پشتیبانی تست‌شو
فیلم های مرتبط با روانشناسی

20 فیلم حوزه روانشناسی که باید ببینید

فیلم‌ها از دیدگاه روانشناسی، می‌توانند ابزاری قدرتمند برای بررسی و درک رفتارهای انسانی و عوامل مختلفی که بر آن‌ها تأثیر می‌گذارند، باشند. در واقع، فیلم‌ها می‌توانند به عنوان یک آینه برای نمایش رفتارهای انسانی و نشان دادن تأثیرات مختلف شرایط و محیط‌ها بر انسان‌ها عمل کنند.

تست‌شو  

هرست مطالب:

 1. ارتباط فیلم با روانشناسی
 2. فیلم ذهن زیبا (A Beautiful Mind)-2001
 3. فیلم نیروی خوب هانتینگ (Good Will Hunting) – 1997
 4. فیلم سکوت بره‌ها (The Silence of the Lambs) – 1991
 5. فیلم دختر، ازهم‌گسیخته (Girl, Interrupted) – 1999
 6. فیلم لحظه ای از دنیای بی‌نقص (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) – 2004
 7. فیلم دیوانه از قفس پرید (One Flew Over the Cuckoo's Nest) – 1975
 8. فیلم کتاب بازی آسترهای نقره‌ای (Silver Linings Playbook) – 2012
 9. فیلم یادگاری (Memento) – 2000
 10. فیلم ماشین‌ کار (The Machinist) – 2004
 11. فیلم دانی دارکو (Donnie Darko) – 2001
 12. فیلم قوی سیاه (Black Swan) – 2010
 13. فیلم جزیره شاتر (Shutter Island) – 2010
 14. فیلم روانی آمریکایی (American Psycho) – 2000
 15. فیلم پی (Pi) - 1998
 16. فیلم درخشش (The Shining) - 1996
 17. فیلم نمایش ترمن (The Truman Show) - 1998
 18. فیلم ساعت ها (The Hours) - 2002
 19. فیلم مالیخولیا (Melancholia)- 2011
 20. فیلم مزایای گوشه گیر بودن (The Perks of Being a Wallflower) – 2012
 21. فیلم کلاس هشتم (Eighth Grade) -2018


ارتباط فیلم با روانشناسی

فیلم‌ها به عنوان یکی از شکل‌های برجسته هنری و رسانه‌ای، نقش مهمی در مطالعه و بررسی روانشناسی انسان دارند. این رسانه قدرتمند، با ارائه‌ی داستان‌ها و شخصیت‌های متنوع، می‌تواند بر روی درک و شناخت ما از روان انسان تأثیر بگذارد. فیلم‌ها همچنین به ما این امکان را می‌دهند که به طور موثر و جذاب در مورد مفاهیم روانشناسی بیاموزیم، از جمله روابط بین افراد، توانایی‌های ارتباطی، تصمیم‌گیری، هویت شخصی، و انگیزه‌های عمیق‌تر.

فیلم‌ها می‌توانند روانشناسی انسان را از طریق ایجاد همدلی با شخصیت‌ها، شناخت احساسات و واکنش‌های آن‌ها در موقعیت‌های مختلف، و بررسی دیدگاه‌ها و ارزش‌های فردی به تصویر بکشند. بنابراین، تماشای فیلم‌هایی که موضوعات و مسائل روانشناسی را به طور جدی و عمیق مورد بررسی قرار می‌دهند، می‌تواند در شناخت بهتر روان انسان و یادگیری روش‌های مقابله با چالش‌های زندگی یاری‌رسان باشد. از این رو، مطالعه و تحلیل فیلم‌ها به عنوان یک ابزار ارزشمند در روانشناسی به شمار می‌آید.


در ادامه مقاله در تست‌شو، به معرفی فیلم‌هایی می‌پردازیم که به مفاهیم روانشناسی، شخصیت شناسی و خودشناسی مرتبط با عواطف، اضطراب، افسردگی، اعتماد به نفس، خودشناسی و سایر موضوعات مشابه پرداخته‌اند. با تماشای این فیلم‌ها، نه تنها از تماشای خود فیلم لذت خواهید برد، بلکه می‌توانید عوامل مهمی که در زندگی روزمره هر انسان در جامعه تجربه می‌شود را شناسایی کنید.A Beautiful Mind


فیلم "ذهن زیبا" (به انگلیسی: A Beautiful Mind) یک فیلم آمریکایی در سبک درام زندگینامه‌ای است که به زندگی جان ناش ریاضی‌دان برندهٔ جایزهٔ نوبل اقتصاد می‌پردازد و مسائلی را که او به دلیل بیماری روان‌گسیختگی تجربه می‌کند، به تصویر می‌کشد. فیلم "ذهن زیبا" در سال 2001 به کارگردانی ران هوارد ساخته شد و بر اساس کتابی نوشتهٔ سیلویا ناسار تهیه شده است.

