جشنواره جشنواره
پشتیبانی تست‌شو

تست انیاگرام (Enneagram)

135 سوال

35 دقیقه

تفسیر دارد

رایگان

برای خرید گروهی این تست اینجا کلیک کنید

RateStar RateStar RateStar RateStar RateStar 4/62 (5)

میانگین امتیاز این تست

از نظر 29 کاربر

شاخص‌‌های ارزیابی این تست :

اشتراک گذاری با دیگران :

فهرست مطالب

آخرین بروزرسانی: شهریور 1402

تست انیاگرام Enneagram چیست؟

تست انیاگرام Enneagram، یک تست معتبر شخصیتی می‌باشد که الگوهایی را در سیستم شخصیتی مردم جهان و مدیریت احساسات خود توصیف می‌کند. آزمون انیاگرام تست شو 9 تیپ شخصیتی را توصیف می کند و هر یک از این تیپ های شخصیتی را بر روی یک نمودار 9 نقطه ای ترسیم می‌کند و درباره چگونگی ارتباط تیپ ها با یکدیگر توضیح می دهد. تست انیاگرام کوتاه با کمک به خود آگاهی و ارائه گزارشی از نقاط قوت و ضعف شما، به شما در رسیدن به اهداف، توسعه فردی، رشد حرفه ای، عملکرد شغلی و شخصیتی کمک می کند.

نام Enneagram از یونانی گرفته شده است: Ennea کلمه یونانی به معنای نه است و Gramma به معنای چیزی است که کشیده یا نوشته شده است.

تست شخصیت شناسی اینیاگرام Enneagram چگونه عمل می کند؟

هر یک از 9 تیپ شخصیتی انیاگرام Enneagram در مورد نحوه عملکرد شخصیت های جهان می گوید. این باور اصلی عمیق‌ترین انگیزه‌ها و ترس‌های شما را هدایت می‌کند و اساساً جهان‌بینی افراد و دیدگاهی را که از طریق آن جهان و افراد اطراف خود را می‌بینند، شکل می‌دهد. باورهای اصلی ما لزوماً نادرست نیستند، اما می‌توانند محدودکننده باشند و به‌عنوان «چشم‌انداز» برای مردم عمل کنند. درک نوع اینیاگرام ما و نحوه رنگ آمیزی آن به ادراک ما، می تواند به ما کمک کند تا دیدگاه خود را گسترش دهیم و به طور موثرتری به موقعیت ها نزدیک شویم.

همانطور که هر فرد در بزرگسالی رشد می کند، انگیزه ها و ترس های خود را تحت سلطه یکی از تست 9 تیپ شخصیتی انیاگرام می یابد. نوع اصلی شما تا حد زیادی تحت تأثیر عوامل بیولوژیکی است، اما همچنین تحت تأثیر اثرات محیطی شما در زمان بالغ شدن است، مانند پویایی خانواده یا روابط والدین و دوستان.

در ساده‌ترین حالت، تست انیاگرام اصلی نه تیپ شخصیتی مختلف را نشان می‌دهد. فراتر از نه تیپ شخصیتی اساسی، این سیستم بسیار پیچیده‌تر می‌شود و شامل 27 زیرگروه مختلف و همچنین سه "مرکز" کلیدی متمرکز بر عمل، احساس و تفکر است.

آزمون انیاگرام Enneagram به ما چه می گوید؟

.

از آنجا که اینیاگرام یک تست خودشناسی است، درک نوع شخصیت انیاگرام یک فرد به ما کمک می کند تا بفهمیم چرا آن ها این گونه رفتار می کنند. هر نوع انیاگرام دارای مجموعه ای از رفتارهای اصلی است که به طور مداوم آنها را برای انجام اقدامات خاص تشویق می کند و آنها را برای تصمیم گیری های خاص هدایت می کند. رفتاری که ممکن است گیج کننده یا متناقض به نظر برسد، اغلب زمانی قابل توضیح است که نوع انیاگرام یک فرد را بدانیم.

