تست هوش هیجانی (EQ-BarOn)

90 سوال

دقیقه

تفسیر دارد

0 رایگان

شاخص‌‌های ارزیابی این تست :

اشتراک گذاری با دیگران :

فهرست مطالب

تاریخ بروزرسانی |  مهر 1402

تست هوش هیجانی (EQ-BarOn) چیست؟

تست eq

هوش هیجانی (EQ) به توانایی مدیریت احساسات خود و درک احساسات افراد اطرافتان می گویند. پنج عنصر کلیدی برای EQ وجود دارد:

 • خودآگاهی
 • خود تنظیمی
 • انگیزه
 • همدلی
 • مهارت های اجتماعی.

افرادی که هوش هیجانی (EQ) بالایی دارند می‌توانند احساسات، معنای آن احساسات و چگونگی تأثیر آن احساسات بر رفتار سایر افراد را تشخیص دهند. به طور کلی گفته می شود که هوش هیجانی شامل چند مهارت عمده است:

آگاهی هیجانی، توانایی شناسایی و نامگذاری احساسات خود.

هوش هیجانی بالا به ما در نحوه ی واکنش به دیگر افراد و جهان پیرامونمان کمک میکند. هوش هیجانی هیچ ربطی به دانستن معادلات ریاضی یا به خاطر سپردن چیزی، ندارد. همانطور که در هوش IQ افراد با یکدیگر متفاوت اند، همه ما در سطح یکسانی از هوش هیجانی یا EQ قرار نداریم.

شما میتوانید با انجام تست هوش هیجانی تست شو میزان EQ و بلوغ در عواطف و رفتار هایتان در رو به رو شدن با افراد را بسنجید. در ادامه به اهمیت تست eq که توسط کارشناسان فنی و مجرب تست‌شو تهیه گردیده است، بیشتر میپردازیم.

اهمیت تست هوش هیجانی (EQ-BarOn) و شاخص های آن

آزمون هوش هیجانی

آزمون هوش هیجانی آنچنان اهمیت دارد که توسعه آن می‌تواند تفاوت شکست و یا موفقیت در زندگی شخصی و شغلی شما را مشخص کند و از دیگر تست های روانشناسی اهمیت بیشتری دارد. تست رایگان هوش هیجانی (یا همان تست هوش هیجانی تصویری)، به بررسی پانزده عامل هوش هیجانی یعنی:

 1. استقلال
 2. خودابرازی
 3. عزت‌نفس
 4. خودشکوفایی
 5. خودآگاهی هیجانی
 6. روابط بین‌فردی
 7. مسئولیت‌پذیری اجتماعی
 8. همدلی
 9. قدرت حل مسئله
 10. انعطاف‌پذیری
 11. واقع‌گرایی
 12. تحمل فشار روانی
 13. کنترل تکانش‌
 14. شادمانی
 15. خوش‌بینی

می‌پردازد. تست شو بعد از تکمیل تست هوش هیجانی بار آن، تفسیری در اختیار شما قرار می‌گیرد که به شما خواهد گفت، کدام یک از مولفه‌های هوش هیجانی جزء نقاط قوت شما محسوب می‌شوند و کدام مولفه ها نقطه ضعف شما هستند که می‌توانید بر روی آن ها کار کرده و آن ها را بهبود بخشید.

چرا برای خودآگاهی نیاز به تست هوش هیجانی داریم؟

خودآگاهی با تست هوش هیجانی

افراد با هوش هیجانی بالا به شدت از حالات عاطفی خود آگاه هستند، حتی حالت های منفی مثل ناامیدی یا غمگینی و احساسات به مراتب ظریف تر. این افراد می‌توانند احساسات خود را شناسایی و درک کنند. از مهارت های افرادی که هوش هیجانی بالاتری دارند میتوان به مدیریت بهتر احساسات اشاره کرد. به همین دلیل، افراد باهوش هیجانی اعتماد به نفس بالایی دارند و نسبت به خود واقع بین هستند.

در واقع، هوش هیجانی شامل توانایی‌های مهمی است. مانند

با آگاهی از هوش هیجانی خود، می‌توانید درک بهتری از خود و دیگران پیدا کرده و در ارتباطات و روابط با دیگران موفقیت بیشتری داشته باشید. همچنین، با شناخت توانایی‌ها و نقاط ضعف خود در این زمینه، می‌توانید برای بهبود رفتارهای خود و افزایش کیفیت زندگی خود و دیگران تلاش کنید.

از این رو برای خودآگاهی و بهبود هوش هیجانی، انجام تست هوش هیجانی به عنوان یکی از ابزارهای مفید واجد اهمیت است.

کنترل احساسات با تست هوش هیجانی

هوش هیجانی | کنترل احساسات | تستشو

فردی که هوش هیجانی EQ بالایی دارد در انجام کارهای خود عجول نیست. آنها قبل از انجام هرکاری بسیار فکر می کنند. به این توانایی کاهش شدت احساس، پایین آوردن خشم یا پایین آوردن اضطراب می گویند. افراد باهوش هیجانی می توانند دنده ها را عوض کنند و خلق و خوی خود را هم از نظر درونی و هم از بیرون کنترل کنند.

بدین صورت با انجام تست هوش هیجانی، شما می‌توانید میزان کنترل احساسات خود را ارزیابی کنید. به عنوان مثال، سوالاتی که در تست هوش هیجانی مطرح می‌شوند، شامل مواردی مانند توانایی مشاهده، تشخیص و کنترل احساسات، توانایی تعامل اجتماعی و همدلی با دیگران، توانایی تفکر پویا و خلاقیت، و همچنین توانایی حل مسئله و تصمیم‌گیری در شرایط مختلف می‌شوند.

همچنین با انجام تست هوش هیجانی و ارزیابی میزان کنترل احساسات خود، می‌توانید بهتر درک کنید که در شرایط مختلف، چقدر قادر به کنترل و مدیریت احساسات خود هستید و در صورت نیاز، بهبود آنها را آغاز کنید. به همین دلیل، تست هوش هیجانی می‌تواند به شما کمک کند تا در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود، بهبود قابل توجهی داشته باشید.

بهبود کیفیت روابط با تست هوش هیجانی

بهبود کیفیت روابط با تست هوش هیجانی | تست‌شو

افرادی که در تست آنلاین هوش هیجانی نمره بالاتری کسب کنند، بهتر میتوانند احساسات دیگران را تشخیص دهند. قابل درک است که حساسیت به سیگنال‌های عاطفی هم از درون خود و هم از محیط اجتماعی می‌تواند باعث شود دوست، والدین، رهبر یا شریک عاشقانه بهتری باشند.

درک احساسات دیگران با تست هوش هیجانی

درک احساسات دیگران و تست هوش هیجانی

این فرد قادر به تشخیص و درک احساسات دیگران است، مهارتی که با همدلی گره خورده است. فردی که ضریب هوشی هیجانی بالایی دارد می تواند به وضوح دیدگاه شخص دیگری را بشنود و درک کند. افراد همدل عموماً از افراد زندگی خود حمایت می کنند و به راحتی احساسات خود را طوری تعدیل می کنند که با خلق و خوی افراد دیگر همخوانی داشته باشد.

تاثیر هوش هیجانی EQ در زندگی