دربارهٔ ارتباط این فیلم با روانشناسی، باید گفت که فیلم تمرکز قابل توجهی بر روی بیماری اسکیزوفرنی دارد. این بیماری روانی بر افکار، احساسات و درک فرد از واقعیت تأثیر می‌گذارد. در "ذهن زیبا"، نمایش داده می‌شود که جان ناش با این بیماری مبتلاست و چگونه با آن مبارزه می‌کند. این فیلم به گونه‌ای تلاش می‌کند تا تجربیات و درک فرد مبتلا به اسکیزوفرنی را به تصویر بکشد و درک عمومی راجع به این بیماری را افزایش دهد.

بازیگران فیلم "ذهن زیبا" عبارتند از:

 1. راسل کرو (Russell Crowe): او نقش جان نش را در فیلم ایفا می‌کند.
 2. جنیفر کانلی (Jennifer Connelly): او نقش آلیشیا نش، همسر جان نش را بازی می‌کند.
 3. اد هریس (Ed Harris): وی نقش ویلیام پارچر، رئیس دانشکدهٔ ریاضیات جان نش را ایفا می‌کند.
 4. پل بتانی (Paul Bettany): وی نقش تاماس برون، دوست و همکلاس جان نش را بازی می‌کند.


اسکیزوفرنی یک بیماری روان شناختی است که با تحلیل نامناسب و اشتباه در فرآیند‌های شناختی، به وجود می‌آید. افراد مبتلا به این بیماری، ممکن است با واقعیت اطرافشان ارتباط نادرستی برقرار کنند و توانایی تشخیص درست آن را نداشته باشند. علائم این بیماری شامل هلاوسیون‌ها، وسواس، تفکر خودمحور، نارسایی در تفکر منطقی و اجتماعی و تغییرات شدید در رفتار و شخصیت هستند. درمان اسکیزوفرنی معمولاً با استفاده از داروها و مشاوره‌ی روان‌شناختی انجام می‌شود.Good Will Hunting

فیلم نیروی خوب هانتینگ

فیلم، داستان زندگی ویل هانتینگ، یک جوان با گذشته‌ای ناپسندیده و هوش فوق‌العاده است که با کمک یک روان‌درمانگر، مسائل عاطفی خود را فرا گرفته و به بالاترین پتانسیل خود دست می‌یابد.

یک رواندرمانگر در مشاوره می‌تواند نقش بسیار مهمی در بهبود وضعیت روانی و عاطفی فرد بازی کند. رواندرمانگران به عنوان متخصصان حوزه روان‌شناسی، با دانش و تجربه خود به فرد کمک می‌کنند تا با مسائل عاطفی و روانی خود بهبود پیدا کند و راه‌حل‌های مناسبی برای مشکلاتش پیدا کند. رواندرمانگران در مشاوره با استفاده از روش‌های مختلفی مانند مصاحبه، رواندرمانی، رویارویی با نگرانی‌ها، و تکنیک‌های مختلف، به فرد کمک می‌کنند تا به خودشناسی بیشتری برسد و مسئولیت پذیری و پذیرش خودش را در مقابل مشکلاتش افزایش دهد. بنابراین، رواندرمانگران در بهبود کیفیت زندگی افراد نقش مهمی دارند و اهمیت بسیاری در مشاوره دارند.

لیست بازیگران فیلم عبارتند از:

 1. مت دیمون (Matt Damon) در نقش ویل هانتینگ (Will Hunting)
 2. رابین ویلیامز (Robin Williams) در نقش شان ماگوایر (Sean Maguire)
 3. بن آفلک (Ben Affleck) در نقش چاکی سولیوان (Chuckie Sullivan)
 4. ستلان سکارسگارد (Stellan Skarsgård) در نقش پروفسور لمبت (Professor Lambeau)
 5. منیا سواری (Minnie Driver) در نقش سکایلر (Skyler)
 6. کیسی آفلک (Casey Affleck) در نقش مورگان اُمالی (Morgan O'Mally)
 7. کولین سالمون (Cole Hauser) در نقش بیلی مکنی (Billy McBride)The Silence of the Lambs

فیلم سکوت بره‌ها


فیلم هیجان انگیز و کلاسیک، که دکتر روانپزشک برجسته‌ای به نام هانیبال لکتر را دنبال می‌کند که به یک عامل اف بی آی کمک می‌کند تا یک قاتل سریالی را پیدا کند. این فیلم به مباحث روان‌شناسی، تروما و قدرت ذهن انسان پرداخته است.

