علائم استرس چیست؟

نشانه‌ها و علائم استرس چیست؟

اگر از جمله افرادی هستید که احساس می‌کنید مدام بیمار هستید، استرس می‌تواند دلیلی برای این وضعیت شما باشد.

تست‌شو   , 1400/06/23

شاید احساس کرده باشید که کنترل روح و روانتان دست خودتان نیست و چیزی از درون شما را آزاد می‌دهد. بله استرس در کمین همه ماست و باید فکری به حال آن کنیم. در ادامه این پست به بررسی انواع علائم استرس از دید علم روان‌شناسی می‌پردازیم و آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

یادتان باشد آگاهی از نشانه‌های استرس می‌تواند در کشف و کنترل استرس نقش بسیار بالایی داشته باشد.

تغییرات در پوست صورت از نشانه‌ها و علائم استرس است . آکنه واضح‌ترین نشانه استرس است. برخی افراد وقتی دچار استرس می‌شوند مدام صورت خود را لمس می‌کنند که این کار باعث افزایش باکتری در پوست و ایجاد آکنه می‌شود.

مطالعات متعددی نیز این فرضیه که استرس زیاد رابطه مستقیمی با آکنه دارد را تایید کرده‌اند. یکی از این مطالعات که روی ۲۲ نفر قبل و بعد از امتحان انجام شد نشان داد که بعد از امتحان و هنگام اعلام نتایج تعداد بیشتری آکنه مشاهده شده است.

 

سردرد از بارزترین علائم استرس است

سردرد نیز یکی دیگر از علائم استرس است که این درد معمولاً در ناحیه سر و گردن احساس می‌شود. مطالعه روی ۲۶۷ نفر از افرادی که از سر درد مزمن رنج می برند نشان داده است که ۴۵ درصد از این دردها ناشی از استرسی بوده که فرد قبل از سردرد آن را تجربه کرده است. طبق تحقیقی که در یک کلینیک پزشکی انجام شد سردرد ناشی از استرس دومین و شایع‌ترین علت سردرد است.

 

علاوم استرس و اضطراب

 

دردهای مزمن از علائم استرس هستند

افزایش سطح استرس می‌تواند دلیلی بر افزایش دردهای مزمن باشد. مطالعاتی که روی ۳۷ نوجوان مبتلا به سلول داسی شکل انجام شد نشان داد که میزان استرس با احساس درد روزانه در آن‌ها ارتباط دارد که باعث افزایش هورمون کورتیزول می شود. این هورمون در بدن نیز باعث افزایش دردهای مزمن می‌شود.

برای مثال آزمایشی که روی ۱۶ نفر از افرادی که دردهای مزمن دارند نشان که این افراد دارای سطح بالایی از هورمون کورتیزول هستند.

در نظر داشته باشید که در این تحقیق عوامل دیگری که ممکن است باعث افزایش سطح هورمون کورتیزول شوند در نظر گرفته نشده‌اند.

از علائم استرس می‌تواند بیماری‌های مکرر باشد

اگر از جمله افرادی هستید که احساس می‌کنید مدام بیمار هستید، استرس می‌تواند دلیلی برای این وضعیت شما باشد. استرس ممکن است با اثر بر سیستم ایمنی و تضعیف آن باعث افزایش آلرژی و بیماری در شما شود. در یکی از مطالعات پیرامون علائم استرس به ۶۱ نفر از افراد مسن واکسن آنفولانزا تزریق شد. برخی از آن ها که استرس مزمن داشتند واکنش ضعیف‌تری نسبت به واکسن از خود نشان دادند که این امر نشان از ضعف سیستم ایمنی داشت.

مطالعه دیگری برای کشف نشانه‌های استرس زیاد روی ۲۳۵ نفر از بزرگسالان انجام شد به این ترتیب که آن ها به دو گروه از نظر سطح استرس تقسیم بندی شدند.

خستگی و کمبود خواب زیاد می‌تواند از نشانه‌های استرس بالا باشد

احساس خستگی مداوم و اختلال در خواب یکی دیگر از علائم استرس بیش از حد است. محققان با مطالعه ای که روی ۲۴۸۳ نفر انجام دادند دریافتند که خستگی بیش از حد با افزایش سطح استرس در ارتباط است. همچنین استرس باعث اختلال در روند خواب شده که همین امر نیز موجب کاهش سطح انرژی و احساس خستگی در فرد می‌شود.

 

نشانه های استرس

 

تغییر در امیال جنسی از اولین علائم استرس است

بسیاری از مردم هنگام مواجه با استرس متوجه تغییراتی در روابط جنسی خود می‌شوند. در این زمینه تحقیقی روی ۳۰ زن انجام شد به این صورت که سطح استرس آن ها بررسی شد. در هنگام تماشای فیلم‌های تحریک آمیز نیز سطح استرس آن ها را بررسی کردند.

نتیجه این تحقیق درباره علائم استرس نشان داد:

زنانی که استرس بیشتری داشتند نسبت به زنانی که سطح استرسشان پایین تر بود کمتر تحریک شدند.

مطالعه دیگری نیز که روی ۱۰۳ زن دیگر انجام شد نشان داد زنانی که استرس بیشتری دارند از روابط جنسی خود کمتر احساس رضایت می‌کنند.

 

لینک کوتاه

اشتراک گزاری