مشخصات تست انیاگرام (Enneagram) :

نتایج این آزمون شخصیت شما را در موارد زیر نشان می‌دهد:

تست انیاگرام (Enneagram)

شخصیت شناسی

تست انیاگرام (Enneagram)

احساسی

تست انیاگرام (Enneagram)

عمل گرا

تست انیاگرام (Enneagram)

متفکر

توضیحات تست:

تست انیاگرام یک تست معتبر شخصیتی می‌باشد که الگوهایی را در سیستم شخصیتی مردم جهان و مدیریت احساسات خود توصیف می‌کند. انیاگرام 9 تیپ شخصیتی را توصیف می کند و هر یک از این تیپ های شخصیتی را بر روی یک نمودار 9 نقطه ای ترسیم می‌کند که به نشان دادن چگونگی ارتباط تیپ ها با یکدیگر کمک می کند.

 

تست انیاگرام | تستشو

 

نام Enneagram از یونانی گرفته شده است: Ennea کلمه یونانی به معنای نه است و Gramma به معنای چیزی است که کشیده یا نوشته شده است.

اما تست شخصیت شناسی انیاگرام چیست؟

هر یک از 9 تیپ شخصیتی انیاگرام باور بر در مورد نحوه عملکرد جهان دارد. این باور اصلی عمیق‌ترین انگیزه‌ها و ترس‌های شما را هدایت می‌کند و اساساً جهان‌بینی افراد و دیدگاهی را که از طریق آن جهان و افراد اطراف خود را می‌بینند، شکل می‌دهد. باورهای اصلی ما لزوماً نادرست نیستند، اما می‌توانند محدودکننده باشند و به‌عنوان «چشم‌انداز» برای مردم عمل کنند. درک نوع انیاگرام ما و نحوه رنگ آمیزی آن به ادراک ما، می تواند به ما کمک کند تا دیدگاه خود را گسترش دهیم و به طور موثرتری به موقعیت ها نزدیک شویم.

 

درک نوع انیاگرام یک فرد به ما کمک می کند تا بفهمیم چرا آن ها این گونه رفتار می کنند. هر نوع انیاگرام دارای مجموعه ای از رفتارهای اصلی است که به طور مداوم آنها را برای انجام اقدامات خاص تشویق می کند و آنها را برای تصمیم گیری های خاص هدایت می کند. رفتاری که ممکن است گیج کننده یا متناقض به نظر برسد، اغلب زمانی قابل توضیح است که نوع انیاگرام یک فرد را بدانیم.

 

نمودار تست انیاگرام | تستشو

 

تست انیاگرام همچنین به ما کمک می کند تا بفهمیم مردم چگونه به استرس‌ها و موقعیت‌ها واکنش نشان می دهند. تست انیاگرام با توصیف چگونگی سازگاری و واکنش هر نوع تیپ شخصیتی به موقعیت‌های استرس‌زا و حمایت‌کننده، فرصت‌هایی را برای پیشرفت شخصی نشان می‌دهد و مسیری برای درک دیگران فراهم می‌کند.

تفسیر تست انیاگرام

 

نمودار تست انیاگرام | تستشو

 

اساس تست انیاگرام یک شکل هندسی 9 پر است. از یک دایره بیرونی تشکیل شده است که بر روی آن نه نقطه (شخصیت ها) در جهت عقربه های ساعت شماره گذاری شده و به طور مساوی فاصله دارند.

همچنین یک مثلث بین نقاط 9، 3 و 6 و یک شش ضلعی نامنظم وجود دارد که نقاط دیگر را به هم متصل می کند. دایره نشان دهنده تمامیت و وحدت زندگی انسان است در حالی که اشکال دیگر نشان دهنده نحوه تقسیم آن است.

دو طرف هر نوع هسته را بال می نامند. اعتقاد بر این است که بال‌ها نشان‌دهنده سبک‌های شخصیتی مرتبط هستند که می‌توانیم به آن‌ها تبدیل شویم تا جنبه‌های جدیدی از خودمان را ایجاد کنیم.

بسیاری از افراد به‌شدت با یک یا هر دو بال خود، علاوه بر نوع اولیه‌شان، همذات پنداری می‌کنند، و درک تأثیر بال‌های انیاگرام می‌تواند به اضافه کردن تفاوت‌های ظریف، به درک فرد از خود کمک کند.

