پشتیبانی تست‌شو

تست هوش هیجانی (EQ-BarOn)

90 سوال

16 دقیقه

تفسیر دارد

آزمون رایگان

برای خرید گروهی این تست اینجا کلیک کنید

RateStar RateStar RateStar RateStar RateStar 4/64 (5)

میانگین امتیاز این تست

از نظر 80 کاربر

شاخص‌‌های ارزیابی این تست :

اشتراک گذاری با دیگران :

فهرست مطالب

تاریخ بروزرسانی |  مهر 1402

تست هوش هیجانی (EQ-BarOn) چیست؟

تست هوش هیجانی (EQ-BarOn)

هوش هیجانی (EQ) به توانایی مدیریت احساسات خود و درک احساسات افراد اطرافتان می گویند. پنج عنصر کلیدی برای EQ وجود دارد:

 • خودآگاهی
 • خود تنظیمی
 • انگیزه
 • همدلی
 • مهارت های اجتماعی.

افرادی که هوش هیجانی (EQ) بالایی دارند می‌توانند احساسات، معنای آن احساسات و چگونگی تأثیر آن احساسات بر رفتار سایر افراد را تشخیص دهند. به طور کلی گفته می شود که هوش هیجانی شامل چند مهارت عمده است:

آگاهی هیجانی، توانایی شناسایی و نامگذاری احساسات خود.

هوش هیجانی بالا به ما در نحوه ی واکنش به دیگر افراد و جهان پیرامونمان کمک میکند. هوش هیجانی هیچ ربطی به دانستن معادلات ریاضی یا به خاطر سپردن چیزی، ندارد. همانطور که در هوش IQ افراد با یکدیگر متفاوت اند، همه ما در سطح یکسانی از هوش هیجانی یا EQ قرار نداریم.

شما میتوانید با انجام تست هوش هیجانی تست شو میزان EQ و بلوغ در عواطف و رفتار هایتان در رو به رو شدن با افراد را بسنجید. در ادامه به اهمیت تست eq که توسط کارشناسان فنی و مجرب تست‌شو تهیه گردیده است، بیشتر میپردازیم.

اهمیت تست هوش هیجانی (EQ-BarOn) و شاخص های آن

آزمون هوش هیجانی

آزمون هوش هیجانی آنچنان اهمیت دارد که توسعه آن می‌تواند تفاوت شکست و یا موفقیت در زندگی شخصی و شغلی شما را مشخص کند و از دیگر تست های روانشناسی اهمیت بیشتری دارد. تست هوش هیجانی (یا همان تست هوش هیجانی تصویری)، به بررسی پانزده عامل هوش هیجانی یعنی:

 1. استقلال
 2. خودابرازی
 3. عزت‌نفس
 4. خودشکوفایی
 5. خودآگاهی هیجانی
 6. روابط بین‌فردی
 7. مسئولیت‌پذیری اجتماعی
 8. همدلی
 9. قدرت حل مسئله
 10. انعطاف‌پذیری
 11. واقع‌گرایی
 12. تحمل فشار روانی
 13. کنترل تکانش‌
 14. شادمانی
 15. خوش‌بینی

می‌پردازد. تست شو بعد از تکمیل تست هوش هیجانی بار آن، تفسیری در اختیار شما قرار می‌گیرد که به شما خواهد گفت، کدام یک از مولفه‌های هوش هیجانی جزء نقاط قوت شما محسوب می‌شوند و کدام مولفه ها نقطه ضعف شما هستند که می‌توانید بر روی آن ها کار کرده و آن ها را بهبود بخشید.

📚بیشتر بخوانید:رفتارهای مدیران موفق در شرایط مختلف

چرا برای خودآگاهی نیاز به تست هوش هیجانی داریم؟

تست هوش هیجانی بار آن

افراد با هوش هیجانی بالا به شدت از حالات عاطفی خود آگاه هستند، حتی حالت های منفی مثل ناامیدی یا غمگینی و احساسات به مراتب ظریف تر. این افراد می‌توانند احساسات خود را شناسایی و درک کنند. از مهارت های افرادی که هوش هیجانی بالاتری دارند میتوان به مدیریت بهتر احساسات اشاره کرد. به همین دلیل، افراد باهوش هیجانی اعتماد به نفس بالایی دارند و نسبت به خود واقع بین هستند.

