پشتیبانی تست‌شو
پتانسیل بالا یعنی چه

پتانسیل بالا یعنی چه

نشانه های تشخیص افراد دارای پتانسیل فکری بالا | افراد با پتانسیل فکری بالا تمایل دارند سطوح استثنایی را در استعدادهای مختلف نشان دهند، یعنی توانایی های استثنایی هم در استدلال و هم در یادگیری یا داشتن مهارت های خاص در یک یا چند جنبه دارند.

تست‌شو  

پتانسیل بالا یعنی چه؟ چه نشانه هایی وجود دارد که نشان دهنده آن است که من یک فرد با استعداد هستم؟ اصلا پتانسیل داشتن یعنی چه؟ این ها سوالاتی است که امروز به تفصیل در موردشان صحبت خواهیم کرد. به طور معمول، پتانسیل فکری بالا معمولاً با افرادی مرتبط است که در یک زمینه خاص بسیار برجسته هستند یا در برخی جنبه ها کمک زیادی به بهبود جامعه کرده اند. اگرچه اغلب ما چنین تصویری از پتانسیل فکری بالا داریم، اما واقعیت این است که نشانه‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد افراد ممکن است از این موضوع غافل باشند. پس چگونه بفهمیم که پتانسیل بالایی داریم؟ با ما همراه باشید.

پتانسیل بالا یعنی چه

پتانسیل فکری بالا چیست؟

افراد با پتانسیل فکری بالا تمایل دارند سطوح استثنایی را در استعدادهای مختلف نشان دهند، یعنی توانایی های استثنایی هم در استدلال و هم در یادگیری یا داشتن مهارت های خاص در یک یا چند جنبه دارند. در موارد متعدد، برخی از افراد ممکن است بر این باور باشند که از پتانسیل فکری بالایی برخوردار نیستند، زیرا در زمینه‌هایی که خارج از موضوعات سیستم آموزشی بوده و تشخیص آنها توسط سیستم آموزشی فعلی دشوار است، برتری دارند. اما در واقع امروزه این موضوع کشف شده است که انواع مختلفی از هوش وجود دارد.

آزمون دهید: تست کلیفتون

نشانه های پتانسیل بالای فکری چیست؟

برخی از ویژگی های پتانسیل فکری بالا عبارتند از:

 • ضریب هوشی بالاتر از حد متوسط
 • کنجکاوی زیاد
 • یادگیری سریع
 • قوی بودن
 • کمال‌گرا بودن
 • طیف وسیعی از علایق
 • داشتن تخیل باورنکردنی
 • خودآموخته بودن
 • عجیب و غریب بودن
 • دارا بودن حس شوخ طبعی
 • حافظه فوق العاده قوی
 • دوست داشتن ایده های مختلف
 • آنها زمان زیادی را در تنهایی می گذرانند

ضریب هوشی بالاتر از حد متوسط، پتانسیل فکری بالا ​​است

نشانه های پتانسیل فکری بالا

یکی از اولین نشانه های پتانسیل فکری بالا، بهره هوشی بالاتر از حد متوسط ​​است. افراد با پتانسیل فکری بالا که مدت‌هاست تحت عنوان کلی تیزهوشی از آن یاد می‌شود، به‌ویژه با بهره هوشی (IQ) بالاتر از حد متوسط ​​و گاهی بسیار بالا از اکثر افراد دیگر متمایز می‌شوند .

به طور کلی، نمره مساوی یا بیشتر از 130 در یک آزمون استاندارد IQ معیاری است که برای صحبت از پتانسیل فکری بالا استفاده می شود.

آزمون دهید: تست کنترل خشم

کنجکاوی زیاد

افراد با استعداد به طور سیری ناپذیری کنجکاو هستند. در واقع آنها تمایل زیادی به افراد اطراف خود دارند. با در نظر گرفتن این موضوع، آنها اغلب برای کسب اطلاعات بیشتر سوال می پرسند.

در بسیاری از موارد، افراد با پتانسیل فکری بالا تمایل دارند تا عمیقاً دنیای اطراف خود را درک کنند؛ که به معنای تلاش برای درک مفاهیم و چگونگی کارکرد چیزها است.

