تست رفتارشناسی دیسک (DISC)

48 سوال

20 دقیقه

تفسیر دارد

100,000 تومان

برای خرید گروهی این تست اینجا کلیک کنید

شاخص‌‌های ارزیابی این تست :

اشتراک گذاری با دیگران :

فهرست مطالب

آخرین بروزرسانی محتوا: مهر 1402

تست رفتارشناسی دیسک تستشو یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین ابزارها برای ارزیابی و شناخت ویژگی‌های شخصیتی فرد است. این تست براساس چهار عامل اصلی شامل

  1. جهت‌گیری رفتاری (Dominance)
  2. تاثیرپذیری (Influence)
  3. پایان‌ناپذیری (Steadiness)
  4. دقت‌گرایی (Conscientiousness)

ساختار‌دهی شده است. این تست به شکل پرسشنامه‌ای طراحی شده است که افراد را به پاسخ‌دهی به سوالات مختلف درباره نحوه رفتار و واکنش‌هایشان در موقعیت‌های مختلف ترغیب می‌کند.

براساس پاسخ‌های داده شده، ارزیابان و متخصصان می‌توانند به تحلیل و بررسی ویژگی‌های شخصیتی، رفتاری و عملکردی فرد بپردازند. تست دیسک به عنوان یک ابزار موثر در زمینه‌های مختلف از جمله مشاوره شغلی، تیم‌سازی، رهبری و توسعه شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به کمک تحلیل نتایج آن، افراد و سازمان‌ها می‌توانند بهترین راهبردها و راهکارهای متناسب با ویژگی‌های شخصیتی فرد را تعیین کنند.

تست دیسک

تست رفتارشناسی دیسک DISC چیست ؟

تست رفتار شناسی دیسک DISC در گروه تست خودشناسی قرار میگیرد. اگر به دنبال راه هایی هستید که بفهمید چگونه می توانید از رفتار و شخصیت کارمند و نامزدهای استخدامی بیشترین بهره برداری را داشته باشید، یک راه قابل اعتماد برای رسیدن به این هدف وجود دارد. تست رفتارشناسی دیسک، شما را در مورد رفتار نامزد های استخدامی و کارکنان آگاه می کند و از نظر اطلاعات، نتایجی بسیار دقیقی ارائه می دهد.

یک نکته ای که قبل از اینکه به جزئیات تفسیر تست رفتارشناسی دیسک DISC بپردازیم: اگر بخواهید از آزمون دیسک برای تجزیه و تحلیل نحوه رفتار نامزدهای استخدامی خود در یک نقش خاص استفاده کنید، تجزیه و تحلیل را در آنجا متوقف کنید، باید در مورد تصمیم گیری استخدام خود بیشتر فکر کنید. اگرچه آزمون رفتار شناسی دیسک دقیق است، اما با توجه به محدود کردن اطلاعاتی که در مورد استعدادها و شخصیت داوطلبان خود جمع‌ آوری می‌کنید، تنها به یک آزمون توصیه نمی‌شود. توصیه می کنیم به آزمون های تست کلیفتون و تست انیاگرام هم نگاهی داشته باشید. اما شما از استفاده از تست رفتارشناسی دیسک به طرق مختلف سود خواهید برد.

آزمون Disc چگونه ایجاد شد؟

چگونگی ایجاد تست DISC

اگر با آزمون رفتارشناسی دیسک DISC آشنایی ندارید، این پست را با توضیح اینکه آزمون رفتار شناسی دیسک DISC چیست آغاز کرده ایم. پرسنل منابع انسانی یک شرکت، از رفتارشناسی دیسک DISC برای درک بیشتر در مورد رفتار نامزدهای استخدامی در محیط کاری استفاده می کنند. هر حرف در کلمه "DISC" مخفف یکی از چهار طبقه بندی انواع رفتارهای خاص است.

تست DISC مطابق با مدل‌رفتاری ایجاد شده توسط ویلیام مارستون William Moulton Marston روانشناس و متخصص رفتاری که نمونه اولیه دروغ سنج را نیز توسعه داد، ایجاد شد. نظریه دیسک DISC بیشتر در کتاب مارستون در مورد احساسات افراد عادی و نرمال توضیح داده شد، و سپس ارزیابی رفتاری توسط والتر ورنون کلارک، روانشناس صنعتی، که می خواست نامزدها را برای نقش های خاص بررسی کند، توسعه یافت.

خود آزمون بینش عمیق تری در مورد نحوه همکاری و ارتباط نامزد های جدید با اعضای تیم فعلی ارائه می دهد. همچنین به شما کمک می کند تا درک کنید که چگونه رفتار های نامزد ها منجر به اعمال و بهره وری آنها در محل کار می شود.

چرا تست DISC در طول فرآیند استخدام مهم است؟

تست DISC در فرایند استخدام

علاوه بر ارائه اطلاعات در مورد رفتار نامزدهای شما، تست های DISC به دو دلیل دیگر در طول فرآیند استخدام شما مهم هستند:

1-کشف می کنید که چگونه رفتار نامزدهای استخدامی با ارزش های شرکت همسو است.