در واقع، هوش هیجانی شامل توانایی‌های مهمی است. مانند

با آگاهی از هوش هیجانی خود، می‌توانید درک بهتری از خود و دیگران پیدا کرده و در ارتباطات و روابط با دیگران موفقیت بیشتری داشته باشید. همچنین، با شناخت توانایی‌ها و نقاط ضعف خود در این زمینه، می‌توانید برای بهبود رفتارهای خود و افزایش کیفیت زندگی خود و دیگران تلاش کنید.

از این رو برای خودآگاهی و بهبود هوش هیجانی، انجام یک تست هوش هیجانی کامل 90 سواله به عنوان یکی از ابزارهای مفید واجد اهمیت است.

کنترل احساسات با تست هوش هیجانی

 تست هوش هیجانی

فردی که هوش هیجانی EQ بالایی دارد در انجام کارهای خود عجول نیست. آنها قبل از انجام هرکاری بسیار فکر می کنند. به این توانایی کاهش شدت احساس، پایین آوردن خشم یا پایین آوردن اضطراب می گویند. افراد باهوش هیجانی می توانند دنده ها را عوض کنند و خلق و خوی خود را هم از نظر درونی و هم از بیرون کنترل کنند.

بدین صورت با انجام تست هوش هیجانی، شما می‌توانید میزان کنترل احساسات خود را ارزیابی کنید. به عنوان مثال، سوالاتی که در تست هوش هیجانی مطرح می‌شوند، شامل مواردی مانند توانایی مشاهده، تشخیص و کنترل احساسات، توانایی تعامل اجتماعی و همدلی با دیگران، توانایی تفکر پویا و خلاقیت، و همچنین توانایی حل مسئله و تصمیم‌گیری در شرایط مختلف می‌شوند.

همچنین با انجام تست هوش هیجانی و ارزیابی میزان کنترل احساسات خود، می‌توانید بهتر درک کنید که در شرایط مختلف، چقدر قادر به کنترل و مدیریت احساسات خود هستید و در صورت نیاز، بهبود آنها را آغاز کنید. به همین دلیل، تست هوش هیجانی می‌تواند به شما کمک کند تا در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود، بهبود قابل توجهی داشته باشید.

بهبود کیفیت روابط با تست هوش هیجانی

آزمون هوش هیجانی

افرادی که در تست آنلاین هوش هیجانی نمره بالاتری کسب کنند، بهتر میتوانند احساسات دیگران را تشخیص دهند. قابل درک است که حساسیت به سیگنال‌های عاطفی هم از درون خود و هم از محیط اجتماعی می‌تواند باعث شود دوست، والدین، رهبر یا شریک عاشقانه بهتری باشند.

درک احساسات دیگران با تست هوش هیجانی

تست هوش هیجانی (EQ-BarOn)

این فرد قادر به تشخیص و درک احساسات دیگران است، مهارتی که با همدلی گره خورده است. فردی که ضریب هوشی هیجانی بالایی دارد می تواند به وضوح دیدگاه شخص دیگری را بشنود و درک کند. افراد همدل عموماً از افراد زندگی خود حمایت می کنند و به راحتی احساسات خود را طوری تعدیل می کنند که با خلق و خوی افراد دیگر همخوانی داشته باشد.

