هوش در چپ دست ها یا راست دست ها

چپ‌دست‌ها باهوش‌ترند یا راست‌دست‌ها؟

آیا چپ‌دست‌ها باهوش‌تر از راست‌دست‌ها هستند؟ در این مقاله، بررسی می‌کنیم آیا بین دو گروه چپ‌دست‌ها و راست‌دست‌ها تفاوت قابل توجهی در هوش و قابلیت‌های شناختی وجود دارد. با بررسی تحقیقات علمی و نتایج مطالعات، به بررسی این ادعا می‌پردازیم و عواملی که ممکن است در این تفاوت نقش داشته باشند را بررسی می‌کنیم.

تست‌شو   , 1400/06/23

 چپ دست یا راست دست!

چپ دستی و راست دستی در جوامع انسانی به معنای ترجیح استفاده از یکی از دو دست برای انجام فعالیت‌های روزمره است. اکثریت جمعیت جهان راست‌دست هستند، به این معنی که بیشتر وظایف را با دست راست انجام می‌دهند. اما چپ‌دستی‌ها که درصد کمتری از جمعیت را تشکیل می‌دهند، اغلب برای انجام فعالیت‌های روزمره از دست چپ خود استفاده می‌کنند.

 

انواع تست شخصیت شناسی

برای انجام تست های شخصیت شناسی آنلاین با تفسیر کامل و منحصربه فرد وارد لینک زیر شوید.

تست شخصیت شناسی 

 

تحقیقات نشان داده است که چپ‌دستی‌ها و راست‌دستی‌ها برخلاف چیزی که ممکن است فکر کنید، همگی قابلیت‌ها و توانایی‌های برابری دارند. در واقع، چپ‌دستی‌ها ممکن است در برخی زمینه‌ها مزایایی نسبت به راست‌دستی‌ها داشته باشند. به عنوان مثال، تحقیقات نشان داده است که چپ‌دستی‌ها در برخی فعالیت‌های هنری و خلاقانه بیشترین استعداد را دارند. همچنین، برخی مطالعات نشان داده است که چپ‌دستی‌ها ممکن است در برخی رشته‌های تحصیلی و حرفه‌ای به عنوان اقتصاددانان، موسیقیدانان و ورزشکاران بهترین عملکرد را داشته باشند.

 

با این حال، در جوامعی که بر پایه فرهنگ راست دستی ساخته شده‌اند، چپ‌دستی‌ها ممکن است با برخی چالش‌ها روبرو شوند. برای مثال، در برخی فعالیت‌های روزمره مانند نوشتن، استفاده از ابزارها و اشیاء طراحی شده برای راست‌دستی‌ها، ممکن است برای چپ‌دستی‌ها مشکلاتی ایجاد کند. این مسئله می‌تواند با ایجاد تناسب و تعادل در استفاده از دو دست در طول زمان بهبود یابد. همچنین، در جوامعی که هنوز تبعیض‌هایی علیه چپ‌دستی‌ها وجود دارد، به ایجاد آگاهی و تغییر در نگرش جامعه نسبت به چپ‌دستی‌ها نیاز است.

 

برخی از مردم بر این باورند که: «چپ‌دست‌ها به‌خاطر آنکه از نیم‌کرهٔ راست مغزشان استفاده می‌کنند باهوش‌ترند». گروهی دیگر می‌گویند: «نیم‌کرهٔ راست مغز چپ‌دست‌ها فعال‌تر است پس باهوش‌ترند». برخی نیز می‌گویند: «اکثریت جامعه راست‌دست است پس چپ‌دستی یک برتری نیست بلکه یک نقص است». در این میان کسانی هم هستند که بر این باورند هوش ربطی به راست‌برتری و چپ‌برتری ندارد. اما ما به دنبال یک پاسخ روشن و علمی به این موضوع هستیم پس بهتر است نخست با چند مفهوم آشنا شویم.