نوع رفتار نامزدهای شما چقدر با ارزش‌ های شرکت شما هم خوانی دارد؟ نتایج تست مدل رفتاری دیسک DISC به شما در یافتن این موضوع کمک می کند. این آزمون به طور دقیق نشان می دهد که کدام نوع رفتار برای نامزدهای استخدامی مناسب تر است، و سپس می توانید آن را با ارزش های شرکت خود مقایسه کنید.

عوامل دیگری نیز هنگام تصمیم گیری نهایی برای استخدام شما مهم هستند، اما برای بررسی عمیق تر اینکه چگونه نامزدهای شما احتمالاً با فرهنگ شرکت شما مطابقت دارند، از آزمون رفتارشناسی دیسک DISC استفاده کنید. برای مشاهده نحوه خواندن نتایج، به جزئیات بیشتری در مورد پروفایل شخصیت دیسک پرداخته ایم.

2- بهترین راه های مدیریت کارکنان جدید خود را می آموزید.

از نظر نحوه مدیریت استخدام جدید با نتایج تست مدل رفتاری DISC برنامه ریزی از قبل ساده تر خواهد بود. هنگامی که در مورد نوع شخصیت نامزدهای خود، در میان عوامل دیگر مانند مهارت های آنها، اطلاعات بیشتری کسب کردید، می توانید در آینده به سبک مدیریت خود مسلط تر باشید.

اگر کاندیدای شما به راهنمایی یا ساختار بیشتری در رویکرد به کار خود نیاز داشته باشد یا به طور مستقل بهتر کار کند، با استفاده از تست دیسک رایگان تستشو خواهید فهمید که چگونه رفتار آنها باید مدیریت شود.

چرا تست دیسک در طول فرآیند استخدام مهم است؟

موارد مورد استفاده از تست رفتارشناسی دیسک DISC

توصیه می کنیم در شروع فرآیند استخدام از تست شخصیت شناسی دیسک DISC استفاده کنید. در این مرحله از آنجایی که شما به تازگی نامزدهای خود را می شناسید، با استفاده از آزمون رفتارشناسی دیسک DISC در ابتدای فرآیند، زمان لازم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنها را کاهش می دهید.

تست‌ DISC رایگان تست شو نه تنها در وقت شما صرفه‌جویی می‌کند، بلکه به برنامه‌ریزی شما از راه‌های مختلف کمک می‌کند. به عنوان مثال، اگر در حال ایجاد سوالات مصاحبه هستید، می توانید از نتایج آزمون رفتارشناسی دیسک DISC برای تنظیم سوالات بعدی و کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی های رفتاری داوطلبان استفاده کنید.

نحوه استفاده از تست رفتارشناسی دیسک DISC به روشی بی طرفانه

استفاده از تست رفتارشناسی دیسک DISC به روشی بی طرفانه

هنگامی که از آزمون رایگان DISC تستشو استفاده می کنید، تعصبات ناخودآگاه در استخدام که گاهی اوقات می تواند بر تصمیم شما تأثیر میگذارد را کنار میگذارید، بنابراین استفاده از آزمون رفتارشناسی دیسک در فرآیند استخدام ضروری است. برای جلوگیری از سوگیری هایی که می تواند روند استخدام شما را مختل کند، از آزمون رفتارشناسی دیسک DISC در کنار سایر آزمون ها استفاده کنید و با داوطلبان خود مصاحبه کنید.

از تست دیسک با گزارش کامل سایت تستشو می توان برای بهبود فرآیند مصاحبه استفاده کرد و استفاده از آزمون رفتارشناسی دیسک DISC برای اطلاع رسانی فرآیند مصاحبه توصیه می شود. این به این دلیل است که هرچه بیشتر در مورد استعدادهای نامزدهای خود بدانید، برای استخدام آن ها آگاهی بیشتری دارید. به عنوان مثال، اگر در حال استخدام یک مدیر رسانه اجتماعی هستید. ممکن است بخواهید از تست رفتارشناسی دیسک DISC برای درک بیشتر در مورد سبک مدیریت و رفتار آنها استفاده کنید، اما تکیه تنها به این تست ایده آل نیست.

شما می خواهید بدانید که آن ها چقدر در مورد سئو می دانند، چقدر در نوشتن کپی وب سایت مهارت دارند و آیا می دانند که چگونه کپی رایت در سئو می تواند منجر به افزایش رتبه صفحه شود یا باعث کاهش رتبه شود. هر یک از این مهارت ها باید قبل از تصمیم گیری نهایی در مورد کاندیدها به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد و سپس باید نامزدهای خود را به مصاحبه دعوت کنید تا اطلاعات خود را در مورد آن ها افزایش دهید.

تفسیر نتایج آزمون رفتارشناسی دیسک DISC داوطلبان

تفسیر نتایج آزمون رفتارشناسی دیسک DISC

تفسیر نتایج آزمون رفتارشناسی دیسک DISC نامزدهای شما در زمینه تصمیم گیری شما برای استخدام مهم است. اگر می خواهید نتایج را به طور دقیق درک کنید،  به خاطر داشته باشید که داوطلبان را می توان به چهار نوع رفتار اصلی برای این آزمون خاص طبقه بندی کرد.

تسلط (Dominance)