پشتیبانی تست‌شو

تست هوش گاردنر

80 سوال

دقیقه

تفسیر دارد

50,000 تومان

برای خرید گروهی این تست اینجا کلیک کنید

RateStar RateStar RateStar RateStar RateStar 3/91 (5)

میانگین امتیاز این تست

از نظر 11 کاربر

شاخص‌‌های ارزیابی این تست :

اشتراک گذاری با دیگران :

فهرست مطالب

تست هوش چندگانه گاردنر چیست؟

تست گاردنر

نظریه هوش چندگانه در سال 1983 توسط دکتر هاوارد گاردنر، استاد آموزش دانشگاه هاروارد ارائه شد. این نشان می دهد که مفهوم سنتی هوش، بر اساس تست IQ، بسیار محدود است. در عوض، دکتر گاردنر در نحوه تفسیر تست هوش چندگانه گاردنر (Gardner) هشت هوش مختلف را پیشنهاد می کند تا طیف وسیع تری از پتانسیل انسانی در کودکان و بزرگسالان را در برگیرد. در سایت تست شو میتوانید تست هوش چندگانه گاردنر را که از تست های خودشناسی به حساب می آیند، با کامل ترین گزارش و نتیجه بزنید.

منشا نظریه هوش های چندگانه

این نظریه اولین بار توسط هاوارد گاردنر، استاد شناخت و آموزش هابز (مدرسه آموزش هاروارد) در سال 1983 ارائه شد.

این نظریه در کتاب او "فریم های ذهن: نظریه هوش های چندگانه" از کتاب های پایه بود.

نظریه او به عنوان انتقادی بر این تصور گسترده متولد شد که تنها یک شکل از هوش انسانی وجود دارد که می‌توان آن را با سیستم‌ها و ابزارهای استاندارد (مانند تست‌های IQ، تست هوش هیجانی) برای همه به طور یکسان اندازه‌گیری و ارزیابی کرد. این آموزش به سبک فوردیستی نه تنها ارزشیابی می‌کرد، بلکه در نظر داشت که همه دانش‌آموزان دروس یکسان و مشابه، بدون توجه به ظرفیت‌ها و امکانات هر یک از آنها بیاموزند.

گاردنر فرض می کند که هوش های خاصی در افرادی وجود دارند که به طور همزمان به منظور سازگاری با محیط خود عمل می کنند. این هوش‌ها برای حل مشکلات، ساخت محصولات فرهنگی، اجتماعی یا فناوری، علاوه بر کمک به یادگیری جدید سریع و کارآمد، خدمت می‌کنند.

در آن زمان او با جوانانی کار می کرد که به نوعی آسیب مغزی داشتند و می دید که هوش آنها در برخی موارد عالی، در برخی موارد متوسط ​​و در برخی موارد دیگر بد هستند. به همین دلیل است که او شروع به شک در وجود یک نوع هوش کرد.

تست گاردنر

«این یک روش متکثر از تفکر در مورد ذهن است. و زمانی که بتوانیم در مورد مردم به این طریق فکر کنیم، راه های زیادی برای آموزش و یادگیری باز می کند. این موضوع روش‌های متعددی را به ما می‌دهد تا درباره انسان‌ها و نحوه آموزش آنها و استفاده از نقاط قوت آنها فکر کنیم.»

اگرچه هم روانشناسی و هم سایر حوزه های آموزش و پرورش این نظریه را مورد سؤال قرار می دهند که آیا این نظریه معتبر است، اما نه تنها در زمینه آموزشی، بلکه در روانشناسی، مدیریت کسب و کار، ایجاد محصولات فرهنگی و سازماندهی تجاری و غیره نیز کاربرد دارد.

ابعاد تست هوش Gardner

 1. هوش زبانی (کلمه هوشمند)
 2. هوش منطقی-ریاضی (استدلال هوشمند)
 3. هوش فضایی (تصویر هوشمند)
 4. هوش بدنی- حرکتی (حرکت هوشمند)
 5. هوش موسیقی (موسیقی هوشمند)
 6. هوش بین فردی (افراد باهوش)
 7. هوش درون فردی (خود هوشمند)
 8. هوش طبیعت گرا (طبیعت هوشمند)

تست گاردنر

دکتر گاردنر می گوید که مدارس و فرهنگ ما بیشتر توجه خود را بر هوش زبانی و منطقی-ریاضی متمرکز می کند. ما به افراد بسیار خوش بیان یا منطقی احترام می گذاریم. با این حال، دکتر گاردنر می‌گوید که ما باید به افرادی که در سایر هوش‌ها استعداد نشان می‌دهند نیز توجه یکسانی داشته باشیم:

 1. هنرمندان
 2. معماران
 3. موسیقی‌دانان
 4. طبیعت‌شناسان
 5. طراحان
 6. رقصندگان
 7. درمانگران
 8. کارآفرینان

و دیگرانی که دنیایی را که در آن زندگی می‌کنیم غنی می‌کنند. متأسفانه، بسیاری از کودکانی که این هدایا را دارند، در مدرسه تقویت زیادی برای استعدادیابی هوش چندگانه دریافت نمی کنند. از جمله تست هایی که بسیار نزدیک به تست گاردنر است میتوان به تست استعدادیابی هالند نیز اشاره کرد.