 

 

راست‌برتری یا چپ‌برتری چیست؟

هر کدام از ما با یکی از دستانمان بهتر می‌نویسیم و کار می‌کنیم یا اگر بخواهیم فوتبال بازی کنیم با یکی از پاهایمان بهتر شوت می‌زنیم. این بهتر بودن در کارکرد یا ترجیح فردی به معنی راست‌برتری یا چپ‌برتری است. گروه اندکی از افراد نیز توانایی کار کردن و بهره‌گیری از دست چپ و راست را به یک اندازه دارند. کنترل اندام‌های حرکتی ما از مغز به طور معکوس انجام می‌شود. یعنی نیم‌کرهٔ راست مغز، اندام‌های سمت چپ و نیم‌کرهٔ چپ مغز، اندام‌‌های سمت راست بدنمان را کنترل می‌کنند.

کارکردهای نیم‌کره‌های مغز

دکتر راجر ولکات اسپری (۱۹۱۳-۱۹۹۴) نوروسایکولوژیست برجستهٔ آمریکایی و برندهٔ جایزهٔ نوبل پزشکی کسی بود که پژوهش‌های ارزشمندی پیرامون کارکردهای مغز انسان انجام داد. او در پژوهش‌هایش دریافت که هر نیم‌کرهٔ مغز سمت مخالف بدن را کنترل می‌کند. هم‌چنین بر این باور بود که جسم پینه‌ای رابط میان دو نیم‌کره است و اگر وجود نداشته باشد ارتباط میان دو نیم‌کره قطع می‌شود و نیم‌کره‌ها مستقل از هم کار خواهند کرد. او این دیدگاه را Split Brain نامید. دکتر اسپری در بررسی بیماران صرع که جسم پینه‌ای مغزشان بریده شده بود به این نکته پی برد که نیم‌کره‌های مغز کارکردهای گوناگونی دارند.

 

 

 

چپ دست یا راست دست

 

کارکردهای نیم‌کره چپ مغز

برخی از کارکردهای نیم‌کرهٔ چپ مغز منطق و استدلال، ریاضی، تجزیه و تحلیل، تولید و فهم زبان هستند.

کارکردهای نیم‌کرهٔ راست مغز

برخی از کارکردهای نیم‌کرهٔ راست مغز، خلاقیت و نوآوری، هنر، موسیقی، رویاپردازی، آینده‌نگری، درک احساسی، بینش هستند.

 

آیا ما از یک نیم‌کرهٔ مغز استفاده می‌کنیم؟

این یکی از باورهای نادرستی است که برخی از مردم به آن دچارند. انسان‌ها به طور طبیعی از ظرفیت هر دو نیم‌کرهٔ مغز بهره‌برداری می‌کنند. هر بخش از مغز (چه در نیم‌کرهٔ راست و چه چپ) کارکرد ویژه‌ای دارد و بخش‌های گوناگون مغز با هم در ارتباط هستند. پس راست‌برتری یا چپ‌برتری به معنی بهره‌برداری از یک نیم‌کرهٔ مغز یا فعال بودن یک نیم‌کره و غیر فعال بودن نیم‌کرهٔ دیگر نیست.

یافته‌های پژوهشگران دربارهٔ هوش افراد چپ‌دست و راست‌دست

در سال ۲۰۰۷ صبا غیاث و عدنان عادل پژوهشی پیرامون تاثیر راست‌برتری و چپ‌برتری روی سطح هوش دانش‌آموزان انجام دادند و به این نتیجه رسیدند که دانش‌آموزان چپ دست نسبت به راست دستان باهوش‌ترند. در حالی که سال ۲۰۱۰ نیکلز و همکارانش به نتیجه‌ای دیگر دست یافتند. آن‌ها با بررسی دقیق ترجیح و کارکرد دست‌ها و توانایی‌های شناختی عمومی دریافتند که راست دست‌ها باهوش‌ترند.
این یافته‌های متناقض پذیرفتنی نبود و در درستی روش آزمون، سوگیری نداشتن و استاندارد بودن آن شک و تردید وجود داشت. برای بررسی دقیق‌تر موضوع در سال ۲۰۱۸ النی نتولکا و ماریتا پاپاداتو-پاستو از دانشگاه آتن پژوهش دیگری انجام دادند. آن‌ها برای این پژوهش از روش متا آنالیز(
meta-analysis) بهره‌برداری کردند. پژوهشگران به کمک این روش می‌توانند یافته‌های چند پژوهش را تحلیل و یکپارچه کنند. هم‌چنین نتایج به دست آمده دقیق‌تر خواهد بود و حجم نمونه بزرگ‌تر است. در این پژوهش یافته‌های ۱۸ مطالعه که نمره‌های  IQ را در گروه‌های گوناگون برتری دست اندازه‌گیری می‌کرد یکپارچه‌سازی کردند که شامل ۲۰۴۴۲ نفر می‌شد. آن‌ها بررسی‌های خود را در سه زمینه انجام دادند:

