پشتیبانی تست‌شو
ویژگی های شخصیتی تیپ 5 انیاگرام

ویژگی های شخصیتی تیپ 5 انیاگرام

انیاتایپ 5 یک تیپ شخصیتی دور است که از نظر عاطفی با خودش یا دیگران درگیر نیست. بهبود این ارتباط با افراد دیگر کلید تقویت آن است.

تستشو  

8

تیپ 5 اینیاگرام - جست‌وجوگر و متفکر

انیاتایپ 5 یک تیپ شخصیتی دور است که از نظر عاطفی با خودش یا دیگران درگیر نیست. بهبود این ارتباط با افراد دیگر کلید تقویت آن است.

افراد تیپ 5 انیاگرام، تیپ شخصیتی مشاهده‌گر و سردی هستند که ترجیح می‌دهند از بیرون نگاه کنند و نمی‌خواهند با دیگران درگیر شوند یا احساساتش را ابراز کنند. ویژگی‌های شخصیتی Enneatype 5 این افراد را درون‌گرا می‌سازد و در گروه‌های بزرگی از افراد به اندازه زمانی که تنها هستند، یا در حال مطالعه، تحقیق یا غرق در سرگرمی‌ها و مهارت‌های خود هستند، احساس راحتی نمی‌کنند.

 

 

به طور کلی، نوع پنج افرادی را توصیف می کند که در برقراری ارتباط عاطفی با دیگران مشکل دارند، این بدان معنا نیست که آنها احساساتی نیستند، اما آنها آن را نشان نمی دهند زیرا نمی دانند چگونه این کار را انجام دهند و می ترسند احساس کنند که تحت فشار قرار می گیرند.

گاهی نیز متکبر، بدبین و حریص هستند و نمی خواهند زندگی و دانش خود را با دیگران در میان بگذارند.

 

برای اینکه بدانید تیپ شخصیتی خود در انیاگرام کدام نوع آن است به شما پیشنهاد می کنیم که تست انیاگرام  را در تستشو  مشاهده و خریداری نموده و با استفاده از تفسیر آن به رفع و بهبود ویژگی های شخصیتی خود بپردازید.

 

انیاتایپ 5 در یک نگاه

  • کسی که از ابراز احساسات می ترسد
  • گوشه گیر
  • بی تفاوت
  • منزوی
  • بدبین
  • هرمتیک
  • فوق عقلانی
تست هوش هیجانی

ویژگی های افراد جستجوگر و متفکر در  تیپ 5 اناگرام

 

تیپ 5 اناگرام، که به عنوان "جستجو گر و متفکر" نیز شناخته می‌شود، شامل افرادی است که به طور عمده متمرکز بر تحلیل و تفسیر اطلاعات هستند و از نظر شخصیتی برخی ویژگی های زیر را دارا می‌باشند:

 

تمایل به عمق‌نگری و تحلیل: افراد این تیپ علاقه‌مند به تحلیل و بررسی جزئیات و اطلاعات عمیق تر هستند و به دنبال درک و فهم بیشتر از موضوعات هستند.

 

طراحی و برنامه‌ریزی: این افراد معمولا به برنامه‌ریزی و طراحی دقیق علاقه‌مندند و از طریق تحلیل و بررسی اطلاعات به اهداف خود دست می‌یابند.

 

خودکنترلی: معمولا کنترل بالایی بر عواطف و احساسات خود دارند و به نظم و ترتیب زندگی توجه می‌کنند.

 

استقلال: آنها  مستقل و به تنهایی کار می‌کنند و از اتکای بر دیگران خودداری می‌کنند.

 

علاقه به یادگیری: علاقه‌مند بودن به یادگیری و به روز رسانی دائمی دانش و تکنولوژی از دیگر خصوصیات انیاتایپ 5 است و آنها همیشه به دنبال افزایش دانش و تجربه هستند.

 

عدم ابراز احساسات: افراد این تیپ به تمایل به ابراز احساسات ندارند و ممکن است در برخی مواقع مشکل در ابراز احساسات و ارتباط با دیگران داشته باشند.

