جشنواره جشنواره

تست MBTI

87 سوال

20 دقیقه

تفسیر دارد

50,000 تومان

برای خرید گروهی این تست اینجا کلیک کنید

4/81 (5)

میانگین امتیاز این تست

از نظر 21 کاربر

شاخص‌‌های ارزیابی این تست :

اشتراک گذاری با دیگران :

تست شخصیت شناسی MBTI (مایرز بریگز) چیست؟

تست شخصیت شناسی MBTI

تست شخصیت شناسی MBTI (مایرز بریگز) یکی از معروف‌ترین تست‌های شخصیت شناسی در جهان است. با انجام این تست، می‌توان نوع شخصیت خود را شناسایی کرد و درک بهتری از خود و دیگران پیدا کرد. با ارائه پنل کاربری و سازمانی و همچنین با بهره گیری از تیم مشاورین، تست‌شو در پی بهبود عملکرد کلی فرد و سازمان می باشد.

تست شخصیت شناسی MBTI یا همان تست myers briggs شامل 16 نوع شخصیتی است که بر اساس تفاوت‌های فردی در 4 بعد اساسی شخصیت (تمایلات فردی)، یعنی:

 1. بیرون‌گرایی یا درون‌گرایی
 2. حساسیت یا احساس
 3. تفکر یا احساس
 4. ادراک یا سوژه‌گرایی

تعریف شده‌اند. این تست با ارائه یک پروفایل شخصیتی دقیق، افراد را قادر می‌سازد تا بیشتر با نیازها و تمایلات خود آشنا شوند و با دیگران بهتر ارتباط برقرار کنند.

تست شخصیت شناسی MBTI به دلیل سهولت اجرا و دقت در نتایج، بسیار مورد توجه قرار گرفته است و می‌تواند در شناسایی مشاغل مناسب برای افراد، ارتقای شغلی، بهبود روابط کاری و ارتقای عملکرد سازمانی مؤثر باشد. به علاوه، برای شرکت‌هایی که تلاش می‌کنند بهترین افراد را استخدام کنند، این تست می‌تواند به یکی از ابزارهای مؤثر برای انتخاب کارکنان تبدیل شود. به طور کلی، تست شخصیت شناسی MBTI یک ابزار قدرتمند برای توسعه شخصیت، بهبود روابط اجتماعی و بهبود عملکرد در محیط کار است.

تست شخصیت شناسی MBTI (مایرز بریگز) یک آزمون برقراری ارتباط با دیگران، ترجیحات شما در محل کار و تمایلات شما در گذراندن اوقات فراغت را نشان می‌دهد و تست شو در تست MBTI افراد را به 16 تیپ شخصیتی دسته بندی می کند. تست شخصیت شناسی MBTI (مایرز بریگز) شامل چهار مقیاس دو قطبی است که به هر قطب یک ترجیح شخصیتی گفته می‌شود به مقیاس ها عبارت است از: (برون گرا مقابل درونگرا) و (حس مقابل شهود) و (تفکر مقابل احساس) و (قضاوت مقابل ادراک). این مقیاس ها تیپ شخصیتی شما را در تعاملات اجتماعی، جمع‌آوری اطلاعات، ارزیابی و تصمیم‌گیری، هدایت و برخورد با جهان خارج نشان می‌دهد.

تست شخصیت شناسی MBTI تست شو توسط روانشناسان معتبر ایرانی و خارجی بازنگری شده و گسترش یافته است به نوعی این آزمون، معتبر ترین تست MBTI است.

تیپ های شخصیتی تست MBTI

تیپ شخصیتی MBTI

حتما شده است یکی از دوستان یا آشنایان شما پیش شما از ISFJ یا ESFP توضیح دهد اما شما از آن آگاهی ندارید و حتی نمی دانید درباره چی صحبت می کنند. آن ها دارند راجب تیپ شخصیتی MBTI صحبت می کنند که با تست MBTI مایرز بریگز تست شو قابل سنجش است. شاخص تیپ شخصیتی هر فرد یک فهرستی شامل تمامی نقاط قوت و نقاط ضعف فرد تعریف شده است و امروزه تست شخصیت شناسی MBTI یکی از مهم ترین شاخص ها در میان روانشناسان است.

