پشتیبانی تست‌شو

تست نئو فرم کوتاه (NEO-FFI)

60 سوال

20 دقیقه

تفسیر دارد

49,000 تومان

برای خرید گروهی این تست اینجا کلیک کنید

RateStar RateStar RateStar RateStar RateStar 2/33 (5)

میانگین امتیاز این تست

از نظر 3 کاربر

شاخص‌‌های ارزیابی این تست :

اشتراک گذاری با دیگران :

تست نئو فرم کوتاه (NEO-FFI) چیست؟

نئوفرم کوتاه neo-ffl

تست نئو فرم کوتاه (NEO-FFI) یکی از مهم ترین تست ها در عملکرد شغلی و شخصیتی است کمک شایانی به رشد حرفه ای شما می کند. یکی از محبوب ترین تست های روانشناختی تست نئو فرم کوتاه NEO-FFI است که 5 صفت اصلی و 6 ویژگی مدل شخصیتی را بررسی می کند. این 5 صفت اصلی شامل با وجدان بودن، برون گرایی، گشودگی به تجربه، روان رنجوری یا عصبانیت، توافق پذیری (دلپذیر بودن) است. تست شو در این مطلب، تست نئو فرم کوتاه NEO-FFI که از جمله تست های خودشناسی به شمار می رود را به همراه تفسیر کامل به شما معرفی می کند و اطلاعات جامعی در اختیار شما قرار می‌دهد تا با یک انتخاب مناسب آزمون مورد نظرتان را انجام دهید.

همچنین برای انجام تست کاملتر نئو به شما پیشنهاد میکنیم تست نئو فرم بلند را  در سامانه تستشو امتحان نمایید.

ویژگی های شخصیتی در تست نئو فرم کوتاه NEO-FFI

.1 برونگرا یا درونگرا

برون گرایی درون گرایی

افرادی که به راحتی می توانند با اجتماع ارتباط برقرار کنند و در جمع حضور یابند و تبادل احساسات و اطلاعات انجام دهند جز افراد برونگرا هستند و برعکس افرادی که در هنگام حضور در جمع احساس خوبی ندارند و نمی توانند به راحتی در جمع کار کنند و تبادل نظر و احساسات داشته باشند جز دسته افراد درونگرا هستند. البته همه افراد روحیه درونگرایی و برونگرایی در خود دارند اما به یک سمت میل بیشتری دارند. این تست به شما کمک می کند به درونگرایی یا برونگرایی خود پی ببرید و شغل و سبک زندگی متناسب با آن داشته باشید. تست MBTI هم یک تست فوق العاده برای شناخت درونگرا و برونگرا شخصیت خود است.

.2 پایداری احساسی یا بی ثباتی هیجانی

پایداری احساسی یا بی ثباتی هیجانی

تست نئو فرم کوتاه NEO-FFI به شما کمک می کند پی ببرید کمک دسته از احساسات شما در گروه احساسات پایدار قرار می گیرد و کدام دسته در گروه هیجان های بی ثبات قرار می گیرند. معمولاً احساساتی نظیر عشق و علاقه، شوخ طبعی و جِدیت در گروه پایدار قرار می گیرند و عصبانیت، استرس، خشم و کینه در دسته ناپایدار قرار می گیرد.

.3 اشتیاق به تجربه های جدید

اشتیاق به تجربه های جدید

همه افراد در زمینه اشتیاق به کسب تجربه جدید یکسان نیستند بلکه بعضی افراد همواره تمایل به کسب تجربه های جدید دارند همین امر موجب پیشرفت آنها می شود زیرا میخواهد هرچیزی را تجربه کنند و در نهایت بهترین راه برمیگزینند. البته بعضی افراد هم تمایلی به کسب تجربه جدید ندارند و همان راهی میروند یا همان ابزاری را انتخاب می کنند که همیشه از آن استفاده می کردند.

.4 مسئولیت پذیری

مسئولیت پذیری و بی مسئولیتی

افرادی که روحیه مسئولیت پذیری دارند به راحتی می توانند در یک محیط اجتماعی مانند محل کار مشغول به کار شوند و مسئولیت خود را به راحتی و به بهترین شکل انجام دهند. اما در افرادی هم هستند که از مسئولیت پذیری فرار می کنند و معمولا گزینه مناسبی برای سپردن مسئولیت نیستند زیرا نمی توانند آن را به بهترین شکل و با بهترین راندمان انجام دهند. البته راه هایی دیگری هم برای شناخت میزان مسئولیت پذیر بودن  وجود دارد، شما می توانید با انجام تست رفتار شناسی دیسک به میزان مسئولیت پذیر بودن خود پی ببرید.

.5 توافق پذیری (انطباق)

توافق پذیری انطباق پذیری

افراد به دو دسته توافق پذیر و توافق ناپذیر تقسیم می شود. در واقع این شاخص نشان می دهد شما تا چه حد می توانید در یک گروه ارتباط دوستانه برقرار کنید و با گروه هم مسیر شوید. افراد توافق پذیر اهل شرکت در کار گروهی هستند و رقابت را می پذیرند. اما افراد توافق ناپذیر میل به انجام کار ها به صورت انفرادی دارند و میلی به رقابت ندارند.