این فیلم توسط جاناتان دمی کارگردانی شده که به ژانر وحشت روان‌شناختی تعلق دارد و براساس رمانی با همین نام اثر تد تلی ساخته شده است. داستان فیلم درباره‌ی یک روان‌شناس فدرال به نام کلاریس استارلینگ است که برای حل یک پرونده قاتل زنجیره‌ای به نام بوفالو بیل به کمک یک قاتل سریالی خطرناک به نام دکتر هانیبال لکتر نیاز دارد.

در تحلیل روانشناسی فیلم «سکوت بره‌ها»، به بررسی اختلال شخصیت ضداجتماعی و ویژگی‌های آن افراد پرداخته می‌شود. این افراد به طور معمول با زندان و تنبیه به راحتی تغییر رفتار نمی‌کنند و در ارتکاب جرائم خشونت آمیز دست می‌یابند. در فیلم، دکتر هانیبال لکتر به استارلینگ نشان می‌دهد که چگونه زمینه را برای قاتل زنجیره‌ای بوفالو بیل فراهم کرده است و در گفتگوهایش با استارلینگ به آسیب‌شناسی روانی این قاتل پرداخته می‌شود.

بازیگران فیلم عبارتند از:

 1. آنتونی هاپکینز (Anthony Hopkins) در نقش دکتر هانیبال لکتور (Dr. Hannibal Lecter)
 2. جودی فاستر (Jodie Foster) در نقش کلاریس استارلینگ (Clarice Starling)
 3. تد لوونگ (Ted Levine) در نقش جیمز گامبل (James Gumb)
 4. اسکات گلن (Scott Glenn) در نقش جک کراولی (Jack Crawford)
 5. آنتونی هیلد (Anthony Heald) در نقش فردریک چیلتون (Dr. Frederick Chilton)
 6. بروکس سمیت (Brooke Smith) در نقش کاترین مارتین (Catherine Martin)
 7. دایان بیکر (Diane Baker) در نقش سناتور راتلج (Senator Ruth Martin)
 8. کریستینا ریچی (Christine Riedy) در نقش اریکا (Evelda Drumgo)Girl, Interrupted

فیلم دختر، ازهم‌گسیخته


فیلم «دختر، ازهم‌گسیخته» (Girl, Interrupted) یک فیلم آمریکایی است که در سال ۱۹۹۹ توسط جیمز منگولد کارگردانی شده است. این فیلم بر اساس کتابی با همین نام نوشتهٔ سوزانا کیسن است و وینونا رایدر، آنجلینا جولی، بریتانی مورفی و جرد لتو در آن به ایفای نقش پرداختند.

داستان فیلم «دختر، ازهم‌گسیخته» در دهه ۱۹۶۰ میلادی دربارهٔ یک دختر جوان به نام سوزانا کلیس است که در آسایشگاه روانی تحت درمان قرار می‌گیرد. فیلم به بررسی مشکلات روانی و روانشناختی سوزانا و دیگر بیماران آسایشگاه می‌پردازد. این فیلم نقش زندگی روزمره، روابط بین فردی، نگرش جامعه به اختلالات روانی و تأثیر درمان روانشناختی را به تصویر می‌کشد.

در این فیلم موضوع روانشناسی افراد و اختلالات روانی در بستر آسایشگاه بررسی می‌شود. نقش روانشناسان و درمانگران در تشخیص و درمان این اختلالات روانی نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. همچنین، نگاهی به رابطه بین بیماران و اثرگذاری حضور یکدیگر بر روند درمان و بهبودی آنها صورت می‌گیرد.

برخی از بازیگران فیلم شامل:

 1. وینونا رایدر (Winona Ryder) در نقش سوزان (Susanna)
 2. آنجلینا جولی (Angelina Jolie) در نقش لیزا (Lisa)
 3. الیزابت میچل (Elisabeth Moss) در نقش پولی (Polly)
 4. برتلومیوس باشیرو (Brittany Murphy) در نقش دیزی (Daisy)
 5. جردن لیگند (Jared Leto) در نقش جفرسون (Jefferson)
 6. وندی فیلدز (Vanessa Redgrave) در نقش دکتر ویک (Dr. Wick)
 7. جفری تامبر (Jeffrey Tambor) در نقش دکتر ملر (Dr. Melvin)


Eternal Sunshine of the Spotless Mind

فیلم لحظه ای از دنیای بی‌نقص


«درخشش ابدی یک ذهن پاک» فیلمی سینمایی است که در سال 2004 به کارگردانی میشل گوندری ساخته شده است. این فیلم از عناصر تریلر روانشناختی و روایتی غیرخطی استفاده می‌کند و در مورد ماهیت خاطرات و عشق است. داستان فیلم حول محور جوئل باریش (با بازی جیم کری) و کلمنتاین کروسکی (با بازی کیت وینسلت) می‌گردد. کلمنتاین و جوئل بعد از یک جدایی دردناک، تصمیم می‌گیرند خاطرات یکدیگر را از ذهنشان پاک کنند. اما در طی فرآیند پاک شدن خاطرات، جوئل متوجه می‌شود که هنوز عاشق کلمنتاین است و تلاش می‌کند تا از این پاک‌کننده‌های خاطرات فرار کند. فیلم بازیگران برجسته‌ای مانند کیت وینسلت و جیم کری را به ایفای نقش دعوت کرده است و دریافت جوایز مهمی از جمله جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اصلی را نیز به دست آورده است.