آزمون انیاگرام Enneagram همچنین به ما کمک می کند تا بفهمیم مردم چگونه به استرس‌ها و موقعیت‌ها واکنش نشان می دهند. تست شخصیت انیاگرام با توصیف چگونگی سازگاری و واکنش هر نوع تیپ شخصیتی به موقعیت‌های استرس‌زا و حمایت‌کننده، فرصت‌هایی را برای پیشرفت شخصی نشان می‌دهد و مسیری برای درک دیگران فراهم می‌کند.

آزمون انیاگرام چگونه به شخصیت ما کمک می کند؟

با استفاده از تست انیاگرام آنلاین و شناخت بهتر نوع شخصیتی خود، می‌توانید با خودتان بهترین ارتباط را برقرار کنید و از توانایی‌ها و نقاط قوت خود بهره‌مند شوید و با آگاهی از نوع شخصیتی که دارید، بهترین راهکارها را برای مسائل مختلف در زندگی خود پیدا کرده و همچنین روابط خود را با دیگران بهبود می بخشید.

تفسیر تست انیاگرام Enneagram

در تفسیر تست انیاگرام معتبر یک شکل هندسی 9 پر است. از یک دایره بیرونی تشکیل شده است که بر روی آن نه نقطه (شخصیت ها) در جهت عقربه های ساعت شماره گذاری شده و به طور مساوی فاصله دارند. همچنین یک مثلث بین نقاط 9، 3 و 6 و یک شش ضلعی نامنظم وجود دارد که نقاط دیگر را به هم متصل می کند. دایره نشان دهنده تمامیت و وحدت زندگی انسان است در حالی که اشکال دیگر نشان دهنده نحوه تقسیم آن است. دو طرف هر نوع هسته را بال می نامند. اعتقاد بر این است که بال‌ها نشان‌دهنده سبک‌های شخصیتی مرتبط هستند که می‌توانیم به آن‌ها تبدیل شویم تا جنبه‌های جدیدی از خودمان را ایجاد کنیم.

بسیاری از افراد به‌شدت با یک یا هر دو بال خود، علاوه بر نوع اولیه‌شان، همذات پنداری می‌کنند، و درک تأثیر بال‌های انیاگرام می‌تواند به اضافه کردن تفاوت‌های ظریف، به درک فرد از خود کمک کند. هر نوع پایه در نمودار انیاگرام نیز توسط دو خط به دو نوع اصلی دیگر متصل است. به عنوان مثال، نوع 1 به نوع 7 و نوع 4 متصل است. خط اول به نوعی که شخص در کودکی پشت سر گذاشته یا سرکوب شده است، وصل می شود. تمامی این موارد را پس از انجام تست انیاگرام تستشو میتوانید به صورت تست شخصیت انیاگرام pdf به صورت کاملا تحلیلی تماشا کنید.

چگونه فرد از نظر انیاگرام Enneagram میتواند رشد و تغییر کند؟

دو ویژگی یک نوع شخصیت باید ادغام شود تا فرد رشد کند. خط دوم به نوعی متصل می شود که فرد ممکن است پس از آماده شدن برای رسیدن به وضعیت بالاتر رشد، در آن رشد کند. این خطوط اتصال نشان می دهد که چگونه هر نوع پایه دارای نقاط قوت ضروری است، اما در عین حال دارای جنبه های تاریک تری است که پر از چالش است. گنجاندن این خطوط انیاگرام از یک مدل شخصیتی صرفاً توصیفی از یک مدلی پویا است که نشان می دهد چگونه شخصیت می تواند تحت شرایط مختلف تغییر کند.