هر نوع پایه در نمودار انیاگرام نیز توسط دو خط به دو نوع اصلی دیگر متصل است. به عنوان مثال، نوع 1 به نوع 7 و نوع 4 متصل است. خط اول به نوعی که شخص در کودکی پشت سر گذاشته یا سرکوب شده است، وصل می شود. ویژگی های این نوع باید دوباره ادغام شود تا فرد رشد کند. خط دوم به نوعی متصل می شود که فرد ممکن است پس از آماده شدن برای رسیدن به وضعیت بالاتر رشد، در آن رشد کند.

این خطوط اتصال نشان می دهد که چگونه هر نوع پایه دارای نقاط قوت ضروری است، اما در عین حال دارای جنبه های تاریک تری است که پر از چالش است. گنجاندن این خطوط انیاگرام را از یک مدل شخصیتی صرفاً توصیفی از یک مدلی پویا توصیف می کند که نشان می دهد چگونه شخصیت می تواند تحت شرایط مختلف تغییر کند.

تست خودشناسی انیاگرام چگونه کار می کند؟

همانطور که هر فرد در بزرگسالی رشد می کند، انگیزه ها و ترس های خود را تحت سلطه یکی از 9 تیپ شخصیتی انیاگرام می یابد. نوع اصلی شما تا حد زیادی تحت تأثیر عوامل بیولوژیکی است، اما همچنین تحت تأثیر اثرات محیطی شما در زمان بالغ شدن است - مانند پویایی خانواده یا روابط والدین و دوستان.

 

تست انیاگرام | تستشو

 

تست شخصیت شناسی انیاگرام Enneagram یک سیستم افقی رشد است، هیچ تیپ شخصیتی بهتر از دیگری نیست. افراد ممکن است با بیش از یک تیپ ارتباط داشته باشند، اما نظر کلی این است که افراد از یک شخصیت انیاگرام به شخصیت دیگر تغییر نمی کنند. در عوض، بسته به سطح کلی سلامت آنها با صفات مختلف واکنش نشان می دهند.

هر یک از این 9 تیپ شخصیتی انیاگرام، انگیزه ها و ترس های کلیدی خود را دارند که عمدتاً اقدامات و تصمیمات آنها را هدایت می کند. در مورد هر یک از 9 نوع شخصیت انیاگرام بیشتر بخوانید.

تاریخچه انیاگرام

ما منشا دقیق تیپ شناسی انیاگرام را نمی دانیم، اما می دانیم که مرکب از چندین نظریه است. برخی ریشه های باستانی را در بابل در حدود 4500 سال پیش میدانند در حالی که برخی دیگر منشأ آن را در فلسفه کلاسیک یونان در حدود 2500 سال پیش می دانند.

این مدل تست شخصیت شناسی انیاگرام به کابالای یهودی، نسبت داده شده است. در واقع، نشان داده شده است که دانته ظاهراً دانش بسیار خوبی از انیاگرام داشته است زیرا شخصیت های کمدی الهی تا حد زیادی با انواع انیاگرام مطابقت دارند!

امروزه بیشتر روانشناسان تمایل دارند بر جنبه روانشناختی انیاگرام تمرکز کنند تا جنبه مذهبی، و با سایر مدل های شخصیتی مانند سیستم مایرز بریگز مقایسه می کنند.

کاربرد تست انیاگرام

تست انیاگرام بیشتر برای خودشناسی شخصی و رشد شخصیت استفاده می شود، و یک ابزار قدرتمندی است برای درک بهتر انگیزه های شما و به کارگیری آن در تمام زمینه های زندگی شما از جمله حل تعارض، پویایی تیم، رهبری و هوش هیجانی ارائه می دهد.

از آنجا که فرصت‌های توسعه را برای هر نوع فردی مشخص می‌کند، به طور گسترده در زمینه‌هایی مانند مشاوره، روان‌درمانی، توسعه کسب‌وکار، والدین و آموزش استفاده می‌شود.

تست انیاگرام الهام‌بخش تست‌ های شخصیتی متعددی و همچنین کتاب‌هایی در مورد موضوعات مختلف، از رشد شخصی و رشد معنوی، تا روابط و حتی پیشرفت شغلی بوده است.