بازیگران فیلم شامل:

 1. جیم کری (Jim Carrey) در نقش جوآل (Joel)
 2. کیت وینسلت (Kate Winslet) در نقش کلمنتین (Clementine)
 3. مارک رافالو (Mark Ruffalo) در نقش استن (Stan)
 4. الیجا وود (Elijah Wood) در نقش پاتریک (Patrick)
 5. کریستین دانست (Kirsten Dunst) در نقش مری (Mary)
 6. توماس جاین (Thomas Jay Ryan) در نقش هاوارد (Howard)
 7. جینت لندگراف (Jane Adams) درنقش کاری (Carrie)
 8. دیوید کروس (David Cross) در نقش راب (Rob)
 9. دبی مازار (Debbon Ayer) در نقش جوآن (Joan)One Flew Over the Cuckoo's Nest

فیلم دیوانه از قفس پرید


«دیوانه از قفس پرید» (One Flew Over the Cuckoo's Nest) فیلمی آمریکایی در ژانر درام و روانشناسی است که در سال 1975 به کارگردانی میلوش فورمن ساخته شده است. فیلم بر اساس رمانی به همین نام اثر کن کیسی تولید شده و داستان آن در یک بیمارستان روانی رخ می‌دهد. در این فیلم، شخصی به نام رندال مک‌مورفی (با بازی جک نیکلسون) وارد بخش روانی بیمارستان می‌شود و با مراقبت‌های سرکوبگر و متمایل به قدرت‌طلبی رئیس بخش، نرس راچد (با بازی لوییز فلچر) مواجه می‌شود. در طول فیلم، نبردهای قدرت و تلاش رندال برای آزادی و بهبود وضعیت بیماران دیگر در بخش روانی تمرکز می‌کند.

این فیلم در ژانر درام و روانشناسی است. این فیلم بر اساس رمانی به همین نام اثر کن کیسی کسی ساخته شده است. بازیگرانی که در این فیلم حضور داشتند عبارتند از:

 1. جک نیکلسون (Jack Nicholson) - نقش رندال پاتریک مک مورفی (Randle Patrick McMurphy)
 2. لوییز فلچر (Louise Fletcher) - نقش نرس سرگردان رچل (Nurse Ratched)
 3. ویل سامپسون (Will Sampson) - نقش چیف برومدن (Chief Bromden)
 4. ویلیام ردفیلد (William Redfield) - نقش دیل (Dale)
 5. دین بروکس (Dean Brooks) - نقش دکتر اسپیوی (Dr. Spivey)
 6. دنی دی ویتو (Danny DeVito) - نقش مارتین توری (Martini)
 7. کریستوفر لوید (Christopher Lloyd) - نقش تابز (Taber)
 8. بردلین فرک (Brad Dourif) - نقش بیلی بیبیت (Billy Bibbit)
 9. سیدنی لاسیک (Sydney Lassick) - نقش چارلی تشزویک (Charlie Cheswick)
 10. ویلیام دوگن (William Duell) - نقش جیمزون (Jim Sefelt)Silver Linings Playbook

فیلم کتاب بازی آسترهای نقره‌ای

این کمدی-درام عاشقانه، داستان یک مرد با اختلال دوقطبی است که سعی می‌کند بعد از یک دوره در یک بیمارستان روانی، زندگی خود را به مسیر درست برگرداند. این فیلم به مباحث بیماری‌های روانی، دینامیک خانوادگی و قدرت ارتباطات انسانی پرداخته است.