آزمون دهید: تست Disc

یادگیری سریع

یکی دیگر از علائم پتانسیل فکری بالا این است که این افراد همه امکانات را دارند تا در موضوعاتی که واقعاً مورد علاقه آنها هستند، سریعتر یاد بگیرند. این افراد تمایل دارند که انگیزه کمتری برای مطالعه داشته باشند زیرا مطالب مدرسه را برای آنها بسیار آسان، تکراری یا بی معنی می دانند.

آزمون دهید: تست نئو فرم بلند

قوی بودن

وقتی نوبت به حوزه مورد علاقه آنها می رسد، افراد با پتانسیل فکری بالا تمایل دارند بسیار قوی باشند. این می تواند شامل تمرکز یا علاقه مداوم به یک موضوع بسیار خاص باشد. علاوه بر این، افراد مبتلا به پتانسیل فکری بالا تمایل به تجربه بیش از حد تحریک پذیری دارند، به این معنی که ممکن است احساسات خود را بیشتر احساس کنند یا بیشتر تحت تأثیر محیط اطراف خود قرار بگیرند.

همچنین این افراد اغلب دارای حساسیت حسی زیادی هستند و تحریک ادراکی با شدت بسیار زیاد نسبت به دیگران به آن ها حمله ور می شود بدین صورت که صداها، نورها، بوها و... را بیشتر از دیگران حس می کنند.

کمال‌گرا بودن

یکی دیگر از دلایل داشتن پتانسیل فکری بالا این است که این افراد بسیار کمال گرا هستند. به عبارت دیگر، آنها تمایل دارند بسیار متمرکز بر روی یک موضوع خاص باشند و زمان زیادی را روی یک حوزه خاص از علاقه خود صرف کنند. به همین دلیل آنها تمایل دارند تا بیش از حد کار کنند.

طیف وسیعی از علایق

اگرچه یک فرد با استعداد ممکن است در حوزه مورد علاقه خود برتر باشد، اما این بدان معنا نیست که آنها در مورد چیزهای دیگر کنجکاو نیستند. در واقع، افراد با پتانسیل فکری بالا تمایل زیادی به کنجکاوی دارند، به این معنی که دوست دارند چیزهای جدید زیادی را یاد بگیرند. این موضوع ممکن است به این معنی باشد که این افراد به طور همزمان برنامه های متعددی برای به چالش کشیدن خود دارند.

آزمون دهید: تست استعدادیابی شغلی رایگان

داشتن تخیل باورنکردنی

افراد با پتانسیل فکری بالا تمایل دارند تخیل خارق العاده ای داشته باشند. تخیل می تواند به این معنی باشد که آنها می توانند بین ایده های به ظاهر نامرتبط ارتباط برقرار کنند. در بسیاری از موارد، افراد با استعداد و دارای پتانسیل فکری بالا می توانند رویاهای عجیب و واضحی را تجربه کنند.

خودآموخته بودن

پتانسیل فکری بالا داشتن همچنین به معنای فراتر رفتن از دانشی است که فرد می تواند در مدرسه، دبیرستان یا دانشگاه کسب کند. در واقع خودآموخته بودن می تواند نشانه ای از توانایی های فکری بالا باشد.

عجیب و غریب بودن

در بیشتر موارد، افراد مبتلا به پتانسیل فکری بالا تمایل دارند که افراد دمدمی مزاج و عجیب و غریب دیده شوند. این موضوع به این دلیل است که آنها تمایل دارند متفاوت از اطرافیان خود فکر کنند. عجیب غریب بودن ممکن است به این معنی باشد که آنها احساس می کنند در حاشیه قرار گرفته اند یا حتی توسط دیگران مورد آزار و اذیت قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید: جذاب ترین تیپ شخصیتی

دارا بودن حس شوخ طبعی

شوخ طبعی و هوش معمولاً دست به دست هم می دهند. این بدان معنی است که افراد با پتانسیل فکری بالا تمایل به داشتن حس شوخ طبعی بسیار مشخص دارند. به بیان ساده، آنها افراد بامزه ای هستند و در واقع معمولاً احساسات و عواطف خود را از طریق طنز بیان می کنند.

