل 30 سوال است که به ترتیب سهم هر الگوی مورد نظر 10 تست میباشد همچنین روش نمره گذاری آن نیز بر اساس امتیاز کسب شده در نتیجه تست میباشد که نشان دهنده ی میزان وجود الگو ها در والدین است.

تحلیل تست شیوه فرزند پروری والدین به چه صورت است؟

تحلیل تست شیوه فرزند پروری والدین به چه صورت است؟

در تحلیل این تست سه تا مشخصه مهم را به ما ارائه می دهد که شامل مقیاس آزاد گذاری، مقیاس آمرانه و مقیاس اقتدار منطقی می باشد.

این مقیاس ها از امتیاز 1 تا 30 بررسی می شود و امتیاز هر کدام از این سه مقیاس تفسیر مخصوص به خود را دارد:

مقیاس آزاد گذاری

اگر امتیاز این مقیاس بالا باشد ممکن است بدین معنی باشد که شما کنترل کافی بر رفتار و کارهای فرزندانتان ندارید و قواعد و قوانین مناسبی را برای فرزاندانتان در نظر نمی گیرید. شما به این فکر می کنید که اگر فرزندتان را محدود کنید ممکن است مانع رشد و شکوفایی استعدادهایش شوید و حق انتخاب را از وی سلب کنید.

اما بالعکس اگر این امتیاز پایین باشد ممکن است به این معنی باشد شما کنترل منطقی یا بیش از حد بر روی رفتارها و اعمال فرزندانتان دارید.

مقیاس آمرانه

اگر امتیاز این مقیاس بالا باشد بدین معنی است که شما اگر زمان هایی از روز را به شوخی و بازی با فرزندانتان بگذرانید فکر می کنید  که اقتدار شما زیر سوال رفته و به گونه ای فرزانتان از شما حساب نمی برند و تفکر شما این است که اگر فرزندتان از شما نترسد حرف شما را گوش نخواهد کرد.

حال اگر امتیاز این بخش پایین باشد می تواند بدین معنی باشد که شما قوانین سفت و سختی را برای فرزندانتان وضع نمی کنید و دوست ندارید که او از شما بترسد و نتواند حرفهای دلش را به شما بزند

مقیاس اقتدار منطقی

بالا بودن امتیاز این شاخصه بدین معناست که شما از فرزندانتان در امور نظر خواهی می کنید. قواعد و ارزش های مشخص و منطقی را برای او در نظر می گیرید و سطح توقعات شما از او مناسب توانمندی هایش می باشد.

اگر امتیاز این بخش پایین باشد می تواند بدین معنا باشد که شما درباره خواسته ها و قوانینی که برای فرزندتان وضع می کنید هیچ دلیل و منطقی برایش نمی آورید و تنها صحبتی که با او دارید این است که من صلاح تو را می خواهم و  با این جمله اجازه تصمیم گیری درباره خودش را از او می گیرید.

البته تمامی موارد بالا نسبی می باشد و اگر شما تمایل دارید که به صورت دقیق بدانید چه رفتاری باید با فرزندانتان داشته باشید می توانید از مشاورین و تیم کوچینگ تست‌شو در این حوزه کمک بگیرید.

پرسشنامه شیوه فرزندپروری بامریند

والدین مستبد |  نظریه اقتدار والدین |  فرزند پروری

دیانا بامریند از دانشگاه کالیفرنیا در سال 1973 مجموعه بررسی هایی را انجام داد که طی آن الگوهایی از شیوه های فرزندپروری والدین ، مشخص شد. وی ابتدا برای اجرای مطالعات خود ، پرسشنامه هایی را طراحی کرد که به نام خود او معروف شد. این ابزار اقتباسی است  از نظریه اقتدار والدین که بر اساس نظریه بامریند از سه الگوی آزادگذاری ، آمرانه ، و اقتدار منطقی والدین جهت بررسی الگوهای نفوذ و شیوه های فرزند پروری ، ساخته شده است.

بامریند معتقد بود که یکی از نقش‌های اصلی والدین در زندگی کودک، اجتماعی کردن او با ارزش‌ها و انتظارات فرهنگشان است. با این حال، نحوه انجام این کار والدین بر اساس میزان کنترلی که آنها سعی می کنند بر فرزندان خود اعمال کنند، می تواند به طور چشمگیری متفاوت باشد. در اینجا به اختصار چند عملکرد از والدین مستبد را برای شما خاطر نشان می‌کنیم.

تنبیه به جای پاداش

تنبیه کودکان به جای پاداش آنها | رفتار فرزندان

رویکرد استبدادی کنترل کننده ترین سبک را نشان می دهد. والدین مستبد به جای ارزش گذاشتن بر خودکنترلی و آموزش مدیریت رفتارهای خود به کودکان، بر پایبندی به اقتدار تمرکز می کنند. والد مستبد به جای پاداش دادن به رفتار مثبت، فقط بازخوردی را در قالب تنبیه برای رفتار نادرست ارائه می کند. والدین مستبد قوانین زیادی دارند و حتی ممکن است تقریباً تمام جنبه های زندگی و رفتار فرزندانشان را در خانه و در جمع مدیریت کنند. علاوه بر این، آنها همچنین قوانین نانوشته زیادی دارند که انتظار می رود بچه ها از آنها پیروی کنند - حتی اگر بچه ها دستورالعمل های صریح کمی در مورد این "قوانین" دریافت کنند. در عوض، به سادگی از کودکان انتظار می رود که بدانند این قوانین وجود دارند و از آنها پیروی کنند.

بچه باید دیده شود نه شنیده