فیلم "کتاب بازی آسترهای نقره‌ای" یا به انگلیسی "Silver Linings Playbook" یک فیلم کمدی عاشقانه-درام آمریکایی است که توسط دیوید او. راسل کارگردانی شده است. این فیلم بر اساس رمانی با همین نام اثر متیو کوئیک ساخته شده است. بازیگرانی که در این فیلم حضور داشته‌اند عبارتند از:

 1. بردلی کوپر (Bradley Cooper) - نقش پتریک (Patrizio "Pat" Solitano Jr.)
 2. جنیفر لارنس (Jennifer Lawrence) - نقش تیفانی (Tiffany Maxwell)
 3. رابرت دنیرو (Robert De Niro) - نقش پتریک (Patrizio "Pat" Solitano Sr.)
 4. جکی ویور (Jacki Weaver) - نقش دالیا (Dolores Solitano)
 5. آنوپام کر (Anupam Kher) - نقش کری (Dr. Cliff Patel)
 6. کریس تاکر (Chris Tucker) - نقش دننی (Danny)
 7. جان اورتیز (John Ortiz) - نقش رونی (Ronnie)
 8. جولیا استایلز (Julia Stiles) - نقش ورونیکا (Veronica)


این فیلم درباره‌ی داستان پتریک سولیتانو است که پس از ترک مرکز درمانی روانی به خانه بازمی‌گردد و سعی می‌کند زندگی خود را مرتب کند. در طول داستان، ارتباط پتریک با تیفانی، یک زن جوانی که مشکلات خود را دارد، توسط یک رقص باله برقرار می‌شود و این دو در تلاشند تا به همدیگر کمک کنند و بهبود یابند.

فیلم "کتاب بازی آسترهای نقره‌ای" به طور کلی به بررسی موضوعاتی مانند افسردگی، اختلالات روانی، وابستگی، بهبود و خودپذیرش می‌پردازد. این فیلم با بهره‌گیری از شخصیت‌های پیچیده و داستانی عمیق، به نحوی به تجربه دردناک و متفاوتی از زندگی انسان‌ها پرداخته که مخاطب را برای تأمل و تفکر فرا می‌خواند.Memento


این فیلم هیجان انگیز روان‌شناسی، داستان مردی با فراموشی را دنبال می‌کند که نمی‌تواند خاطرات جدیدی بسازد. این فیلم به موضوعات حافظه، هویت و درک پرداخته است.

"یادگاری" فیلمی در سبک درام-معمایی به کارگردانی کریستوفر نولان است. این فیلم در سال 2000 منتشر شد و با بازی گای پیرس، کری هیندریکس و جو پانتولیانو، داستان یک مرد به نام لئونارد شلبی را روایت می‌کند که به دنبال قاتل همسرش می‌گردد. البته لئونارد به دلیل ابتلا به یک بیماری خاص، قادر به ذخیره خاطرات جدید نیست و باید با استفاده از یادداشت‌هایی که برای خود تهیه می‌کند، به دنبال قاتل همسرش بگردد.

بازیگران فیلم به شرح زیر هستند:

 1. گای پیرس (نقش لئونارد شلبی)
 2. کری هیندریکس (نقش ناتالی)
 3. جو پانتولیانو (نقش تدی جنکینز)
 4. کاری آن ماس (نقش لئونارد جونیور)
 5. جودیت بک (نقش کری)
 6. اساموئل اچ. وایت (نقش جان گامپ)The Machinist

فیلم ماشین‌ کار


«ماشین‌کار» (The Machinist)، فیلمی در ژانر درام و هیجان‌انگیز محصول سال ۲۰۰۴ است. این فیلم توسط برد اندروز کارگردانی شده و با بازی کریستین بیل، جنیفر جیسون لی، جان شدا و مایکل ایرن است.

داستان فیلم در مورد یک کارگر کارخانه به نام ترنس رینولدز (که توسط کریستین بیل بازی می‌شود) است. ترنس به دلیل بی‌خوابی شدید و وضعیت روانی نامناسب خود، درگیر تصادفاتی می‌شود که باعث می‌شود به دنبال رازی مرموز در زندگی خود بگردد.

این فیلم با الهام از فیلم‌هایی همچون «راننده تاکسی» (Taxi Driver) و «نیمروز در توکیو» (Lost in Translation) ساخته شده است و به دلیل بازی فوق‌العاده کریستین بیل و کارگردانی برد اندروز، مورد توجه بسیاری از منتقدین و علاقه‌مندان به سینما قرار گرفته است.

بازیگران فیلم The Machinist عبارتند از:

 1. کریستین بیل (Christian Bale)
 2. جنیفر جیسون لی (Jennifer Jason Leigh)
 3. آیتانا سانچز-گیخ (Aitana Sánchez-Gijón)
 4. جان شمید (John Sharian)
 5. مایکل ایرنی (Michael Ironside)The Machinist

فیلم دانی دارکو

«دانی دارکو» یک فیلم مستقل آمریکایی در سبک علمی تخیلی-درام است که در سال 2001 ساخته شد. این فیلم به کارگردانی «ریچارد کلینک» ساخته شده و با بازی جیک جیلنهال، جنیفر گارنر، پاتریک سویزی، کاثرین راسل و دوآن ماک‌گرگور به نمایش گذاشته شد.


