پشتیبانی تست‌شو
چطور متوجه نفرت دیگران شویم

چطور نفرت از دیگران را در خود از بین ببریم؟

اگر از تنفر و نفرت از دیگران دست بردارید، شاید نتوانید عاشق همه مردم شوید اما دستکم دیدگاهتان مثبت‌تر شده و قطعاً زندگی شادتر و رضایت‌بخش‌تری را تجربه خواهید کرد.

تست‌شو  

27

«وقتی برای دوست داشتن دیگران زمان کوتاهی لازم است، چرا بیشتر آدم‌ها مدت زیادی از وقتشان را صرف تنفر از دیگران می‌کنند؟»

معقولانه به نظر می‌رسد! اگر کمی با خودمان روراست باشیم، متوجه می‌شویم که دستکم در سال چند بار در شرایطی بوده‌اید که خواسته‌اید سر به تن یک نفر نباشد!

اگر بین خانواده، دوستان و دیگران به «نفرت ورزی و کینه‌ورزی» شهرت داشته باشید، وقت آن است که از چنین طرز تفکری دست بردارید و بپذیرید که موقع تغییر است. واقعیت این است که افرادی که تنفر از دیگران در زندگی‌شان به یک اصل تبدیل شده، خودشان بیشتر از همه در رنج‌اند. اگر شما هم از دسته آدم‌هایی هستید که نفرت می‌ورزند، این رنج‌ها را تجربه کرده‌اید.

چرا از دیگران متنفر می‌شویم؟
کسی نمی‌تواند ادعا کند که تابه‌حال از دست کسی عصبانی نشده و برایش دلخوری پیش نیامده! وقتی از کسی عصبی هستید یک حس قوی و البته ناخوشایند در شما نسبت به فرد مقابل به وجود می‌آید که همان‌طور که گفتیم، رنج زیادی برای خودتان به همراه دارد. ممکن است این عصبانیت با خوردن یک لیوان آب سرد و یا بی‌توجهی به این حس و سکوت از بین برود و در بعضی موارد به خیروخوشی هم ختم شود، اما گاهی اوقات شما از کسی آن‌قدر تنفر دارید که تحمل هم صحبتی و حتی نگاه‌کردن او را هم ندارید!

آزمون دهید: تست ازدواج
در چنین زمان‌هایی نوعی حس دشمنی به سراغتان می‌آید که بر آن اساس همه تلاشتان را برای سرکوب کردن آن شخص به کار می‌گیرید. راستی یادتان باشد که بین این ۲ حس تفاوت قائل شوید: تنفر و عصبانیت! شما ممکن است از کسی عصبانی باشید ولی لزوماً از او تنفر نداشته باشید!

اما دلیل اصلی تنفر از دیگران چیست؟
روان‌شناسانی که در حوزه روابط اجتماعی روی انسان‌ها مطالعه کرده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که عامل اصلی تنفر در جدا دانستن فرد از دیگران ایجاد می‌شود. وقتی خودتان را از دیگران جدا بدانید باعث به‌وجودآمدن حس خودخواهی می‌شوید که کسی را جز خودتان نمی‌پذیرید و تنها دنیای خودتان را به دیگران و نوع زندگی‌شان برتری می‌دهید.

اما زمانی که شما خود را درگیر گروه‌های بزرگ‌تر کنید و با اعضای گروه اهداف مشترکی را دنبال کنید، این حس خودخواهی شما از بین می‌رود. مفهوم من یا تو، ما و دیگران را از بین ببرید و با دیگران خود را سهیم بدانید و قبل از تنفر از دیگران سعی کنید که برای سایر افراد حقوقی مساوی با خودتان قائل شوید. چه خوب است که از کودکی به فرزندانمان هم بیاموزیم که قانون جدایی بین ما و دیگران محکوم به شکست است. تا بچه‌هایمان در آینده تبدیل به آدم‌هایی خودخواه یا نفرت ورز نشوند.

چطور تنفر از دیگران را از ذهنمان بیرون کنیم؟

اگر از تنفر و نفرت از دیگران دست بردارید، شاید نتوانید عاشق همه مردم شوید اما دستکم دیدگاهتان مثبت‌تر شده و قطعاً زندگی شادتر و رضایت‌بخش‌تری را تجربه خواهید کرد.