تاریخچه انیاگرام Enneagram

ما منشا دقیق تیپ شناسی انیاگرام را نمی دانیم، اما می دانیم که مرکب از چندین نظریه است. برخی ریشه های باستانی را در بابل در حدود 4500 سال پیش میدانند در حالی که برخی دیگر منشأ Enneagram of Personality را در فلسفه کلاسیک یونان در حدود 2500 سال پیش می دانند. این مدل آزمون شخصیت شناسی آنلاین انیاگرام به کابالای یهودی، نسبت داده شده است. در واقع، نشان داده شده است که دانته ظاهراً دانش بسیار خوبی از انیاگرام داشته است زیرا شخصیت های کمدی الهی تا حد زیادی با انواع انیاگرام مطابقت دارند! امروزه بیشتر روانشناسان تمایل دارند بر جنبه روانشناختی تست انیاگرام فارسی تمرکز کنند تا جنبه مذهبی آن و با سایر مدل های شخصیتی مانند تست MBTI مقایسه می کنند.

کاربرد تست شخصیت انیاگرام

تست Enneagram تستشو بیشتر برای خودشناسی شخصی و رشد شخصیت استفاده می شود، و یک ابزار قدرتمندی است برای درک بهتر انگیزه های شما و به کارگیری آن در تمام زمینه های زندگی شما از جمله حل تعارض، پویایی تیم، رهبری و هوش هیجانی ارائه می دهد. از آنجا که فرصت‌های توسعه را برای هر نوع فردی مشخص می‌کند، به طور گسترده در زمینه‌هایی مانند مشاوره، روان‌درمانی، توسعه کسب‌وکار، والدین و آموزش استفاده می‌شود.

البته در مواردی هم از تست هوش هیجانی در فرایند استخدام استفاده می شود.

تست انیاگرام طرحواره الهام‌بخش تست‌ های شخصیتی متعددی و همچنین کتاب‌هایی در مورد موضوعات مختلف، از رشد شخصی و رشد معنوی، تا روابط و حتی پیشرفت شغلی بوده است.

تیپ های شخصیتی تست انیاگرام

9 تیپ شخصیتی در تست تیپ های شخصیتی انیاگرام وجود دارد که هر کدام ویژگی های مختلف و منحصر به فرد خود را دارند که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم. این تیپ های شخصیتی عبارتند از:

تیپ 1 انیاگرام: کمالگرا و ایده‌آلیست

افراد کمالگرا در انیاگرام با وجدان و اخلاق‌مدار هستند، و راجع به درستی و غلط بودن هر چیزی وسواس اند. آنها اغلب معلمان، جنگجویان و مدافعان خوبی هستند. همیشه در تلاش برای بهبود اوضاع اند، اما از اشتباه کردن می ترسند. آنها منظم و سخت کوش هستند و سعی می کنند استانداردهای بالای خود را حفظ کنند، به همین خاطر بعضی اوقات به کمال گرا بودن بیش از حد دچار میشوند. مشکل آنها معمولاً با رنجش و بی حوصلگی است. در بهترین حالت: عاقل، فهیم، واقع بین و نجیب. می تواند از نظر اخلاقی قهرمان باشد.

 • اعتیاد عاطفی: خشم
 • بزرگترین ترس: از فاسد یا بد بودن، معیوب بودن
 • بزرگترین خواسته: خوب بودن، صداقت داشتن، متعادل بودن

تیپ 2 انیاگرام: امیدوار و کمک‌گر

تیپ های 2 در اینیاگرام همدل، صمیمی و خونگرم هستند. آنها دوستانه، سخاوتمندانه و فداکارند ، اما همچنین می توانند احساساتی، چاپلوس، و مردم پسند باشند. آنها خوش نیت هستند و عاشق نزدیک شدن به دیگران اند، آنها عاشق کمک کردن به دیگرانند و می توانند در صورت نیاز، کارهای زیادی را برای دیگران انجام دهند. مشکل آنها معمولاً با مالکیت و صادق بودن درباره نیاز های خود است. در بهترین حالت: خودخواه و نوع دوست‌اند و عشق بی قید و شرطی به دیگران دارند.

