پشتیبانی تست‌شو

تست افسردگی پس از زایمان (EPDS)

10 سوال

5 دقیقه

تفسیر دارد

35,000 تومان

برای خرید گروهی این تست اینجا کلیک کنید

RateStar RateStar RateStar RateStar RateStar 4/50 (5)

میانگین امتیاز این تست

از نظر 2 کاربر

شاخص‌‌های ارزیابی این تست :

اشتراک گذاری با دیگران :

چرا زنان در دوران بارداری و پس از زایمان دچار افسردگی می‌شوند؟

چرا زنان در دوران بارداری و پس از زایمان دچار افسردگی می‌شوند؟

افسردگی پس از زایمان، حالتی از افسردگی است که در آن مادر بین چند هفته یا چند ماه ممکن است به آن دچار شود و اگر به موقع درمان نشود عوارضی گاه جبران ناپذیر  برای خود، همسر، نوزاد و فرزندان دیگر به دنبال دارد.

افسردگی پس از زایمان شایع ترین بیماری روانی مرتبط با زایمان است که حدود 15% از کل مادران را شامل می‌شود.

علائم و نشانه‌های افسردگی پس از زایمان چیست؟

علائم و نشانه‌های افسردگی پس از زایمان

در پرسشنامه افسردگی پس از زایمان ادینبورگ شایع ترین علائم از جمله: خستگی، اختلالات خواب، کاهش میل جنسی، تغییرات وزنی، دشواری در عدم ایجاد پیوند با نوزاد، گریه های شدید بدون دلیل و ... بررسی و ارزیابی می‌شود.

راهنمای استفاده از تست افسردگی پس از زایمان (EPDS)

راهنمای استفاده از تست افسردگی پس از زایمان (EPDS)

تست افسردگی پس از زایمان (EPDS) یک پرسشنامه خودپرکننده 10 سوالی است که از زنان خواسته می‌شود که به یکی از 4 پاسخ احتمالی که تا حد امکان به واقعیت نزدیک است را با توجه به روحیات 7 روز گذشته خود و بدون کمک از اطرافیان انتخاب کنند. این پرسشنامه می‌تواند در هر زمان پس از تولد مورد استفاده قرار گیرد، نمرات بسیار بالا در هفته اول پس از تولد نوزاد نشان از رفتن به سمت افسردگی دارد، توصیه می‌شود برای 12 ماه اول بارها از این تست استفاده کنید. اگرچه تست افسردگی پس از زایمان (EPDS) برای استفاده پس از زایمان توسعه یافته بود، اما برای دوره بارداری نیز اعتبار سنجی شده است. مزیت دیگر پرسشنامه افسردگی پس از زایمان این است که شما خیلی سریع زنانی را شناسایی می کنید که افکار خودکشی دارند. اگر زن امتیاز بالایی بگیرد، لازم است که سریعا به روانشناس مراجعه و تحت درمان قرار گیرد.

علل ایجاد افسردگی پس از زایمان