  1. چپ‌دست‌ها در مقایسه با راست‌دست‌ها
  2. افراد غیر راست دست (چپ‌دست‌ها و هر دو دست‌ها) در مقایسه با راست‌دست‌ها
  3. هر دو دست‌ها در مقایسه با راست دست‌ها

یافته‌های نتولکا و پاپاداتو پاستو نشان داد که میانگین نمرهٔ ضریب هوش راست دست‌ها و غیر راست‌دست، و بین راست‌دست و هر دو دست تفاوتی ندارد. اما در مقایسهٔ راست دست‌ها و چپ‌دست‌ها اثر آماری معنی‌دار وجود داشت که نشان می‌داد میانگین ضریب هوش راست دست‌ها نسبت به چپ‌دست‌ها بالاتر است. نکتهٔ مهم این بود که این اثر به اندازه‌ای کوچک است که بعید به نظر می‌رسد اثر قابل توجهی در زندگی فرد داشته باشد.

 

نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌های محققان، حقیقت این است که چپ‌دست‌ها نسبت به راست دست‌ها باهوش تر نیستند. برای ارزیابی میزان هوش هیجانی خود میتوانید از تست هوش هیجانی استفاده کنید.

 

تست هوش هیجانی (EQ-BarOn)

 

چند نکته را به یاد بسپارید:

  • از خودتان بپرسید هوش چیست؟ اگر برای این پرسش پاسخ روشنی ندارید نمی‌توانید دریابید که باهوش بودن به چه معنی است و هوش چگونه سنجیده می‌شود.
  • مغز انسان را نباید دست کم گرفت. نمی‌توانیم بگوییم انسان از یک نیم‌کرهٔ مغز استفاده می‌کند و نیم‌کرهٔ دیگر کارکرد چندانی ندارد یا بدون کارکرد است.
  • هر ناحیه از مغز ما وظیفه و کارکردی خاص دارد. برای نمونه ناحیهٔ بروکا و ورنیکه که وظیفه تولید و فهم زبان را انجام می‌دهند در نیم‌کرهٔ چپ مغز جای گرفته‌اند.
  • با وجود مجزا بودن کارکردهای هر ناحیه از مغز، این نواحی با هم تعامل و ارتباط دارند و در کارکردها می‌توانند مکمل هم باشند.
  • هوش چیزی فراتر از راست‌برتری و چپ‌برتری است و عوامل ژنتیکی، فردی، خانوادگی، محیطی و … می‌توانند در رشد و پویایی آن موثر باشند.
  • کلیشه‌های گفتاری و عامیانه را فراموش کنید. یک باور نادرست اگر باور یک میلیارد انسان هم باشد باز نادرست است. برای پذیرش یک موضوع با خرد و دانش تصمیم‌گیری کنید.
  • از تعمیم دادن خودداری کنید. این‌که شما در محیط کار یا دوستانتان افراد چپ دست یا راست دست باهوش دیده‌اید دلیل خوبی برای باهوش‌تر بودن یکی از این دو گروه نیست. برای سنجش و ارزیابی نیازمند آزمون و ابزار هستیم و برای همین است که پژوهشگران پرسش‌ها و فرضیه‌ها را بررسی و آزمایش دقیق می‌کنند تا از تعمیم‌های بیهوده خودداری کنند و یافته‌ها قابل اعتماد باشد.

 

 

 

لینک کوتاه

اشتراک گزاری

دیدگاه‌ها

ثبت دیدگاه ‌شما

نام شما*

دیدگاه ‌شما*

این تست را به کاربر های دیگر پیشنهاد میکنم پیشنهاد نمیکنم
این تست را به کاربر های دیگر
پیشنهاد میکنم
پیشنهاد نمیکنم
فقط برای مدیر سایت نمایش داده شود