حافظه فوق العاده

یکی از نشانه های توان بالای فکری، حافظه فوق العاده اوست. کارایی زیاد افراد با پتانسیل فکری بالا در پردازش اطلاعات نشان دهنده مهارت های خاصی در مورد عملکردهای مختلف شناختی است. عملکردهای حافظه در افراد با پتانسیل فکری بالا بسیار توسعه یافته است. حافظه کوتاه مدت آنها که حافظه فعال نیز نامیده می شود، ظرفیت های خارق العاده ای دارد.

مقایسه با میانگین اندازه گیری های انجام شده بر روی کل جمعیت نشان می دهد که افراد با پتانسیل فکری بالا می توانند تعداد بیشتری از اطلاعات را در حافظه خود ذخیره کنند و از نگهداری بادوام تر دسترسی به این اطلاعات بهره مند شوند. به همین ترتیب، حافظه بلندمدت آنها یک دارایی واقعی است، زیرا آنها می توانند به راحتی بر یادگیری خود در معنای وسیع (تجربی و نظری) تکیه کنند تا تحلیل ها و موقعیت خود را به طور روزانه تنظیم کنند.

آزمون دهید: تست عشق

دوست داشتن ایده های مختلف

داشتن ذهن باز نیز یکی از نشانه های پتانسیل فکری بالا است. دوست داشتن ایده های مختلف ممکن است به این دلیل باشد که افراد با استعداد دوست دارند چیزهای مختلف را کشف و یاد بگیرند. علاوه بر این، آنها تمایل به داشتن علایق متعدد دارند و دائماً در حال یادگیری در زمینه های مختلف هستند. همچنین ممکن است به این معنی باشد که آنها وضعیت موجود را زیر سوال می برند و از پیروی از قوانینی که ممکن است منطقی به نظر نرسند بیزارند.

آنها زمان زیادی را در تنهایی می گذرانند

افراد با پتانسیل فکری بالا عاشق گذراندن وقت در تنهایی هستند. دلیل این امر این است که آنها معمولاً به زمان نیاز دارند تا آنچه را که در داخل می گذرد پردازش کنند یا روی علایق خود متمرکز شوند. افرادی که پتانسیل فکری بالایی دارند ممکن است در نهایت احساس تنهایی یا تحقیر توسط دیگران کنند. در واقع، هنگامی که خصوصیات آنها شناخته و درک نمی شود، ممکن است باور کنند که آنها عجیب هستند یا حتی یک مشکل روانی را تجربه می کنند.

در واقع، بسیاری از کودکان با استعداد می توانند به بزرگسالانی با استعداد تبدیل شوند که به دلیل احساس متفاوت بودن با دیگران، در نهایت با دردهای زیادی روبرو می شوند. بنابراین، اگر فکر می کنید ممکن است این وضعیت برای شما پیش بیاید، مهم است که با یک روانشناس حرفه ای مشورت کنید. دانستن این موضوع می تواند به شما در بهبود سلامت ذهنی کمک کند.

بیشتر بخوانید: پرطرفدار ترین تیپ شخصیتی

سوالات متداول

افراد دارای پتانسیل فکری بالا دارای چه ویژگی هایی هستند؟

این افراد توانایی های استثنایی هم در استدلال و هم در یادگیری یا داشتن مهارت های خاص در یک یا چند جنبه دارند.

آیا افراد دارای پتانسیل فکری بالا حافظه قوی تری دارند؟

بله، عملکردهای حافظه در افراد با پتانسیل فکری بالا بسیار توسعه یافته است و ظرفیت های خارق العاده ای دارد.

چرا افراد دارای پتانسیل فکری بالا کمال‌گرا هستند؟

آنها تمایل دارند بسیار متمرکز بر روی یک موضوع خاص باشند و زمان زیادی را روی یک حوزه خاص از علاقه خود صرف کنند.

لینک کوتاه

دیدگاه‌ها

ثبت دیدگاه ‌شما

نام شما*

دیدگاه ‌شما*

امتیاز خود را وارد کنید

این تست را به کاربر های دیگر

این تست را به کاربر های دیگر