 

پژوهشگری: افراد این تیپ به پژوهش و جستجو در مورد موضوعات مختلف علاقه دارند و از تحلیل و بررسی اطلاعات به عنوان یک ابزار برای از تحلیل و بررسی اطلاعات به عنوان یک ابزار برای افزایش دانش و فهم بهتر از موضوعات استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، آنها ممکن است به دنبال یافتن راه‌حل‌های نوین و ایده‌آل برای حل مسائل باشند و با استفاده از تحلیل و بررسی اطلاعات، ابزارها و فنون جدید را به کار بگیرند. افراد تیپ 5 انیاگرام در کارهای محاسباتی، فنی، تحقیقاتی و علمی عموماً عملکرد خوبی دارند و معمولا به دلیل دانش فنی و تخصصی خود به عنوان مشاوران و متخصصان مورد توجه قرار می‌گیرند.

 

تمرکز بر فردیت: این افراد به تمرکز بر فردیت و خودشناسی تمایل دارند و به دنبال درک و آگاهی بیشتر از خودشان هستند.

 

عدم علاقه به بحث و اختلاف: در مواجهه با بحث و اختلاف نظر تمایلی به شرکت در آن نداشته باشند و به نظرات دیگران احترام می‌گذارند.

 

برداشت از پیرامون: به دور از دغدغه‌های زیاد و تمرکز بر پیرامون خود، به دنبال درک و فهم بهتر از جهان اطراف هستند.

 

تمایل به محافظت از حریم شخصی: افراد این تیپ تمایلی به حفظ حریم شخصی خود و دیگران دارند و از دخالت دیگران در امور خود خودداری می‌کنند.

 

علاقه به رفع نیازهای شخصی: معمولا به دنبال رفع نیازهای شخصی خود هستند و به طور مستقل به دنبال رسیدن به آن‌ها می‌باشند.

 

ارزش‌گذاری بر ذکاوت و فهم بالا:  تمایل به داشتن ذکاوت و فهم بالا، آنها به  مهم‌ترین ویژگی‌ شخصیتی خود توجه می‌کنند.

 

خلاقیت: افراد این تیپ معمولا ایده‌های خلاقانه و نوآورانه‌ای دارند و با استفاده از تحلیل و بررسی اطلاعات، ایده‌های خود را پیاده‌سازی می‌کنند.

 

 

به طور خلاصه، افراد جست‌وجوگر و متفکر در تیپ 5 انیاگرام، به تمرکز بر تحلیل و تفسیر اطلاعات، برنامه‌ریزی دقیق، خودکنترلی، استقلال، علاقه به یادگیری و پژوهش، تمایل به فهم عمیق و گسترده‌ی موضوعات، تمایل به پیش‌بینی و تصمیم‌گیری‌های دقیق، و عدم علاقه به بحث و اختلاف نظر، علاقه به رفع نیازهای شخصی و حفظ حریم شخصی، تمرکز بر فردیت و خودشناسی، تمایل به درک و فهم بهتر از جهان اطراف و خلاقیت تمرکز دارند.

همچنین، این افراد دارای شخصیتی آرام و مستقل هستند و تمایلی به دوستی و رابطه‌ی اجتماعی عمیق ندارند.

 هدف آن‌ها به دست آوردن دانش و یادگیری بیشتر است و به طور کلی، افراد این تیپ با استفاده از تحلیل و بررسی دقیق، به دنبال درک عمیق‌تر و فهم بهتر از جهان اطراف خود هستند.

 

خصوصیات کلی تیپ 5 انیاگرام

 

 

بزرگترین ترس او این است که نتواند از نظر عاطفی با دیگران ارتباط برقرار کند.

 هر چیزی که به احساسات و همچنین تماس فیزیکی مربوط می شود، او را ناراحت می کند و او را تحت تأثیر قرار می دهد.

 او معمولاً سرد، محجوب و کمی گوشه نشین است. و تمایل دارد خود را در خلوت خود حبس کند و در دنیای عقلانی، نظری و فکری خود غوطه ور شود.

انباشت اطلاعات و دانش بدون اینکه هیچ وقت احساس آمادگی برای اقام برای بهره برداری از اطلاعاتش کند. او  از رویارویی با واقعیت وحشت دارد، به خصوص زمانی که تعهدات عاطفی نسبت به افراد دیگر ایجاد می شود.

تست دیسک

آسیب تولد

احساس ناتوانی.

