مشخصات تست هوش چندگانه گاردنر (Gardner) :

نتایج این آزمون شخصیت شما را در موارد زیر نشان می‌دهد:

لینک کوتاه

اشتراک گزاری

توضیحات تست:

تست هوش چندگانه گاردنر (Gardner) چیست؟

تست هوش چندگانه گاردنر (Gardner) چیست؟

 

نظریه هوش چندگانه در سال 1983 توسط دکتر هاوارد گاردنر، استاد آموزش دانشگاه هاوارد ارائه شد. این نشان می دهد که مفهوم سنتی هوش، بر اساس تست IQ، بسیار محدود است. در عوض، دکتر گاردنر در تفسیر تست هوش چندگانه گاردنر (Gardner) هشت هوش مختلف را پیشنهاد می کند تا طیف وسیع تری از پتانسیل انسانی در کودکان و بزرگسالان را در برگیرد. در سایت تست شو میتوانید تست هوش چندگانه گاردنر را با کامل ترین گزارش و نتیجه بزنید.

 

ابعاد تست هوش چندگانه گاردنر

ابعاد تست هوش گاردنر

 

 • هوش زبانی (کلمه هوشمند)
 • هوش منطقی-ریاضی (استدلال هوشمند)
 • هوش فضایی (تصویر هوشمند)
 • هوش بدنی- حرکتی (حرکت هوشمند)
 • هوش موسیقی (موسیقی هوشمند)
 • هوش بین فردی (افراد باهوش)
 • هوش درون فردی (خود هوشمند)
 • هوش طبیعت گرا (طبیعت هوشمند)

دکتر گاردنر می گوید که مدارس و فرهنگ ما بیشتر توجه خود را بر هوش زبانی و منطقی-ریاضی متمرکز می کند. ما به افراد بسیار خوش بیان یا منطقی احترام می گذاریم. با این حال، دکتر گاردنر می‌گوید که ما باید به افرادی که در سایر هوش‌ها استعداد نشان می‌دهند نیز توجه یکسانی داشته باشیم: هنرمندان، معماران، موسیقی‌دانان، طبیعت‌شناسان، طراحان، رقصندگان، درمانگران، کارآفرینان، و دیگرانی که دنیایی را که در آن زندگی می‌کنیم غنی می‌کنند. متأسفانه، بسیاری از کودکانی که این هدایا را دارند، در مدرسه تقویت زیادی برای استعدادیابی هوش چندگانه دریافت نمی کنند. از جمله تست هایی که بسیار نزدیک به تست گاردنر است میتوان به تست استعدادیابی هالند نیز اشاره کرد.

 

تاثیر تست هوش چندگانه گاردنر (Gardner) در آموزش

آموزش تست هوش چندگانه گاردنر (Gardner)

 

تئوری تست هوش چندگانه گاردنر (Gardner) تحول بزرگی را در نحوه اداره مدارس به ما پیشنهاد می کند. پیشنهاد می‌کند که معلمان آموزش ببینند تا دروس خود را به روش‌های مختلف با استفاده از موسیقی، یادگیری مشارکتی، فعالیت‌های هنری، بازی نقش، چند رسانه‌ای، سفرهای میدانی، تأمل درونی و موارد دیگر ارائه دهند.خبر خوب این است که نظریه هوش های چندگانه گاردنر توجه بسیاری از مربیان در سراسر کشور را به خود جلب کرده است و صدها مدرسه در حال حاضر از فلسفه آن برای طراحی مجدد شیوه آموزش کودکان استفاده می کنند. خبر بد این است که هزاران مدرسه هنوز در آنجا وجود دارند که به همان روش کسل کننده قدیمی، از طریق سخنرانی های خشک، و کاربرگ ها و کتاب های درسی خسته کننده، تدریس می کنند. چالش این است که این اطلاعات را در اختیار معلمان، مدیران مدرسه و دیگرانی که با کودکان کار می کنند بیشتر شود، به طوری که هر کودک این فرصت را داشته باشد که به روش هایی هماهنگ با ذهن منحصر به فرد خود بیاموزد.