 • اعتیاد عاطفی: مغرور
 • بزرگترین ترس: از نخواستنی بودن، نالایق بودن برای دوست داشته شدن
 • بزرگترین خواسته: احساس دوست داشتن

تیپ 3 انیاگرام: موفق و چیره

تیپ سه‌ای ها در انیاگرام دارای اعتماد به نفس، جذاب و دوست داشتنی هستند. علاوه بر این آنها جاه طلب، شایسته و پرانرژیاند. آنها همچنین از وضعیت آگاه‌اند و برای پیشرفت بسیار محرک هستند. آنها دیپلمات و آماده هستند، اما برخی اوقات آنها بیش از حد نگران تصویر خود و آنچه دیگران در مورد آنها فکر می کنند هستند. مشکل آنها معمولاً با اعتیاد به کار و رقابت است. در بهترین حالت: خودپذیر، معتبراند. این شخصیت ها الگوی الهام بخشی به دیگران‌اند.

 • اعتیاد عاطفی: غرور
 • بزرگترین ترس: از بی ارزش بودن
 • بزرگترین خواسته: احساس ارزشمند بودن و محترم بودن

تیپ 4 انیاگرام: رمانتیک و فردگرا

در تست تیپ شخصیتی انیاگرام تیپ های چهار خودآگاه، حساس و محفوظ هستند. آنها از نظر عاطفی صادق، خلاق هستند؛ اما همچنین می توانند بدخلق و دمدمی مزاج باشند. خودداری از دیگران به دلیل احساس آسیب پذیری و نقص و احساس حقارت میتواند باعث شود از زندگی اجتماعی فاصله بگیرند. اکثر این شخصیت ها درون گرا هستند. آنها به طور معمول مشکلات مالیخولیایی دارند، یعنی نسبت به خود اغراق میکنند و بیش از حد با خود مهربان هستند. در بهترین حالت: الهام گیر و بسیار خلاق‌اند، آنها می توانند خود را تجدید کنند و تجربیات خود را تغییر دهند.

 • اعتیاد عاطفی: حسادت
 • بزرگترین ترس: اینکه آنها هویتشان را گم کنند
 • بزرگترین خواسته: یافتن خود و ایجاد هویت

تیپ 5 انیاگرام: جست‌وجوگر و متفکر

تیپ های 5 تست اناگرام هوشیار، دارای بینش و کنجکاو هستند. آنها قادر به تمرکز و توسعه ایده ها و دارای مهارت های پیچیده فکری هستند. مستقل و مبتکر بودن آنها همچنین می تواند باعث شود با افکار و سازه های خیالی در دنیای خودشان مشغول باشند. آنها جدا کار میکنند و در عین حال محکم ثابت قدم باقی می‌مانند. مشکلات آنها نابه‌هنجاری و انزوا طلبی آنهاست. در بهترین حالت این پیشگامان رویایی، اغلب جلوتر از زمان خود هستند و قادرند جهان را با دیدی متفاوت و جدید ببینند.

 • اعتیاد عاطفی: بخل
 • بزرگترین ترس: بی فایده، درمانده یا ناتوان بودن
 • بزرگترین خواسته: توانا و شایسته بودن

تیپ 6 انیاگرام: شکاک و وفادار

تعهد و امنیت محور بودن از نشانه های تیپ های شخصیتی 6 در آزمون انیاگرام است. تیپ ششی ها قابل اعتماد، سخت کوش، مسئولیت پذیر و قابل اعتماد‌اند. آنها منتقدی عالی هستند که مشکلات را پیش‌بینی می‌کنند و باعث تقویت همکاری میشوند. آنها همچنین می‌توانند حالت تدافعی، گریزان و مضطرب داشته باشند و از استرس و اضطراب بیزارند. این تیپ های شخصیت می توانند محتاط و بلاتکلیف باشند، اما همچنین واکنشی، سرکش و طغیان‌گر نشان ‌دهند. آنها معمولاً با شک و سوء ظن به خود مشکل دارند. در بهترین حالت: از نظر درونی پایدار و متکی به خود، شجاعانه از خود و دیگران دفاع می کنند.