داستان فیلم درباره پسری نوجوان به نام «دانی دارکو» است که بعد از یک حادثه‌ی عجیب، شروع به دیدن و خوابیدن در حالتی به نام «آرتاک» می‌کند. این حالت باعث می‌شود که دانی با یک خرگوش بزرگ به نام «فرانک» که تنها او می‌تواند ببیند، ملاقات کند و از او دستوراتی دریافت کند. دانی در ادامه با مشکلاتی مانند خانواده، مدرسه و روابط اجتماعی خود دست به گریبان می‌شود و درگیر ماجراهایی می‌شود که به نظر می‌رسد تنها او می‌تواند آن‌ها را حل کند.

فیلم دانی دارکو به دلیل داشتن داستان پیچیده، بازی برجسته بازیگران و موسیقی فوق‌العاده‌ای که در آن استفاده شده، توانسته است طرفداران بسیاری پیدا کند و به یک فیلم کلاسیک در سبک خود تبدیل شود.

لیست بازیگران فیلم «دانی دارکو» عبارتند از:

 1. جیک جیلنهال (دانی دارکو)
 2. جنیفر گارنر (کارن پومری)
 3. پاتریک سویزی (جکسون پومری)
 4. کاثرین راسل (روزی دارکو)
 5. دوآن ماک‌گرگور (فرانک)
 6. جیمز دویل (ادوارد دارکو)
 7. ماری فورستر (گریس لانگ)
 8. هول پیترز (جیمز مارکوس)
 9. ماگی جیلنهال (دلی ریتر)
 10. درو باریمور (فردی گونز)
 11. جی بی سموت (پاتریک سوینی)Black Swan

فیلم قوی سیاه

فیلم "قوی سیاه" (Black Swan) یک فیلم درام و ترسناک آمریکایی در سال ۲۰۱۰ به کارگردانی دارن آرونوفسکی است. در این فیلم، ناتالی پورتمن در نقش یک رقص‌کن حرفه‌ای به نام نینا سایرز بازی می‌کند که برای نقش اصلی در باله "دوبله‌ی قوطی‌ها" آماده می‌شود. او درگیر رقابت با رقص‌کن دیگری به نام لیلی است که برای نقش اصلی رزم "قوی سیاه" انتخاب شده است.

این فیلم با تمرکز بر روی شخصیت نینا، به بررسی مسائلی مانند رقابت، اضطراب، خشونت، و جنون می‌پردازد. بازی ناتالی پورتمن در این فیلم، به عنوان یک رقاص باله حرفه‌ای که برای نقش خود آماده می‌شود، بسیار قابل تحسین است. وی برای این نقش، جایزه اسکار بهترین بازیگر زن را دریافت کرد.

فیلم "قوی سیاه" با استفاده از تصاویر زیبا و موسیقی فوق‌العاده‌ی خود، به یک تجربه‌ی سینمایی فوق‌العاده تبدیل شده است.

بازیگران فیلم "قوی سیاه" به شرح زیر هستند:

 1. ناتالی پورتمن (Natalie Portman)
 2. میلا کونیس (Mila Kunis)
 3. وینونا رایدر (Winona Ryder)
 4. باربارا هرشی (Barbara Hershey)
 5. بنجامین میلپی (Benjamin Millepied)
 6. کریستن وایگ (Kristina Anapau)
 7. کلینت منسل (Clint Mansell) (نوازنده و موسیقیدان)
Shutter Island

فیلم جزیره شاتر

«جزیره شاتر» (Shutter Island) فیلمی در ژانر هیجانی-رازآلود به کارگردانی مارتین اسکورسیزی و با بازی لئوناردو دی‌کاپریو و مارک رافالو است. این فیلم در سال ۲۰۱۰ منتشر شد و بر اساس رمانی به همین نام اثر دنیس لهینه ساخته شده است.

داستان فیلم در سال ۱۹۵۴ در جزیره‌ای ناشناخته در خلیج بوستون آغاز می‌شود، جایی که دو کارآگاه به نام‌های تدی دنیهو و چاک اوول را به دنبال یک بیمار روانی فراری می‌فرستند. در این جستجو، آنها با رازهایی پیچیده و تاریک روبرو می‌شوند که در نهایت به یک پایان غیرمنتظره و ناگهانی منجر می‌شود.

این فیلم با بازیگری قوی لئوناردو دی‌کاپریو و مارک رافالو، کارگردانی حرفه‌ای مارتین اسکورسیزی و داستان جذاب و پیچیده‌ای که در طول فیلم به تدریج فاش می‌شود، توانست مورد استقبال بسیاری از منتقدان و مخاطبان قرار گیرد. این فیلم به موضوعات تروما، حافظه و خط میان عقلانیت و دیوانگی پرداخته است.