آزمون دهید: تست گلاسر

می‌توانید با این راهکارهای خوب و کاربردی شروع کنید:

 • همیشه بهترین تصور و فکر را از مردم داشته باش. برخی از افراد نفرت ورز، نوعی حس توهم توطئه دارند. آن‌ها فکر می‌کنند همه آدم‌ها می‌خواهند به آن‌ها صدمه بزنند یا به‌نوعی اذیتشان کنند.
 • یاد بگیرید به مردم به چشم آزاردهنده و تهدیدی بالقوه علیه خودتان نگاه نکنید. این را در خود تقویت کنید که آدم‌های اطرافتان را بپذیرید تا ببینید اگر خودتان اجازه دهید، چقدر می‌توانند کیفیت زندگی شما را بهبود دهند. یقیناً تمام آدم‌های دنیا دنبال این نیستند که زندگی شما را بهتر کنند؛ اما نباید حتی موقعی که سوار مترو می‌شوید حس کنید تمام آدم‌ها علیه شما در حال توطئه‌اند یا زندگی را برایتان سخت کرده‌اند. به نظر می‌رسد باید به هرکسی این شانس را بدهید که با شما در ارتباط باشند. تا ببینید آدم‌ها آن‌قدر هم که فکر می‌کنید ترسناک یا توطئه‌گر نیستند.
 • فرض ثابت شما باید این باشد که هرکسی با شما در ارتباط است، نیت خیر دارد، مگر اینکه خلافش را ثابت کند. اگر همسایه، رفیق یا همکارتان شما را به یک فنجان قهوه دعوت کرد، فرض کنید که فقط می‌خواهد با شما دوست شود، نه اینکه فکر کنید به‌خاطر مقاصد پنهانی به شما نزدیک شده است. کمی سخت‌گیری را کمتر کنید و خود را رها کنید.
 • از هم صحبتی با دیگران لذت ببر. احتمال دارد نفرت شما از دیگران به‌خاطر این باشد که حس کنید وقتی دوست دارید تنها باشید، ناچارید با آن‌ها حرف بزنید. اگر این‌گونه فکر می‌کنید، ممکن است تا ابد از نفرت از دیگران را همراه خود بکشید. بهتر نیست سعی کنید به‌جای نفرت ورزی و تلف کردن بیهوده وقت و انرژی بر سر این افکار، تلاش کنید از هم صحبتی با هرکسی لذت ببرید؟
 • لبخند بزنید. حتی اگر شده به‌زور. رفتاری دوستانه‌تر در پیش بگیرید. به مردم نشان دهید که مشتاق گپ زدن و هم صحبتی با آن‌ها هستید. به‌زودی خواهید دید که رفتار مردم هم با شما بهتر خواهد شد.
 • بگردید به دنبال موضوعات مشترک با مردم ... این به شما نشان می‌دهد آن‌قدرها که فکر می‌کنید با دیگران متفاوت نیستید. بپذیرید که گپ زدن نه‌تنها کاری بیهوده نیست بلکه به توسعه فردی و بهبود مهارت‌های ارتباطی شما هم کمک زیادی می‌کند. شما با گفتگو با دیگران و لبخند زدن به آن‌ها به سمت‌وسوی داشتن روابطی عمیق‌تر و در نهایت پیداکردن شناخت بهتری از مردم پرواز خواهید کرد.

آزمون دهید: آزمون کلیفتون

 • نترس! از دیگران تعریف کن! یقیناً تنفر از دیگران کار را برای تعریف کردن از آن‌ها به‌شدت دشوار خواهد کرد ... اما شما در حال آموزش دیدن برای کنارگذاشتن نفرت از دیگران هستید. پس باید حسابی به‌زور هم که شده از دیگران تعریف کنید. تعریف شما ثابت می‌کند که به آن‌ها اهمیت می‌دهید.

آزمون دهید: تست eq
این عادت خوب را در خود ایجاد کنید که روزانه یکی دو بار از یک نفر (غریبه یا آشنایش فرقی ندارد) تعریف کنید تا نشان دهید به آن‌ها توجه می‌کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا فرد مثبت‌تری باشید و در آدم‌ها دنبال خوبی‌هایشان باشید.

شاید در کوتاه‌مدت اثری نداشته باشد اما باور کنید همین تعریف‌های ساده باعث می‌شود روز آن فرد ساخته شود و خوشحال شود. به‌خصوص وقتی بفهمد و مطمئن شود این تعریف «صادقانه» است. درحالی‌که این کار انرژی چندان زیادی از شما نمی‌گیرد و روحیه خودتان را هم بهتر می‌کند.

توصیه ما این است که به‌جای تعریف از چیزهایی که دست خود آدم نیست (مثل چهره یا مثلاً خانواده) از ویژگی‌های شخصیتی او تعریف کنید. مثلاً به او بگویید مهربان است، بخشنده است یا خوش‌اخلاق است. هرچه چیزهای بهتری به سمت این جهان پرتاب کنید، چیزهای بهتری هم دریافت خواهید کرد.