تاثیر تست هوش گاردنر آنلاین در آموزش

تست گاردنر

تئوری تست هوش چندگانه گاردنر (Gardner) تحول بزرگی را در نحوه اداره مدارس به ما پیشنهاد می کند. پیشنهاد می‌کند که معلمان آموزش ببینند تا دروس خود را به روش‌های مختلف با استفاده از موسیقی، یادگیری مشارکتی، فعالیت‌های هنری، بازی نقش، چند رسانه‌ای، سفرهای میدانی، تأمل درونی و موارد دیگر ارائه دهند.خبر خوب این است که نظریه هوش های چندگانه گاردنر توجه بسیاری از مربیان در سراسر کشور را به خود جلب کرده است و صدها مدرسه در حال حاضر از فلسفه آن برای طراحی مجدد شیوه آموزش کودکان استفاده می کنند.

خبر بد این است که هزاران مدرسه هنوز در آنجا وجود دارند که به همان روش کسل کننده قدیمی، از طریق سخنرانی های خشک، و کاربرگ ها و کتاب های درسی خسته کننده، تدریس می کنند. چالش این است که این اطلاعات را در اختیار معلمان، مدیران مدرسه و دیگرانی که با کودکان کار می کنند بیشتر شود، به طوری که هر کودک این فرصت را داشته باشد که به روش هایی هماهنگ با ذهن منحصر به فرد خود بیاموزد.

نظریه هوش های چندگانه نیز پیامدهای قوی برای یادگیری و رشد بزرگسالان دارد. بسیاری از بزرگسالان خود را در مشاغلی می‌بینند که از هوش بسیار پیشرفته‌شان استفاده بهینه نمی‌کنند (مثلاً فردی با هوش جسمی-حرکتی بسیار بالا که در یک شغل زبانی یا منطقی گیر کرده است، در حالی که در یک شغل دیگر بسیار خوشحال‌تر است.

جایی که می‌توانستند حرکت کنند، مانند یک رهبر تفریحی، یک جنگلبان، یا فیزیوتراپ). تئوری هوش های چندگانه گاردنر به بزرگسالان راه کاملا جدیدی برای نگاه کردن به زندگی خود می دهد و پتانسیل هایی را که در دوران کودکی پشت سر گذاشتند (مانند عشق به هنر یا نمایش) بررسی می کند اما اکنون این فرصت را دارند که از طریق آزمون هوش چندگانه گاردنر (Gardner) ، در سرگرمی ها یا موارد دیگر رشد کنند.

نحوه آموزش یا یادگیری هر چیزی با تست هوش گاردنر

تست گاردنر

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های تئوری سوالات تست هوش گاردنر این است که چگونه هشت مسیر بالقوه مختلف برای یادگیری فراهم می‌کند. اگر معلمی در آموختن به دانش‌آموز به روش‌های سنتی‌تر زبان‌شناختی یا منطقی آموزش با مشکل مواجه است، نظریه هوش‌های چندگانه راه‌های دیگری را پیشنهاد می‌کند که در آنها مطالب ممکن است برای تسهیل یادگیری مؤثر ارائه شود.

چه معلم مهدکودک باشید، چه یک مربی مدرسه تحصیلات تکمیلی، یا یک دانشجو بزرگسال که به دنبال راه های بهتری برای ادامه تحصیل در هر موضوع مورد علاقه خود هستید، همان دستورالعمل های اساسی اعمال می شود. برای هر چیزی که در حال آموزش یا یادگیری هستید، ببینید چگونه می توانید آن را با آن ارتباط برقرار کنید.

 • کلمات (هوش زبانی)
 • اعداد یا منطق (هوش منطقی-ریاضی)
 • تصاویر (هوش فضایی)
 • موسیقی (هوش موسیقی)
 • خود بازتابی (هوش درون فردی)
 • یک تجربه فیزیکی (هوش جسمانی- حرکتی)
 • یک تجربه اجتماعی (هوش بین فردی)
 • تجربه ای در دنیای طبیعی (هوش طبیعت گرایانه)

به عنوان مثال، اگر در حال تدریس یا یادگیری در مورد قانون عرضه و تقاضا در اقتصاد هستید، ممکن است در مورد آن مطالعه کنید (زبانی)، فرمول های ریاضی را مطالعه کنید که آن را بیان می کنند (منطقی-ریاضی)، نمودار گرافیکی را بررسی کنید که این اصل را نشان می دهد ( هوش تصویری)، قانون را در دنیای طبیعی (طبیعت گرا) یا در دنیای تجارت انسانی (بین فردی) رعایت کنید.