لیست بازیگران فیلم «جزیره شاتر» به شرح زیر است:

 1. لئوناردو دی‌کاپریو به عنوان تدی دنیهو (Teddy Daniels)
 2. مارک رافالو به عنوان چاک اوول (Chuck Aule)
 3. بن کینگزلی به عنوان جان ستانلی (John Cawley)
 4. ماکس فون سیدو به عنوان پاتریک مک‌کارتی (Patrick McKenna)
 5. میشل ویلیامز به عنوان دالورس (Dolores Chanal)
 6. امیلی مورتیمر به عنوان ریچل سولندرز (Rachel Solando)
 7. پاتریشیا کلارکسون به عنوان رویال (Dr. John Cawley's assistant)

American Psycho

فیلم روانی آمریکایی

رمان جنجالی و سرشار از خشونت American Psycho که برت ایستن الیس در سال 1991 نگاشت و منتشر کرد، روایت‌گر داستان یک کارمند وال‌استریتی است که روزها همانند هر کارمند نیویورکی دیگری، مشغول زندگی کردن رویای آمریکایی خودش است و شب‌ها درگیر کابوس‌های ترسناکی می‌شود که او را به یک دیوانه خطرناک و بی‌ثبات تبدیل می‌کنند.

فیلم "آمریکن پسایکو" (American Psycho) یک فیلم روانشناسی-ترسناک آمریکایی به کارگردانی مری هارون است که در سال ۲۰۰۰ منتشر شد. این فیلم براساس رمانی به همین نام اثر برتون ایستون الهام گرفته شده است.

داستان فیلم درباره یک مرد جوان و ثروتمند به نام پاتریک بیتمن (نقش ایفای شده توسط کریستین بیل) است که در نیویورک زندگی می‌کند. او در ظاهر یک مرد موفق و جذاب به نظر می‌رسد، اما در واقع شخصیتی بسیار خشونت‌بار و روانی نامتعادل دارد. او به طرز وحشیانه‌ای به قتل‌هایی می‌پردازد و درگیری‌هایی با دوستان و همکارانش دارد که نشان دهنده‌ی بی‌ثباتی و ناپایداری شخصیت او است.

فیلم "آمریکن پسایکو" به دلیل شخصیت پیچیده و خشونت‌بار پاتریک بیتمن، صحنه‌های خشونت‌بار و نمایش وحشتناکی از روانی شخصیت او، به عنوان یکی از فیلم‌هایی که جرات نشان داده‌اند به موضوعاتی مثل خشونت و روان‌شناسی پرداخته و به طور صریح آن‌ها را نشان داده‌اند، شناخته شده است.

بازیگران فیلم به شرح زیر هستند:

 1. کریستین بیل (به عنوان پاتریک بیتمن)
 2. ویلیام دافو (به عنوان دونالد کیمبل)
 3. جارد لتو (به عنوان پاول آلن)
 4. جوشوا لوکاس (به عنوان کریگ مک‌داگال)
 5. ریز ویذرسپون (به عنوان ایوی)
 6. سمانتا مثل (به عنوان کورتنی راولز)
 7. کریستینا ریچی (به عنوان الیزابت)
 8. جاستین آرنولد (به عنوان تام کروز)
 9. کارولین دافرنس (به عنوان جین)
 10. مت روس (به عنوان لوییس کار)
 11. ریس ایفانز (به عنوان دیوید ون پاتن)

14.فیلم پی (Pi) - 1998

IMDb RATING: 7.3/10

Pi

فیلم پی

داستان درباره یک نابغه ریاضی به نام ماکسیمیلیان کوهن است که در نظریه اعداد کار می‌کند و اعتقاد دارد که جهان از عدد ساخته شده است. مکس از سردرد خوشه ای، پارانویای شدید، توهم و اختلال اضطراب اجتماعی رنج می‌برد.

فیلم "پی" یک فیلم درام و رازآلود محصول سال 1998 میلادی به کارگردانی "دارن آرونوفسکی" است. داستان فیلم درباره‌ی یک ریاضیدان نابغه به نام "ماکس کوهن" است که سعی دارد الگوهایی در اعداد ریاضی کشف کند که می‌تواند به وی کمک کند تا الگوهای پنهان در بازار سهام را کشف کند. اما در طول فیلم، ماکس با مشکلات روانی و فیزیکی مواجه می‌شود و به دنبال یک معنایی برای اعداد پی می‌گردد.

این فیلم با بازی "شان گولدبلات" در نقش ماکس کوهن ساخته شده و برای فضای سینمایی یک فیلم نوآورانه و جذاب به شمار می‌رود. همچنین، موسیقی فیلم نیز بسیار زیبا و جذاب است که توسط "کلینت منسل" ساخته شده است.