آزمون دهید: تست نئو

 • درد دل کن. درد دل کردن با مردم وقتی از آن‌ها نفرت دارید سخت است نه؟ بله! به نظر می‌رسد دشوارترین کار دنیاست. اما می‌خواهیم به شما تلنگری بزنیم. سعی کنید کمی با دیگران احساس راحتی بیشتری کنید تا درک، دلسوزی و دوستی بیشتری در آن‌ها بیابید.

نفرت شما از دیگران به‌تدریج رنگ می‌بازد و خودتان هم خواهید دید که ارتباط داشتن با مردم دنیا چقدر ارزش دارد برایش تلاش کنید.

لزومی ندارد پیش هر غریبه‌ای هرچه دارید روی دایره بریزید و زیروزبر زندگی‌تان را برایش تعریف کنید؛ اما می‌توانید دستکم از دغدغه‌هایتان به او بگویید و به او بگویید می‌خواهید با او ارتباط بهتر و باکیفیت‌تری داشته باشید. دراین‌بین حتماً شما هم سؤالاتی از طرف مقابل بپرسید که رابطه‌ای دوسویه و دوطرفه ایجاد شود.

 • به تمام راه‌هایی فکر کن که می‌تواند به تو کمک کند. یکی از راه‌های دست برداشتن از تنفر از دیگران، این است که آگاه باشید بیشتر مردم اطرافتان را به‌عنوان منابعی بی‌نظیر از انرژی و البته تفکر در نظر بگیرید. به آن‌ها به چشم تکه‌های پازلی نگاه کنید که اگر هرکدام نباشند و ارتباط با آن‌ها نگیرید، پازل زندگی‌تان تکمیل نمی‌شود.

- اگر از برادر بزرگ‌ترتان بدتان می‌آید، او را به چشم یک راهنما برای تصمیم‌گیری در شرایط دشوار ببینید.

- اگر از معلمتان بدتان می‌آید، او را به‌عنوان شخصی ببینید که باعث رشد شما می‌شود.

- اگر از همسرتان تنفر دارید، او را به چشم این ببینید که آفریده شده تا دنیای شما را تکمیل کند ...

- و یا حتی به شخص شیرینی‌فروش به این دید نگاه کنید که به این دنیا آمده تا آن را خوشمزه‌تر کند!

اگر فکر کنید همه به فکر بدبخت‌تر کردن شما هستند و موجوداتی اضافی هستند، طبیعتاً حس نفرت از دیگران به شما دست خواهد داد. یکی از بهترین راه‌ها همان‌طور که گفتیم این است که با افرادی که از آن‌ها تنفر دارید، هم صحبت شوید.

آزمون دهید: تست طرحواره

به‌احتمال زیاد برایتان پیش‌آمده که در مورد شخصی قضاوت کرده‌اید و بعد از هم صحبتی با او تازه فهمیده‌اید که چه نابغه‌ای است یا چه انسان شوخ‌طبع و گرمی است ...

 • داوطلب کمک به دیگران باش. اینکه همیشه داوطلب کمک به دیگران باشید و سعی کنید گره‌گشایی کنید، به شما کمک می‌کند که حس تنفر از وجودتان رخت بربندد و برای همیشه برود ...

شاید به خود بگویید: «اگر خوبی کنم، دیگران از من انتظارشان بالا خواهد رفت و به‌قول‌معروف پررو می‌شوند.»
من به شما می‌گویم این‌چنین نیست. شما نه به‌خاطر دیگران بلکه به‌خاطر رشد و تعالی خودتان به دیگران کمک کنید. به‌این‌ترتیب این حس از بین خواهد رفت. کمک‌کردن همیشه مالی نیست. گاهی درس دادن به یک کودک برای یک ساعت می‌شود کمک و کار خیر.
گاهی آموزش چیزی که بلد هستید به یک نفر می‌شود یک کمک فوق‌العاده. گاهی خریدکردن برای یک شخص پیر، گاهی حتی لبخند زدن و احوالپرسی از فردی که سال‌هاست خبری از او ندارید ...

 • دستکم هفته‌ای یک‌بار یک کار بسیار خوب و مفید انجام دهید تا دنیا جای زیباتری برای زندگی شود.

دیدگاه‌ها

ثبت دیدگاه ‌شما

نام شما*

دیدگاه ‌شما*

امتیاز خود را وارد کنید

این تست را به کاربر های دیگر

این تست را به کاربر های دیگر