قانون را از نظر بدن خود بررسی کنید به عنوان مثال. هنگامی که بدن خود را با مقدار زیادی غذا تامین می کنید، تقاضای گرسنگی کاهش می یابد. وقتی عرضه بسیار کمی وجود دارد، تقاضای معده شما برای غذا افزایش می یابد و گرسنه می شوید (بدنی-حرکتی و درون فردی)؛ و یا آهنگی بنویسید (یا یک آهنگ موجود را بیابید) که قانون را نشان دهد.

شما مجبور نیستید چیزی را به هر هشت روش آموزش دهید یا یاد بگیرید، فقط کافیست پرسشنامه هوش چندگانه گاردنر (Gardner) انجام دهید تا ببینید در کدام حوزه استعداد بیشتری دارید، و سپس تصمیم بگیرید که کدام مسیرهای خاص بیشتر مورد علاقه شما هستند، یا به نظر می رسد موثرترین ابزار آموزشی یا یادگیری برای شما هستند.

تئوری هوش های چندگانه بسیار جذاب است زیرا افق ابزارهای آموزشی یادگیری موجود ما را فراتر از روش های زبانی و منطقی مرسوم مورد استفاده در اکثر مدارس (مانند سخنرانی، کتاب های درسی، تکالیف نوشتاری، فرمول ها و غیره) گسترش می دهد. اگر به استعدادیابی علاقه دارید و میخواهید استعداد خود را کشف کنید، میتوانید آزمون کلیفتون را هم انجام دهید.

تست هوش گاردنر برای چه سنی مناسب است؟

پرسشنامه هوش گاردنر مخصوص تمامی افرادی است که می خواهند قابلیت های هوشی خود را محک بزنند. اما به طور کلی اگر می خواهید بازه سنی مناسب این تست را بدانید باید بگوییم که تست هوش گاردنر برای کودکان نیز می تواند مناسب باشد؛ چرا که تمامی افراد بالای 10 سال اعم از نوجوانان و بزرگسالان دختر و پسر می توانند در این تست شرکت کرده و در راستای توسعه فردی خود قدم مهمی بردارند. نحوه نمره گذاری تست هوش گاردنر به نحوی است که شما عزیزان به این موضوع پی می برید که کدام یک از هوش های هشت گانه گاردنر برای شما مناسب تر است.

سوالات متداول

تست هوش چندگانه گاردنر چیست؟

تست هوش چندگانه گاردنر در ارزیابی توانایی‌ها و انتخاب شغل و رشته تحصیلی مفید است و بخش‌های منابع انسانی نیز می‌توانند از آن در غربالگری و مدیریت توانمندی‌های کارمندان استفاده کنند..

مفهوم هوش چندگانه گاردنر چیست؟

هوش های چندگانه به نظریه ای اشاره دارد که روش های مختلف یادگیری و کسب اطلاعات دانش آموزان را توصیف می کند. این هوش های چندگانه از استفاده از کلمات، اعداد، تصاویر و موسیقی تا اهمیت تعاملات اجتماعی، درون نگری، حرکت فیزیکی و هماهنگی با طبیعت را شامل می شود..

تست هوش چندگانه گاردنر چه شاخصه هایی را بررسی می کند؟

شاخصه هایی که این تست بررسی می کند شامل هوش موسیقیایی، هوش طبیعت گرایانه، هوش درون فردی، هوش میان فردی، هوش بدنی – جنبشی، هوش زبانی – کلامی، هوش منطقی – ریاضی، هوش تجسمی است..

تست هوش چندگانه گاردنر شامل چند سوال است و چه مقدار زمان می برد؟

تست هوش چندگانه گاردنر شامل 80 سوال بوده و انجام این تست حدودا 15 الی 20 دقیقه زمانبر است.

به شما پیشنهاد می‌کنیم تست هوش گاردنر را انجام دهید تا به نیاز‌های اساسی خود پی ببرید تا بهتر بتوانید رفتارهای خود را کنترل کنید.

تست هوش گاردنر | تست شو

تست هوش گاردنر

دیدگاه‌ها

ثبت دیدگاه ‌شما

نام شما*

دیدگاه ‌شما*

امتیاز خود را وارد کنید

این تست را به کاربر های دیگر

این تست را به کاربر های دیگر


خانم صمدانی

1403/04/19

پیشنهاد میکنم

خوبه ولی انتظار داشتم در مورد هر هوشی مهارتهای شغلی متناسب با اون هم ذکر بشه.

پاسخ

Afsaneh raji

1403/01/21

پیشنهاد میکنم

عالی و بسیار پر کاربرد

پاسخ

Negin pira

1403/01/05

پیشنهاد میکنم

عالی

پاسخ

صمد زمانی

1402/12/23

پیشنهاد میکنم

ممنون

پاسخ

فیروزه سادات موسوی نیا دُرنیکا

1402/11/20

پیشنهاد میکنم

تشکر

پاسخ

ایدین نیازی

1402/08/09

پیشنهاد میکنم

جنسی فردی

پاسخ

اشکان محمدپور

1402/08/11

تهران منطقه‌ ی ۱۵

پاسخ

Are you dinner in new york

1402/08/09

پیشنهاد میکنم

Yes, to say.

پاسخ