کاربرد تست نئو فرم کوتاه NEO-FFI چیست؟

تست نئو فرم کوتاه NEO-FFI می تواند از دو جنبه مورد استفاده قرار بگیرد.

کاربرد نئو فرم کوتاه

این تست می تواند جنبه روانشناسی در شناخت خود، آزمون خودشناسی در ازدواج به دلیل پی بردن به ویژگی های رفتاری یکدیگر و شناخت روانشناس از مراجعه کننده خود مناسب باشد. همچنین این آزمون میتواند در فرآیند استخدام هم مورد استفاده قرار بگیرد زیرا اطلاعاتی در مورد شخصیت شغلی، روحیه تبادل و کار تیمی به شما میدهد.

آزمون نئو فرم کوتاه در فرآیند استخدام

تست نئو فرم در فرآیند استخدام

همچنین تست نئو فرم کوتاه می تواند در منابع انسانی شرکت ها مورد استفاده قرار بگیرد. در واقع یکی از برترین تست های مورد استفاده در فرآیند استخدام، آزمون نئو فرم کوتاه است. زیرا منابع انسانی شرکت یا سازمان با بررسی نتیجه آزمون نئو می تواند عملکرد شغلی فرد را پیشبینی کند که آیا این فرد می تواند خروجی مورد انتظار آن ها را برآورده سازد یا خیر.

NEO-FFI برای نوجوانان و بزرگسالان قابل استفاده است. به عنوان مثال می توان به مشاوره شغلی و تحصیلی، انتخاب پرسنل، تشخیص شخصیت و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

تاریخچه آزمون نئو فرم کوتاه NEO-FFI

فهرست پنج عامل NEO (به اختصار NEO FFI) در سال 1989 توسط روانشناسان Paul Costa Jr و Robert R. McCrae منتشر شد. مخفف کلمه NEO در واقع ویژگی های شخصیتی روان رنجورخویی، برونگرایی و میل به تجربه است.

مزایای تست نئو فرم کوتاه NEO-FFI چیست؟

مزایای تست نئو NEO-FFI آشکار است. تنها با 60 سوال می توان ویژگی های شخصیتی خود را در مدت زمان کوتاهی (تقریباً 10-5 دقیقه) بررسی کرد. مهمترین معیارهای کیفیت یک تست استاندارد در آن برآورده شده است. البته تست هایی همانند تست انیاگرام هم برای شناخت شخصیت بسیار مفید هستند.

چه مجوزها / کتاب هایی برای NEO-FFI وجود دارد؟

تقریباً هیچ کتاب فارسی زبان خوبی در مورد تست NEO-FFI وجود ندارد، بلکه آثار علمی در دنیای انگلیسی زبان پورتال های علمی وجود دارد که آیتم های رایگان برای ایجاد پرسشنامه ارائه می کنند.

سوالات متداول

تست نئو فرم کوتاه چیست ؟

تست نئو فرم کوتاه خلاصه ای از تست نئو برای شخصیت شناسی است و دارای 60 سوال و همراه تفسیر است.

تست شخصیت شناسی نئو چه شاخص هایی را می سنجد؟

برای اندازه گیری 30 ویژگی شخصیتی متمایز طراحی شده است که در حوزه های روان رنجوری، برون گرایی، باز بودن، موافق بودن و وظیفه شناسی گروه بندی می شوند.

امتیازهای تست نئو چگونه محاسبه می شود؟

NEO FFI شامل عبارات خود توصیفی است که شرکت کنندگان با استفاده از مقیاس لیکرت از 1 (کاملاً مخالفم) تا 5 (کاملاً موافقم) به آنها پاسخ می دهند. امتیازات هر دامنه با جمع 12 پاسخ مورد محاسبه می شود

مدت زمان تست نئو فرم کوتاه چقدر است؟

تقریباً ۲0 تا ۳0 دقیقه برای تکمیل ۶۰ سوال این تست نیاز است.

به شما پیشنهاد می‌کنیم تست نئو فرم کوتاه (NEO-FFI) را انجام دهید تا به نیاز‌های اساسی خود پی ببرید تا بهتر بتوانید رفتارهای خود را کنترل کنید.

لینک کوتاه
تست نئو فرم کوتاه (NEO-FFI) | تست شو

تست نئو فرم کوتاه (NEO-FFI)

دیدگاه‌ها

ثبت دیدگاه ‌شما

نام شما*

دیدگاه ‌شما*

امتیاز خود را وارد کنید

این تست را به کاربر های دیگر

این تست را به کاربر های دیگر


الهام حیدری

1402/10/13

پیشنهاد میکنم

افتضاح بود ، تست را به جای تفسیر توضیح می دهند در اخر ، جالبه پول هم بابتش می گیرن

پاسخ

الهام حیدری

1402/10/13

پیشنهاد میکنم

افتضاح بود ، تست را به جای تفسیر توضیح می دهند در اخر ، جالبه پول هم بابتش می گیرن

پاسخ