تاثیر هوش هیجانی EQ در زندگی

هوش هیجانی

ما به طور طبیعی به سمت فردی با هوش هیجانی EQ بالا کشیده می شویم. ما برای ارتباط با آنها بسیار راحت هستیم. به نظر می رسد که آنها می توانند افراد را به خود جذب کنند. و آنها حتی می توانند تا حدودی احساس دیگران را بخوانند. این محبت در همه حوزه های زندگی در خانه، در محیط های اجتماعی و در محل کار، مورد استقبال قرار می گیرد. چه کسی کارفرمایی را که احساس شما را درک کند و در تلاش برای به دست آوردن چه چیزی هستید را نمی خواهد؟

آیا می توانم هوش هیجانی خود را ارتقا دهم؟

آزمون هوش هیجانی

در جواب این سوال باید گفت بله، شما می توانید. شما می توانید با یادگیری شناسایی احساساتی که حس می کنید و همچنین درک آنها شروع کنید. اگر بتوانید نسبت احساساتی که در زمان های مختلف دارید آگاه باشید ، شانس بیشتری برای داشتن هوش هیجانی بالاتر دارید. شما همچنین می توانید یاد بگیرید که قبل از اقدام و قضاوت فقط با توقف و فکر کردن، احساسات خود را بهتر تنظیم کنید. این مهارت‌ها به شما کمک می‌کند تا به آنچه واقعاً در زندگی اهمیت دارد، پایبند باشید.

آیا افراد باهوش هیجانی بالا انگیزه بیشتری دارند؟

تست هوش هیجانی (EQ-BarOn)

این افراد قادر به استفاده از احساسات خود هستند و برای مدیریت وظایف و حل مشکلات انگیزه دارند. آنها با آنچه حس می کنند و آنچه در زندگی برایشان ارزشمند هست مرتبط هستند، که برای اولویت بندی و رسیدن به هر هدفی اساسی است.

چگونه تست هوش هیجانی (EQ-BarOn) در محیط کار کاربرد دارد؟

 تست هوش هیجانی

هوش هیجانی EQ بالا با مهارت های بین فردی قوی، به ویژه در زمینه های مدیریت، حل تعارض و ارتباطات - مهارت های حیاتی در محل کار، همپوشانی دارد. کارمندانی که می توانند احساسات خود را کنترل کنند، اغلب می توانند از تصمیم گیری های ناگهانی اجتناب کنند - آنها قبل از اقدام به طور عینی فکر می کنند. کار با همدلی و درک بخش مهمی از کار تیمی است. اینکه بتوانید رفتار کسی را به یک احساس نسبت دهید به شما کمک می کند روابط را مدیریت کنید و باعث می شود دیگران احساس کنند شنیده می شوند. در سطح فردی، آگاهی از احساسات خود اولین گام است تا اجازه ندهید آن احساسات شما را کنترل کنند. تشخیص اینکه چه احساسی دارید و دلیل آن احساسات چیست، به شما کمک می کند تا با آن احساسات کنار بیایید و سپس به روشی سازنده به جلو حرکت کنید.

کنترل احساسات افراد دیگر کمی سخت تر است و نمی توانید احساسات یا رفتار دیگران را کنترل کنید. اما اگر بتوانید احساسات پشت رفتار آن‌ها را شناسایی کنید، درک بهتری از اینکه از کجا می‌آیند و چگونه می‌توانید به بهترین شکل با آن‌ها تعامل کنید، خواهید داشت. البته شناخت شخصیت MBTI آن ها در درک احساسات آن ها بهتر به شما کمک می کند که این مسیر تنها از تست MBTI امکان پذیر است.

چگونه هوش هیجانی را تقویت کنیم؟

تست هوش هیجانی (EQ-BarOn)

همانطور که میتوانید هوش IQ را تقویت کنید، هوش هیجانی نیز قابل ارتقاست. تست شو علاوه بر ارائه راهکار به شما به سنجش میزان هوش هیجانی شما نیز پرداخته و شما با انجام تست هوش هیجانی EQ در سایت تست شو می توانید به تقویت هوش هیجانی خود کمک کنید.
به اختصار، راه های پیشرفت در هوش هیجانی شامل کاهش سرعت در احساسات، پردازش کامل احساسات منفی، انتقال احساسات به افرادی که به آنها اعتماد دارید، مشاهده واکنش های خود به دیگران (اعم از درونی و بیرونی، و یادگیری اعتماد کردن به خود) است.