 

الگوهای اصلی رفتار ناخودآگاه انیاتایپ 5

-در حضور افراد دیگر، به خصوص غریبه ها، از عواطف و احساسات خود جدا می شود.

-اطلاعات را جمع آوری و انباشته می کند بدون اینکه هیچگاه احساس آمادگی برای اقدام کند. او یک نظریه پرداز بزرگ است، اما از رویارویی با واقعیت می ترسد.

تحت تاثیر نیازها و خواسته های عاطفی دیگران است.  او ترجیح می دهد تنها باشد و در جهان عقلانی و عقلانی خود غرق شود، جایی که احساس راحتی و امنیت بیشتری می کند.

او بسیار محتاط است. او معمولاً آنچه را که احساس می کند به اشتراک نمی گذارد، بلکه در مورد آنچه فکر می کند صحبت می کند.

-آنقدر ریاضت می کشد که حتی می تواند در محبت و مهربانی کوتاهی کند. دوست ندارد سازش کند، به خصوص از نظر احساسی.

 

مرضیه عادت داشت هر روز بعد از ظهر خود را در اتاقش حبس کند تا بتواند تنها باشد و به چیزهایش فکر کند، فعالیتی که به او امنیت زیادی می داد تا بتواند دیر یا زود با زندگی روبرو شود. او فیلم هایی را در مورد یک موضوع خاص که برایش جالب بود خواند و تماشا کرد. و موبایلش را خاموش کرد تا مبادا یک «سرزده» آن لحظات خلوت و صمیمیت را از بین ببرد.

خاطرات دوران کودکی

او دوران کودکی خود را با ترس از تحت تأثیر قرار گرفتن عاطفی توسط والدینش که تمایل زیادی به تهاجم بیش از حد به فضا و حریم خصوصی او داشتند، مرتبط می‌داند.

و حتی یادش می‌آید که یاد می‌گیرد برای اینکه احساس اعتماد کند، باید به ذهنش پناه ببرد. بنابراین، کم کم این را برای خودش درونی کرد که برای اینکه احساس امنیت کند باید خود را از دنیا منزوی کند و از درگیر شدن عاطفی با دیگران اجتناب نماید.

 

ترس ناخودآگاه

نادان بودن و ناتوانی در زندگی در دنیا و همچنین ابراز و به اشتراک گذاشتن احساسات. شما می ترسید که خواسته های عاطفی دیگران را برآورده نکنید. به همین دلیل است که به خلوت افکارش پناه می برد.

 

همچنین بخوانید:

 

نگاه ذهنی و تحریف شده به جهان

دنیا تمایل دارد به مردم حمله کند. بنابراین، برای محافظت از منابع و تجدید انرژی خود به صمیمیت و خلوت نیاز دارد.

 

راحله بسیار محتاط بود و زیاد در زندگی دوستانش شرکت نمی کرد. او فکر می کرد که انرژی کافی برای به اشتراک گذاشتن خود را ندارد و اغلب تحت تأثیر نیازهای دیگران قرار می گیرد، به خصوص زمانی که آنها به احساسات مربوط می شوند. همچنین، هنگامی که در مواردی احساس خود را نشان داد، بلافاصله پشیمان شد. او متقاعد شده بود که با به اشتراک گذاشتن احساسات خود، آنها "همدیگر را تحقیر کرده یا از دست داده اند."

 

نقص اصلی

حرص و آز، که باعث می شود احساس کنید کمبود منابع و انرژی دارید، احساس می کنید اگر از نظر عاطفی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، چیزی برایتان باقی نمی ماند.

 

سایر احساسات غالب

بدبینی و بی تفاوتی.

 

چگونه می خواهند توسط دیگران دیده شوند؟

به عنوان فردی باهوش، منطقی، فهیم و ریاضت طلب که به هیچ چیز و کسی نیاز ندارد.

 

سامان وقتی کسی با او در مورد مسائل بسیار شخصی صحبت می‌کرد، خیلی ناراحت می‌شد، به خصوص اگر این مسائل مربوط به بعد عاطفی او باشد. او دوست نداشت دیگران در مورد مشکلات عاطفی خود به او بگویند. او بلافاصله در داخل خانه را می بست و بهانه ای را رها می کرد تا بتواند به جای دیگری برود که بتواند تنها باشد.

 

اختلال شخصیت

اوتیسم.