مایرز و بریگز Isabel Briggs Myers باور داشتند کمک به مردم برای شناخت تست MBTI خود به آن ها کمک میکند تا شغل مناسب با روحیات و اخلاقیات خود داشته باشند و در ادامه زندگی و روزمره سلامت تری را بگذرونند و البته برای انتخاب شغل مناسب شخصیت شما از تست نئو فرم کوتاه نیز می توانید استفاده کنید.

شناخت تیپ شخصیتی در تست MBTI آنلاین

تیپ شخصیتی در تست mbti

بر اساس تست تایپ شخصیت افراد به 16 تیپ شخصیتی تقسیم می شوند. شناخت تیپ شخصیتی شما کمک شایانی به شناخت نقاط ضعف و قوت، علاقمندی و تنفرات، شغل مناسب شما و سازگاری شما با دیگر افراد می کند.

اما موضوعی که قابل توجه است تست شخصیت MBTI یک تست شخصیت شناسی است و ابزاری برای شناخت ناهنجاری ها و یا اختلال های روانی و فکری نیست.

برون گرایی (E) و درون گرایی (I)

برون گرایی و درون گرایی

برون گرایی و درون گرایی اولین بار توسط یونگ در تست شخصیت شناسی خود به عنوان توصیف چگونگی واکنش افراد و تعامل آن ها با جهان اطرافشان مورد بررسی قرار گرفت. اما نحوه به کار گیری آن در تست MBTI اصلی تستشو تا حدودی متفاوت است.

برونگراها اغلب تمایل به عمل و نشان دادن احساسات و کنش های خود دارند و از تعامل با دیگران لذت میبرند و پس از وقت گذراندن با افراد احساس انرژی می کنند. از طرفی افراد درونگرا تمایل دارند در افکار خود محو شوند و از تعاملات عمیق و محتوای خاص لذت میبرند و پس از تنها وقت گذراندن احساس انرژی می کنند.

همه افراد تا حدودی درونگرا و تا حدودی برونگرا هستند اما تمایل دارند یک سمت را بیشتر ترجیح بدهند.

احساس کردن (S) و مشاهده کردن (N)

احساس کردن و مشاهده کردن

همه افراد مدت زمانی را اختصاص به احساس کردن و مدت زمانی را اختصاص به مشاهده کردن یا همان کشف کردن می دهند؛ اما همانند برونگرایی و درونگرایی تمایل دارند بیشتر به یک سمت متمایل باشند.

افرادی که تمایل بیشتری به احساس کردن دارند، واقعیت را ترجیح می دهند و روی حقایق و جزئیات تمرکز می کنند؛ از کارهایی که دستی انجام می شوند و یا تجربیات عملی لذت می برند. افرادی که مشاهده کردن را ترجیح میدهند به چیزهایی مانند قضاوت و برداشت توجه بیشتری می کنند. آنها از فکر کردن در مورد باورهای خیالی و تصور آینده لذت می برند. شرکت در تست mbti رایگان فارسی تستشو به شما دید کافی نسبت به این موضوع می دهد.

فکر کردن (T) و احساس درونی (F)

فکر کردن و احساس درونی

این مقیاس در تست MBTI فارسی تستشو بر اساس تصمیم گیری افراد روی اطلاعاتی که از احساس کردن یا مشاهده کردن خود کنش نشان داده اند تمرکز می کند. افرادی که بیشتر فکر می کنند تمایل بیشتری بر روی واقعیت ها و آنچه دیده اند دارند. آن ها تلاش میکنند هنگام تصمیم گیری بسیار منطقی باشند و به موضوع نگاه شخصی نکنند. از طرفی کسانی که احساس درونی را ترجیح می دهند در هنگام تصمیم گیری عوامل زیادی همچون احساسات و افراد را دخیل می کنند.