هوش هیجانی در محل کار

تست هوش هیجانی EQ باید برای کارفرمایان بسیار مهم است. به عنوان مثال کسی که در مصاحبه شغلی وارد میشود. باید در زمینه کاری که انجام خواهد داد، تجربه و تحصیلات داشته باشد. مصاحبه شونده باید بسیار مشتاق آموزش باشد و باید در هر تیمی باشد با دیگران همکاری کند.

کارفرمایان معمولا مراقب هوش عمومی، نشانه های تفکر منطقی و جاه طلبی هستند. اما علاوه بر همه اینها، آنها باید به هوش هیجانی کارمندان و تازه استخدام شدگان نیز اهمیت دهند.تفسیر تست هوش هیجانی به شما در راستای شناسایی رفتارهای خود و توسعه فردی‌تان کمک شایانی خواهد نمود.

تست هوش eq در اواخر قرن بیستم توسط پیتر سالووئز و جان دی. مایر کشف شد. آنها در این نظریه نکاتی را مطرح کردندکه شامل موارد زیر می شود:

یک فرد ممکن است در همه زمینه ها واجد شرایط باشد، اما اگر نتواند با همکاران خود، مافوق ها و مشتریان کنار بیاید و نتواند خودانگیخته باشد، آن کارمند ممکن است برای سازمان اصلا خوب نباشد.

تاریخچه هوش هیجانی EQ-BarOn

تئوری هوش هیجانی EQ توسط پیتر سالوی و جان دی مایر در دهه 1990 معرفی شد و توسط دانیل گولمن بیشتر توسعه یافت و به عموم مردم ارائه شد. این مفهوم که به عنوان ضریب احساسی یا EQ نیز شناخته می شود، مقبولیت گسترده ای پیدا کرده است که در تست هوش هیجانی بار آن تستشو می توانید خود را از این بابت محک بزنید!

سوالات متداول

تست هوش هیجانی چیست؟

تست هوش هیجانی ابزاری برای سنجش میزان مدیریت احساسات خود و درک احساسات افراد اطرافتان است.

آیا تست هوش هیجانی تستشو دارای تفسیر است؟

بله این تست دارای چندین نمودار سنجش احساسات و هیجانات به همراه تفسیر است.

کاربردتست eq آنلاین در محل کار چیست؟

کارفرمایان باید به هوش هیجانی کارمندان و تازه استخدام شدگان نیز اهمیت دهند.

به شما پیشنهاد می‌کنیم تست هوش هیجانی (EQ-BarOn) را انجام دهید تا به نیاز‌های اساسی خود پی ببرید تا بهتر بتوانید رفتارهای خود را کنترل کنید.

تست هوش هیجانی (EQ-BarOn) | تست شو

تست هوش هیجانی (EQ-BarOn)

دیدگاه‌ها

ثبت دیدگاه ‌شما

نام شما*

دیدگاه ‌شما*

امتیاز خود را وارد کنید

این تست را به کاربر های دیگر

این تست را به کاربر های دیگر


امیر مقدم

1403/04/27

پیشنهاد میکنم

خوب

پاسخ

محمد حسینی

1403/04/18

پیشنهاد میکنم

بینهایت عالی هستید سپاس فراوان از شما

پاسخ

آرمیتا اکبری

1403/04/15

پیشنهاد میکنم

خوب بود ممنون

پاسخ

حمید قربانخانلو

1403/04/12

پیشنهاد میکنم

عالی بود

پاسخ

حمید قربانخانلو

1403/04/12

پیشنهاد میکنم

عالی بود، ممنون از زحمات

پاسخ

سارا پورقاسمی

1403/04/02

پیشنهاد میکنم

عالی بود

پاسخ

sunny

1403/03/23

پیشنهاد میکنم

خلی خوب وباحال

پاسخ