نظریه هوش های چندگانه نیز پیامدهای قوی برای یادگیری و رشد بزرگسالان دارد. بسیاری از بزرگسالان خود را در مشاغلی می‌بینند که از هوش بسیار پیشرفته‌شان استفاده بهینه نمی‌کنند (مثلاً فردی با هوش جسمی-حرکتی بسیار بالا که در یک شغل زبانی یا منطقی گیر کرده است، در حالی که در یک شغل دیگر بسیار خوشحال‌تر است. جایی که می‌توانستند حرکت کنند، مانند یک رهبر تفریحی، یک جنگلبان، یا فیزیوتراپ). تئوری هوش های چندگانه گاردنر به بزرگسالان راه کاملا جدیدی برای نگاه کردن به زندگی خود می دهد و پتانسیل هایی را که در دوران کودکی پشت سر گذاشتند (مانند عشق به هنر یا نمایش) بررسی می کند اما اکنون این فرصت را دارند که از طریق تست هوش چندگانه گاردنر (Gardner) ، در سرگرمی ها یا موارد دیگر رشد کنند.

 

نحوه آموزش یا یادگیری هر چیزی با تست هوش چندگانه گاردنر (Gardner)

یادگیری هر چیزی با تست هوش چندگانه گاردنر

 

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های تئوری هوش‌های چندگانه این است که چگونه هشت مسیر بالقوه مختلف برای یادگیری فراهم می‌کند. اگر معلمی در آموختن به دانش‌آموز به روش‌های سنتی‌تر زبان‌شناختی یا منطقی آموزش با مشکل مواجه است، نظریه هوش‌های چندگانه راه‌های دیگری را پیشنهاد می‌کند که در آنها مطالب ممکن است برای تسهیل یادگیری مؤثر ارائه شود. چه معلم مهدکودک باشید، چه یک مربی مدرسه تحصیلات تکمیلی، یا یک دانشجو بزرگسال که به دنبال راه های بهتری برای ادامه تحصیل در هر موضوع مورد علاقه خود هستید، همان دستورالعمل های اساسی اعمال می شود. برای هر چیزی که در حال آموزش یا یادگیری هستید، ببینید چگونه می توانید آن را با آن ارتباط برقرار کنید.

 • کلمات (هوش زبانی)

 • اعداد یا منطق (هوش منطقی-ریاضی)

 • تصاویر (هوش فضایی)

 • موسیقی (هوش موسیقی)

 • خود بازتابی (هوش درون فردی)

 • یک تجربه فیزیکی (هوش جسمانی- حرکتی)

 • یک تجربه اجتماعی (هوش بین فردی)

 • تجربه ای در دنیای طبیعی (هوش طبیعت گرایانه)

به عنوان مثال، اگر در حال تدریس یا یادگیری در مورد قانون عرضه و تقاضا در اقتصاد هستید، ممکن است در مورد آن مطالعه کنید (زبانی)، فرمول های ریاضی را مطالعه کنید که آن را بیان می کنند (منطقی-ریاضی)، نمودار گرافیکی را بررسی کنید که این اصل را نشان می دهد ( هوش تصویری)، قانون را در دنیای طبیعی (طبیعت گرا) یا در دنیای تجارت انسانی (بین فردی) رعایت کنید. قانون را از نظر بدن خود بررسی کنید به عنوان مثال. هنگامی که بدن خود را با مقدار زیادی غذا تامین می کنید، تقاضای گرسنگی کاهش می یابد. وقتی عرضه بسیار کمی وجود دارد، تقاضای معده شما برای غذا افزایش می یابد و گرسنه می شوید (بدنی-حرکتی و درون فردی)؛ و یا آهنگی بنویسید (یا یک آهنگ موجود را بیابید) که قانون را نشان دهد.

شما مجبور نیستید چیزی را به هر هشت روش آموزش دهید یا یاد بگیرید، فقط کافیت تست هوش چندگانه گاردنر (Gardner) انجام دهید تا ببینید در کدام حوزه استعداد بیشتری دارید، و سپس تصمیم بگیرید که کدام مسیرهای خاص بیشتر مورد علاقه شما هستند، یا به نظر می رسد موثرترین ابزار آموزشی یا یادگیری برای شما هستند. تئوری هوش های چندگانه بسیار جذاب است زیرا افق ابزارهای آموزشی یادگیری موجود ما را فراتر از روش های زبانی و منطقی مرسوم مورد استفاده در اکثر مدارس (مانند سخنرانی، کتاب های درسی، تکالیف نوشتاری، فرمول ها و غیره) گسترش می دهد. اگر به استعدادیابی علاقه دارید و میخواهید استعداد خود را کشف کنید میتوانید آزمون کلیفتون را هم انجام دهید.