قضاوت کردن (J) و درک کردن (P) در آزمون MBTI

قضاوت کردن و درک کردن

آخرین مقیاس نحوه واکنش افراد با پدیده های اطرافشان را می سنجد. افرادی که روحیه قضاوت گر دارند، در تصمیم هایشان یک ساختار محکم دارند و افرادی که تمایل به درک دارند، روحیه انعطاف پذیرتر و سازگارتر دارند و در پیدایش یک پدیده تمایل به درک کردن آن را دارند. این مقیاس با دیگر مقیاس ها در ارتباط است.

همه ی افراد همیشه مدتی را طرف برون گرایی می کنند اما مقیاس قضاوت و درک هنگام تصمیم گیری یا پذیرش یک پدیده به شما کمک می کند متوجه شدید برونگرا رفتار می کنید یا خیر.

هر تیپ شخصیتی در تست MBTI با یک کد چهار حرفی مشخص می شود:

شناخت تمایلات در تست تایپ MBTI

تمایلات در تست mbti

تست MBTI آگاهی زیادی در مورد شخصیت شما به شما ارائه میدهد به همین دلیل است که این تست بسیار محبوب شده است. حتی بدون گرفتن پاسخنامه، در هنگام پاسخ دادن به پرسشنامه میتوانید به بسیاری از تمایلات خود پی ببرید.

مثلا هنگام کار با یک تیم در دانشگاه، مدرسه یا محل کار شناخت قوت خود و یا افرادی که با آنها کار می کنید می تواند بسیار مفید باشد. مثلا هنگامی که برای تکمیل یک پروژه با تیمی همکاری می کنید ممکن است متوجه شید بعضی از افراد در یک مهارت خاص استعداد دارند و میتوانید باعث بهبود کیفیت پروژه شوند. با شناخت این خودآگاهی ها گروه بهتر میتواند وظایف خود را تقسیم بندی کند و برای رسیدن به اهداف گروه همکاری کنند.

تفاوت تست MBTI با دیگر تست ها

در تست رایگان MBTI با تفسیر تستشو هیچ پاسخ صحیح و غلطی وجود ندارد و هیچ تیپ شخصیتی بهتر از دیگ تیپ شخصیتی نیست و هدف آن ارزیابی سلامت روان شما و یا هر نوع تشخیص دیگری نیست همانطور که در دیگر آزمون ها مانند تست انیاگرام این اصل وجود دارد. همچنین برخلاف بسیاری از تست های روانشناسی، تست MBTI با هیچ معیاری مقایسه نمی شود، هدف این تست تنها ارائه اطلاعاتی در مورد شخصیت منحصر به فرد شماست. طبق مطالعات، آمار نشان داده 40 الی 75 درصد پاسخ دهندگان به این تست برای بار دوم که پرسشنامه را پر می کنند، پاسخ متفاوتی دریافت می کنند.

از آنجایی که استفاده از تست شخصیت شناسی MBTI نسبتا ساده است، به یکی از تست های محبوب خودشناسی تبدیل شده است. تقریبا دو میلیون بزرگسال هر سال این پرسشنامه را تکمیل می کنند. از آنجایی که نسخه های زیادی از تست شخصیت شناسی MBTI در فضای مجازی موجود است توجه داشته باشید استفاده از تست های تقلبی پاسخ اشتباهی به شما عرضه می کند. شما می توانید تست MBTI خود را در تست شو معتبرترین سایت MBTI در زمینه تست های شخصیت شناسی و روانشناسی آنلاین تکمیل کنید و معتبر ترین پاسخ را دریافت کنید.