 • اعتیاد عاطفی: ترس
 • بزرگترین ترس: از بدون حمایت و راهنما بودن
 • بزرگترین خواسته: داشتن امنیت و پشتیبانی

تیپ 7 انیاگرام: خوشحال و ماجراجو

هفت‌ها در تست اینیاگرام برونگرا، خوش بین، همه کاره و خودجوش هستند. به دلیل روحیه عملی و بازیگوشی آنها، تیپ هفتی ها همچنین می توانند استعدادهای متعدد خود را اشتباه به کار گیرند و بیش از حد گسترش یافته، پراکنده و بی انضباط شوند. آن‌ها دائماً به دنبال تجربیات جدید و هیجان‌انگیز هستند، اما گاهی اوقات از اینکه همیشه در جریان باشند نیز خسته میشوند. مشکل اصلی این تیپ شخصیتی تکانشگری و بی‌حوصلگی آنهاست. در بهترین حالت از اینکه استعدادهای خود را بر روی اهداف ارزشمند متمرکز کنند، قدردان، شاد و راضی می شوند.

 • اعتیاد عاطفی: طمع
 • بزرگترین ترس: محروم بودن و درد کشیدن
 • بزرگترین خواسته: راضی بودن و برآورده شدن نیازهایشان

تیپ 8 انیاگرام: سلطه‌جو و چالشگر

تیپ های هشت در آزمون شخصیتی انیاگرام دارای اعتماد به نفس، قوی و قاطع هستند. در عین حال که میتوانند محافظ، مدبر، بصیر، صریح و قاطع باشند اما همچنین می توانند خود محور و سلطه گر باشند. هشت ها احساس می کنند که باید محیط خود را کنترل کنند، به خصوص افراد محیط خود بخاطر همین گاهی اوقات متخاصم و ترسناک می شوند. هشت ها معمولاً با خلق و خوی خود مشکل دارند و در حالی که چهره ای سلطه گر دارند از درون بسیار آسیب پذیرند. در بهترین حالت: با تسلط بر خود از قدرتشان برای بهبود زندگی دیگران استفاده می کنند و قهرمان، بزرگوار و الهام بخش می شوند.

 • اعتیاد عاطفی: شهوت
 • بزرگترین ترس: از آسیب دیدن یا کنترل شدن توسط دیگران
 • بزرگترین خواسته: محافظت از خود (تسلط بر زندگی و سرنوشت خود)

تیپ 9 انیاگرام: صلح طلب و سازشگر

شخصیت های تیپ 9 در تست شخصیت انیاگرام تستشو، افرادی پذیرنده، قابل اعتماد و پایدار هستند. آنها معمولا خلاق، خوش بین و حامی هستند و می توانند برای حفظ آرامش با دیگران کنار بیایند. آنها می خواهند همه چیز به آرامی و بدون درگیری پیش برود، اما همچنین می توانند از خود راضی باشند، مشکلات را ساده کنند و هر چیز ناراحت کننده ای را به حداقل برسانند. مشکل تیپ نه لجبازی آنهاست. در بهترین حالت: رام نشدنی و همه جانبه، می توانند مردم را گرد هم بیاورند و درگیری ها را التیام بخشند زیرا آنها میانجی‌گر های فوق العاده ای هستند.

 • اعتیاد عاطفی: بی حالی
 • بزرگترین ترس: از دست دادن و جدایی
 • بزرگترین خواسته: داشتن ثبات درونی "آرامش ذهن"

انتخاب شغل با تست انیاگرام

درک نوع شخصیت انیاگرام خود می تواند به شما کمک کند تا رضایت شغلی را تجربه کنید. یک تیپ انیاگرام نمی تواند همه چیز را در مورد خود، به فرد بگوید اما، تیپ های شخصیتی انیاگرام راه خوبی برای کسانی است که از مسیر شغلی خود مطمئن نیستند یا به دنبال تغییر شغل هستند. به عنوان بخشی از تلاش برای کشف هویت شخصی، دانستن نوع انیاگرام شما، می‌تواند راه طولانی را برای اطمینان از رسیدن به شغلی که دوست دارید انجام دهد.

