پشتیبانی تست‌شو

آزمون توصیف جو سازمانی – مدرسه

34 سوال

10 دقیقه

تفسیر دارد

35,000 تومان

برای خرید گروهی این تست اینجا کلیک کنید

شاخص‌‌های ارزیابی این تست :

اشتراک گذاری با دیگران :

آزمون توصیف جو سازمانی – مدرسه  روش کاربردی برای ارزیابی جو سازمانی، ابزاری موثر برای بهبود عملکرد کارکنان در سایت تست‌شو تهیه شده و ارائه گردیده است.

جو سازمانی مجموعه ای از تصوراتی است که افراد از یک شرکت و محیط آن دارند، صرف نظر از اینکه دیگران چگونه آن را درک می کنند، بنابراین، بیشتر جنبه فردی دارد تا سازمانی.

به همین دلیل، شناخت اندیشه معلمان از جو سازمانی حائز اهمیت است، زیرا این امر بر عوامل مختلفی از جمله فیزیولوژیکی، روانی، اجتماعی و اقتصادی تأثیر می‌گذارد و علاوه بر داشتن نیازهای مادی، نیاز به احساس مشارکت در محیطی راحت نیز دارد.

به منظور کار بهینه همه آنها ممکن است تمام مهارت های لازم را برای برآورده کردن کامل نیازهای موقعیت داشته باشند، اما اگر در محیطی دلپذیر قرار نگیرند، به پتانسیل خود دست نخواهند یافت.

تست های پیشنهادی برای استعدادیابی

توصیف جو سازمانی مدارس

ساختارهای سازمانی | تستشو

مدارس، مانند بسیاری از سازمان های دیگر، تمایل به پیروی از ساختارهای سازمانی استاندارد دارند. آنها یک سلسله مراتب مشخص و مرزهای مشخصی دارند که در مورد اینکه کدام کارمندان یا بخش ها مسئول وظایف مختلف درگیر در عملکرد مدرسه هستند. همانند کسب و کارها و سازمان های غیرانتفاعی، ساختار سازمانی یک مدرسه مشخص می کند که چه کسی به چه کسی گزارش می دهد و چه کسی مسئول چه چیزی است. مدارس معمولاً دارای مدیرانی هستند که مسئولیت عملیات و نظارت کل مدرسه را بر عهده دارند و معلمان موضوعات مختلف بر اساس سطوح پایه یا حوزه های درسی دانشگاهی در تیم هایی تقسیم می شوند. آنها همچنین دارای کارکنان اداری و کارکنان پشتیبانی برای انجام وظایف مختلف لازم برای عملیات مدرسه هستند.

مدارس معمولاً دارای کارکنان پشتیبانی هستند که مسئول بخش‌های مختلف هستند که وظایف اساسی دارند. کارکنان دفتر مسئول رسیدگی به بازدیدکنندگان، تماس‌های دریافتی و وظایفی مانند حضور روزانه و همچنین رسیدگی به نیازهای معلمان و دانش‌آموزان از جمله این وظایف می‌باشد. کارگران کافه تریا برای دانش آموزان صبحانه و ناهار حاضر می‌کنند و کارگران سرایداری و تعمیر و نگهداری نیز بخشی جدایی ناپذیر اکثر مدارس هستند.

آزمون توصیف جو سازمانی مدارس

اقلیم سازمانی | ساختار سازمانی | تستشو

جو یا اقلیم سازمانی، اصطلاح وسیعی است که به ادراک معلمان از محیط عمومی کار در مدرسه اطلاق شده و متأثر از سازمان رسمی، غیر رسمی، شخصیت افراد و رهبری سازمانی است. ادراکاتی که فرد از نوع سازمانی که در آن کار می‌کند دارد و احساس او به سازمان بر حسب ابعادی مانند استقلال، ساختار سازمانی، پاداش، ملاحظه‌کاری ها، صمیمیت و حمایت و صراحت، تعریف دیگری از جو یا اقلیم سازمانی است. به طور کلی صاحب نظران هر کدام تعاریف متعددی از جو بیان شده داشته‌اند، ولی نکته ای که در اکثر تعاریف آنها مشترک است، آن است که جو سازمانی بر اساس ادراک کارکنان از محیط سازمان سنجیده می‌شود.

علاوه بر سازمان در سطح مدرسه، ساختار سازمانی یک مدرسه معمولاً شامل مدیران و سایر پرسنل است که در سطح ناحیه مدرسه کار می کنند. اغلب یک مدیر منطقه یا ناظر، مسئول کل سیستم مدرسه به همراه سایر پرسنل سطح ناحیه است. سرپرست و پرسنل ناحیه مدرسه معمولاً با هیئت مدیره مدرسه کار می کنند. سیستم های مدرسه معمولاً بخشی از یک گروه مدارس در سطح شهر یا استان هستند. بسیاری از کشورها همچنین دارای مدیران مدارس در سطح ملی نیز می‌باشند. ساختار سازمانی یک مدرسه به مکان آن و دولتی، خصوصی یا مستقل بودن آن بستگی دارد.

آزمون توصیف جو سازمانی مدارس چگونه عمل می‌کند؟

مقیاس لیکرت | تستشو

مؤسسات آموزشی از آنجایی که وظیفه تولید و انتقال دانش، علاوه بر اشاعه فرهنگ، عناصر اساسی توسعه پایدار کشور را بر عهده دارند، یک سازمان اجتماعی ارزشمند هستند. به همین دلیل داشتن جو سازمانی دلپذیر برای مؤسسات از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا به هر یک از کارکنان اجازه می دهد تا وظایف خود را به نحو مطلوب توسعه دهند.

آزمون توصیف جو سازمانی مدارس بر اساس مقیاس لیکرت تنظیم گردیده است، به این صورت که هر آزمودنی باید یکی از پنج گزینه خیلی زیاد، زیاد، متوسط، کم و خیلی کم را علامت بزند و شامل پنج بُعد زیر است : (1) رفتار مشمول، (2) رفتار ناکام، (3) رفتار صمیمی، (4) رفتار حمایتی، (5) رفتار دستوری.

سوالات متداول

چگونه جو سازمانی را در کلاس ارزیابی کنیم؟

جو سازمانی را می توان با استفاده از ابزاری برای کارمندان یک سازمان اندازه گیری کرد. یکی از گزینه‌ها استفاده از نظرسنجی‌های کارکنان است، اگرچه ابزارهای دیگری مانند مشاهده، مصاحبه یا پرسیدن سؤال وجود دارد.

جو سازمانی خوب چیست؟

جو سازمانی بازتاب کار تیمی و توسعه مجموعه ای از مهارت های بین فردی، درون فردی و عاطفی است که به دستیابی به برنامه ها یا اهداف تعیین شده در سازمان کمک می کند.

آزمون توصیف جو سازمانی مدارس چه ابعادی را بررسی می کند؟

این آزمون شامل پنج بُعد است : (1) رفتار مشمول، (2) رفتار ناکام، (3) رفتار صمیمی، (4) رفتار حمایتی، (5) رفتار دستوری.

به شما پیشنهاد می‌کنیم آزمون توصیف جو سازمانی – مدرسه را انجام دهید تا به نیاز‌های اساسی خود پی ببرید تا بهتر بتوانید رفتارهای خود را کنترل کنید.

آزمون توصیف جو سازمانی – مدرسه | تست شو

آزمون توصیف جو سازمانی – مدرسه

دیدگاه‌ها

ثبت دیدگاه ‌شما

نام شما*

دیدگاه ‌شما*

امتیاز خود را وارد کنید

این تست را به کاربر های دیگر

این تست را به کاربر های دیگر