بهترین شغل برای تیپ شخصیتی تست MBTI شما چیست؟

در اکثر موارد، تست MBTI میتواند در مورد اینکه چه نوع کاری برای شما مناسب تر است اطلاعاتی به شما بدهد. برخی از کارفرمایان حتی در طول مراحل استخدام فرد از تست های شخصیتی مختلف برای ارزیابی او استفاده می کنند. نباید تنها به این تست ها اتکا کرد چرا که افراد در تست ها در ارائه شخصیتشان به گونه ای پاسخ میدهند که میخواهند باشند نه چیزی که واقعا هستند. اکثر کارفرمایان هنوز دوست دارند که ایده ای از شخصیت جویندگان کار و مناسب بودن آنها با نقشی که برای آن درخواست می کنند داشته باشند.

یکی از محبوب‌ترین تست‌های شخصیتی در ایران، تست MBTI است. به طور خلاصه، چهار حوزه اصلی وجود دارد که نمایه MBTI شما را تکمیل می‌کند:

انرژی شما به کجا هدایت می‌شود
چگونه اطلاعات را پردازش می‌کنید
چگونه تصمیم می‌گیرید
چگونه کارها را مرتب می‌کنید

 1. ISTJ بازرس
 2. ISTP صنعتگر
 3. ISFJ محافظ
 4. ISFP هنرمند
 5. INFJ وکیل
 6. INFP واسطه گر
 7. INTJ معمار
 8. INTP متفکر
 9. ESTP متقاعد کننده
 10. ESTJ مدیر
 11. ESFP مجری
 12. ESFJ مراقبت کننده
 13. ENFP قهرمان
 14. ENFJ بخشنده
 15. ENTP مناظره کننده
 16. ENTJ فرمانده

سوالات متداول

تست MBTI چیست و چه کاربردی دارد؟

آزمون mbti رایگان تستشو دارای 87 سوال همراه باتفسیر در تستشو ارائه شده است و برای شناخت تیپ شخصیتی افراد در جامعه و محیط کار کاربرد دارد.

MBTI در چه سنی دقیق است؟

بهتر است که تست آنلاین mbti را برای افراد زیر 14 سال تجویز نکنید. افراد بالای 25 سال بهتر می توانند تیپ شخصیتی خود را توسط این تست تعیین کنند.

آیا تست MBTI قابل اعتماد است؟

بله. تست ام بی تی آی زبان مثبتی برای درک و ارزش گذاری تفاوت های فردی" ارائه می دهد که می تواند به افراد در بهبود نحوه برقراری ارتباط، یادگیری و کار کمک کند. تا آنجا که علم می گوید، تقریباً به اندازه یک طالع بینی قابل اعتماد است.

آیا MBTI تست خوبی است؟

بله. تست MBTI از اعتبار یا اعتماد کمتری نسبت به سایر تست‌های شخصیتی برخوردار نیست. با این وجود، شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه این آزمایش کاملاً غیرقابل اعتماد است و مبتنی بر تحقیقات نیست.

به شما پیشنهاد می‌کنیم تست MBTI را انجام دهید تا به نیاز‌های اساسی خود پی ببرید تا بهتر بتوانید رفتارهای خود را کنترل کنید.

لینک کوتاه

دیدگاه‌ها

ثبت دیدگاه ‌شما

نام شما*

دیدگاه ‌شما*

امتیاز خود را وارد کنید

این تست را به کاربر های دیگر

این تست را به کاربر های دیگر


علی خالقی

1402/11/28

پیشنهاد میکنم

عالیه کاش وجه اقتصادی را در این سایت ارزشمند کمتر کنید

پاسخ

علیرضا صالحی مهر

1402/11/18

پیشنهاد نمیکنم

کاسبی خوب و راحتی دارید

پاسخ

مهدی میرابی

1402/11/18

پیشنهاد میکنم

خوب و عالی

پاسخ

فاطمه

1402/11/14

پیشنهاد میکنم

با سلام و احترام، به نظرم تعداد گزینه ها برای هر سوال باید بیشتر شود تا تفسیر تست دقیق تر صورت گیرد ممنون از تلاش های شما

پاسخ

مهدي

1402/11/08

پیشنهاد میکنم

عالي

پاسخ