هدف از اتصال نقاط بین نوع شخصیت انیاگرام و شغل پیشنهادی به شما، محدود کردن شما به یک حوزه یا موقعیت خاص نیست، بلکه کمک به شما در درک اینکه چه چیزی به شما به عنوان یک فرد انگیزه می دهد و چگونه می توانید آن را با کاری که برای شما رضایت بخش است مرتبط کنید.

تست های مشابه به آزمون انیاگرام Enneagram

آزمون انیاگرام Enneagram یکی از بهترین تست های روانشناسی برای شناخت خود است اما در این بین آزمون های روانشناسی دیگری نیز وجود دارد که اعتبار تست انیاگرام را افزایش میدهد.

با انجام تست های روانشناسی تست شو، میتوانید دید بازتری نسبت به خود و دیگران محیط اطرافتان پیدا کنید. این مسئله بسیار با اهمیت باعث میشود شما در زندگی شخصی و شغلیتان نقاط ضعف و نقاط قوت خود را پیدا کنید و شخصیتی ایده‌آل از خود بسازید.

حال این سوال پیش می آید که کی بهتر منو میشناسه؟

شما می توانید با خرید تست انیاگرام و انجام تست انیاگرام در تست‌شو تیپ شخصیتی خود را بسنجید

سوالات متداول

تست انیاگرام چیست؟

آزمون شخصیت انیاگرام یک تست شخصیت شناسی است که دارای 135 سوال بوده و دارای تفسیر است.

آیا تست انلاین انیاگرام است؟

خیر، تست آنلاین انیاگرام بدلیل معتبر بودن و تحت نظر روانشناسان با تفسیر مکلمل ارائه شده است نمی باشد.

نتیجه تست انیاگرام چه چیزی را به ما ارائه خواهد داد؟

نتیجه و تفسیر تست انیاگرام تیپ شخصیتی افراد را مشخص می کند و به طور واضح خصوصیات مثبت و منفی را تعریف کرده و راهکارهایی برای بهبود شخصیت را ارائه می دهد.

کدام تیپ انیاگرام جزو ثرتمندترین ها هستند؟

افراد با تیپ انیاگرام 8 معمولا درآمد بالایی دارند و انگیزه اصلی آن ها پول است.

کدام تیپ انیاگرام از شکست متنفر است؟

تیپ 3 انیاگرام از شکست و بی ارزشی متنفر است. این تیپ از افراد دوست دارند به عنوان فرد ی موفق شناخته شوند.

کدام تیپ انیاگرام باهوش تر از همه است؟

تیپ 5 انیاگرام از باهوش ترین افراد شناخته می شوند.

به شما پیشنهاد می‌کنیم تست انیاگرام (Enneagram) را انجام دهید تا به نیاز‌های اساسی خود پی ببرید تا بهتر بتوانید رفتارهای خود را کنترل کنید.

تست انیاگرام (Enneagram) | تست شو

تست انیاگرام (Enneagram)

دیدگاه‌ها

ثبت دیدگاه ‌شما

نام شما*

دیدگاه ‌شما*

امتیاز خود را وارد کنید

این تست را به کاربر های دیگر

این تست را به کاربر های دیگر


Romisa hasanpor

1403/02/26

پیشنهاد میکنم

فوق العاده بود

پاسخ

Sore

1403/02/21

پیشنهاد میکنم

این تست عالی و کاملآ رایگان بود ممنون

پاسخ

عرفان رجائی

1403/01/07

پیشنهاد میکنم

مفید و کاربردی

پاسخ

مهسا فتوحی

1402/12/28

پیشنهاد میکنم

عالی بود

پاسخ

ریحانه گلچین

1402/12/28

پیشنهاد میکنم

عالی بود سپاس از اینکه رایگان در اختیار کار بران قرار دادید

پاسخ

الهام حسینی

1402/12/14

پیشنهاد میکنم

عین حقیقت بود

پاسخ

روح‌الله حسینی

1402/12/14

پیشنهاد میکنم

عالی بود

پاسخ

حمیده پروان

1402/12/11

پیشنهاد میکنم

ممنون

پاسخ