بازیگران فیلم "پی" به شرح زیر هستند:

 1. شان گولدبلات (در نقش ماکس کوهن)
 2. مارک مارگولیس (در نقش سالی)
 3. بن شندلر (در نقش لنی)
 4. پاملا هارین (در نقش مارلن)
 5. استلن سکارسگارد (در نقش هایکن)
 6. ریچارد لینترن (در نقش سول)
 7. کریستینا کرافورد (در نقش کریستینا)
 8. کریستوفر بنجامین (در نقش فیشر)

The Shining

فیلم درخشش

فیلم «درخشش» در سال ۱۹۸۰ توسط استنلی کوبریک ساخته شده و براساس رمانی به همین نام از استیون کینگ ساخته شده است. فیلم داستان یک نویسنده به نام جک تورانس را دنبال می‌کند که به همراه خانواده‌اش به هتلی دور افتاده در کوهستان می‌روند تا در آنجا به عنوان نگهبان هتل کار کند و فضایی آرام و ساکت برای نوشتن کتابش داشته باشد. اما او به زودی متوجه می‌شود که هتل دارای روحی است که باعث می‌شود جک به تدریج دیوانه شود و خانواده‌اش را به خطر بیفکند.

این فیلم به عنوان یکی از برترین فیلم‌های ترسناک تاریخ شناخته می‌شود و به دلیل کارگردانی بی نقص استنلی کوبریک و بازی برجسته جک نیکلسون، تمامیتی فراگیر و مضمونی عمیق دارد.

فیلم «درخشش» به صورت فراگیر به موضوعات روانشناسی مرتبط است که از جمله آن‌ها می‌توان به تأثیرات فشار روانی بر روی انسان، افسردگی، اضطراب، اعتیاد، خشم، و نقش والدین در رشد کودکان اشاره کرد.

در فیلم، شخصیت جک تورانس به تدریج به دلیل فشارهای زیادی که برای نوشتن کتابش و همچنین تحمل انزوا و تنهایی در هتل به او وارد می‌شود، دچار اختلالات روانی می‌شود و به تدریج دیوانه می‌شود. این نشان می‌دهد که فشارهای روانی می‌توانند تأثیرات شدیدی بر روی روان و رفتار انسان‌ها داشته باشند.

بازیگران فیلم «درخشش» به شرح زیر هستند:

 1. جک نیکلسون (Jack Nicholson)
 2. شلی دووال (Shelley Duvall)
 3. دنی لوید (Danny Lloyd)
 4. اسکات منکروت (Scatman Crothers)
 5. بری نلسون (Barry Nelson)
 6. فیلیپ استون (Philip Stone)
 7. جو کرتین (Joe Turkel)
 8. آن هیل (Anne Jackson)
 9. تونی برتون (Tony Burton)
The Truman Show

فیلم نمایش ترمن

فیلم نمایش ترومن (The Truman Show) یک فیلم درام و علمی تخیلی به کارگردانی پیتر ویر با بازی جیمز کاری، لورا لینی و اد هاریس است که در سال 1998 منتشر شد. داستان فیلم درباره یک مرد به نام ترومن بارک (با بازی جیمز کاری) است که در شهری زندگی می‌کند که به صورت کامل تحت کنترل یک شبکه تلویزیونی قرار دارد. ترومن از این موضوع خبر ندارد و فکر می‌کند زندگی عادی و واقعی دارد، اما در واقع همه چیز در زندگی او، از افرادی که با او صحبت می‌کنند تا آب و هوا و حتی خانواده‌اش، برای ساختن یک برنامه تلویزیونی به کار گرفته شده‌اند.

فیلم نمایش ترومن به عنوان یکی از فیلم‌های برجسته دهه ۹۰ میلادی شناخته می‌شود. این فیلم با بهره‌گیری از عناصری همچون بازی با هویت، کنترل اطلاعات، واقعیت و تفکر فلسفی، به بحث‌های جالبی درباره زندگی و واقعیت پرداخته است.

بازیگران فیلم "نمایش ترومن" عبارتند از:

 1. جیمز کاری (بازیگر نقش ترومن بارک)
 2. لورا لینی (بازیگر نقش مارلو)
 3. اد هاریس (بازیگر نقش کریستوف)
 4. ناتالی بای (بازیگر نقش هانا گیل)
 5. نوئل ویلیامز (بازیگر نقش مایکل)
 6. برایان دیلن (بازیگر نقش لوئیس کول)
 7. هاری شیرر (بازیگر نقش مایکل پالونتو)
 8. پیتر کراوچ (بازیگر نقش لاری کینگ)
 9. هولند تیلور (بازیگر نقش مرد جوان)