 

تمرکز زدایی

در نهایت، پس از شناسایی کامل با ایگو و رنج بردن از عواقب انیتایپ خود، در نهایت به تمرکز زدایی و بروز ویژگی‌های تیره‌تر انیتایپ 7، مانند شکم‌خوری، پراکندگی، طفره‌روی و بیش فعالی می‌پردازد.

 

پذیرش ماهیت اصلی

با بازیابی تماس با هستی، او دوباره با کیفیت اساسی خود ارتباط برقرار می کند: جدایی، که از طریق آن می تواند با دیگران ارتباط برقرار کند و در عین حال آزادی و استقلال عاطفی خود را حفظ کند.

 

یادگیری زندگی عالی

از منطقی اندیشی دست بردارید و جرأت کنید وارد عمل شوید، درگیر شوید و به دنیا متعهد شوید.

 

چالش روانی

اگر عقلانیت را کنار بگذارم و اقدامی انجام دهم چگونه می توانم دانش کسب کنم؟

 

تمرین هایی که انیاتایپ 5 باید انجام دهند

 

 

-ورزش کنید. دویدن، رقصیدن، تمرین هنرهای رزمی و غیره را امتحان کنید. نکته مهم این است که مرتب عرق کنید و نفس نفس بزنید. ورزش به شما کمک می کند بیشتر با بدن خود ارتباط برقرار کنید و از ذهن خود خارج شوید. تعادل سالمی بین این دو پیدا کنید.

 

- اجتماعی تر شوید و احساس خود را با افراد قابل اعتماد به اشتراک بگذارید. تمایل شما به منزوی کردن خود شما را بیشتر در زندان روانی خود حبس می کند. در اعماق وجود، خانواده و دوستان شما می خواهند بیشتر در مورد شما بدانند و خوشحال خواهند شد که این تلاش را انجام دهید. با تمرین، حتی طعم آن را خواهید گرفت! باور کنید یا نه، شما خیلی بیشتر از آنچه فکر می کنید به دوستان و خانواده خود نیاز دارید. آنها را دوست داشته باشید و اجازه دهید خود را توسط آنها دوست داشته باشید! بنابراین بیرون نمانید، مشاهده کنید، در مورد آنچه می بینید فکر کنید. شرکت می کند! مشارکت کنید! کم کم احساس آزادی خواهید کرد تا به طور خودجوش احساسات خود را با افرادی که دوستشان دارید به اشتراک بگذارید.

 

-تئوری را در عمل قرار دهید. اگر می خواهید رقصیدن را یاد بگیرید، برقصید! فقط تماشای انجام آن توسط دیگران یا مطالعه ده کتابچه راهنما در مورد این موضوع نباشید. با یک دقیقه تمرین بیشتر یاد می گیرید تا با یک ساعت مطالعه. دیگر فکر نکنید که هنوز به اندازه کافی نمی دانید. این دقیقاً تله ذهن شماست: شما را وادار می کند تا از طریق مطالعه عقلانی و عقلانی جامع، متخصص شوید. تا زمانی که دانش لازم را به دست آورید، ممکن است خیلی دیر شده باشد. شما برای همه چیز بسیار بیشتر از آنچه فکر می کنید واجد شرایط هستید. فقط سعی کنید: چیزی برای از دست دادن ندارید و همه چیز برای به دست آوردن ندارید.

 

تمرکز کردن

برای جدا کردن خود از نفس، برای شما راحت است که بر روی درخشان ترین ویژگی های نوع 8 تمرکز کنید و آنها را به کار ببندید، مانند معصومیت، لطافت، قدرت و قدرت.

 

 

حرفه ها و بخش های کهن الگویی

استادان، محققان، دانشمندان، مورخان، فروشندگان عتیقه، گردآورندگان، حسابداران، برنامه نویسان، و همچنین باستان شناسی، دیرینه شناسی، مردم شناسی، رمزگذاری داده ها، فیزیک، شیمی، گیاه شناسی، محاسبات، فناوری، نوآوری، آمار.

منبع

دیدگاه‌ها

ثبت دیدگاه ‌شما

نام شما*

دیدگاه ‌شما*

امتیاز خود را وارد کنید

این تست را به کاربر های دیگر

این تست را به کاربر های دیگر