مشخصات تست هوش IQ (ریون) :

نتایج این آزمون شخصیت شما را در موارد زیر نشان می‌دهد:

لینک کوتاه

اشتراک گزاری

توضیحات تست:

تست هوش IQ (ریون) چیست؟

تست هوش ریون چیست؟

 

تست هوش IQ (ریون) در سایت تست شو یک آزمون سنجش هوش غیرکلامی (بصری) است که برای ارزیابی هوش استدلال انتزاعی فرد استفاده می شود. این آزمون بر خلاف تست هوش هیجانی EQ، یک تست شخصیت شناسی نیست و به جای پرداختن به میزان بلوغ عاطفی، به میزان ضریب هوشی افراد میپردازد. آزمون هوش IQ (ریون) شامل ماتریس‌های پیش‌رونده است؛ به این معنا که سطح سؤالات با پیشرفت آزمون سخت‌تر می‌شوند. وظیفه آزمون‌دهنده، تعیین عنصر گمشده در الگوی هر سوال است که عموماً به شکل ماتریس ارائه می‌شود، از این رو به آن ماتریس‌های ریون گفته می‌شود.

میتوانید بخوانید: IQ بهتر است یا EQ؟

تست هوش IQ (ریون) توسط جان سی ریون در سال 1936 توسعه یافت و در جنگ جهانی برای غربالگری افراد نیز مورد استفاده قرار گرفت و از تست های مشابه به این آزمون، تست هوش چندگانه گاردنر است که میزان چند هوش مختلف انسان را ارزیابی میکند. تست ریون در ابتدا برای پژوهش و تحقیق در رابطه با تأثیر ژنتیک و محیط روی هوش ابداع شد. اما به‌مرورزمان برای ارزیابی هوش عمومی افراد نیز استفاده شد زیرا این تست مستقل از فرهنگ است، تنها تأثیر ژنتیک روی هوش را ارزیابی می‌کند و از محیط تأثیر نمی‌گیرد.

تست هوش IQ (ریون) را می‌توان در سه فرمت متفاوت دسته‌بندی کرد: ماتریس‌های پیشرونده رنگی کودکان (CPM)، ماتریس‌های پیشرونده استاندارد (SPM)، و ماتریس‌های پیشرونده پیشرفته (APM).

تست هوش IQ (ریون) ابعاد مختلف هوش را ارزیابی می‌کند، از جمله:

دقت به جزئیات
استدلال مفهومی
حل مسئله
رمزگشایی
تجزیه‌وتحلیل
دسته‌بندی
ترتیب‌گذاری
توانایی پردازش اطلاعات
هوش جاری
توانایی‌های شناختی

 

تست هوش IQ (ریون) به چه شکل است؟

تست هوش ریون به چه شکل است؟

 

سؤالات تست هوش IQ (ریون) بر اساس منطق خاصی تنظیم شده‌اند. آزمودنی باید منطقی را که بر اساس آن الگوی هر سوال ساخته شده است را کشف کند و از بین تصاویر که به عنوان گزینه احتمالی در زیر هر الگو قرار گرفته است، تصویری را انتخاب نماید که الگوی سوال را کامل می‌کند. سؤال‌های آزمون از ساده به مشکل تنظیم شده‌اند.

هشت الگو در این ماتریس 3*3 وجود دارد، یکی از گزینه های سوال باید از هشت گزینه پاسخ تعیین شود.

 

مزایای تست هوشIQ ریون

مزایا آزمون هوش ریون

 

هر تست هوشی مزایا و معایب خاص خود را دارد اما دارای ویژگی های منحصر به فرد است. در این بخش به بررسی مزایای تست هوش IQ (ریون) می پردازیم.

  • قابل استفاده در سنین 5 سال به بالا
  • کم هزینه
  • مناسب برای افراد دارای اوتیسم
  • حتی افرادی که سواد ندارند می توانند از این تست استفاده کنند
  • غیر کلامی بودن تست موجب می شود برای هر فرهنگ و زبانی مناسب باشد

 

در سال 1998، تست هوش "موازی" ماتریس های پیشرونده استاندارد و رنگی ساخته و منتشر شد. این امر از آنجایی که ماتریس های ریون بسیار شناخته شده بودند، ضروری شده بود، یعنی به راحتی می توان پاسخ های صحیح را قبل از انجام آزمون پیدا کرد. علاوه بر این، نسخه اصلاح شده ای از آزمون استاندارد به نام SPM - استاندارد پیشروی ماتریس پلاس - با موارد دشوارتر که جایگزین برخی از موارد موازی شدند، منتشر شد. به دلیل این ویژگی‌های روان‌سنجی، این نسخه می‌تواند بهتر در بین پاسخ‌دهندگان متمایز شود.

Raven Matrices آزمون هوش ریون است که برای اندازه گیری سطح توسعه فکری و تفکر منطقی طراحی شده است. شما می توانید ضریب هوشی بزرگسالان 14 تا 65 ساله را بدون توجه به ملیت، مذهب و سایر تفاوت ها با کمک آن تعیین کنید. این آزمایش به لطف جان ریون در سال 1936 ظاهر شد. در اینجا تصاویر با ارقامی که با وابستگی خاصی به هم مرتبط شده اند نشان داده می شوند. یک رقم گم شده وجود دارد و در میان 6-8 شکل دیگر در زیر آورده شده است. وظیفه ایجاد الگویی است که همه شکل ها را در یک پیوند می دهد و رقم مورد نظر را در بین گزینه های پیشنهادی و در شکاف پاسخ نشان می دهد. این آزمون از 60 جدول (5 سری) تشکیل شده است. هر سری شامل وظایف افزایش سختی است. نویسنده با استفاده از این روش شناسی توانست آزمونی را ایجاد کند که از لحاظ نظری اثبات شود، بدون ابهام قابل تفسیر باشد و ارزیابی آن حداقل به تفاوت در تحصیلات، خاستگاه و تجربیات زندگی انسان وابسته باشد.

تست هوش IQ ریون برای ارزیابی مهارت های مشاهده ای، حل مسئله و توانایی یادگیری عمومی استفاده می شود. یک واقعیت جالب در مورد این تست این است که در سال 1942 برای سربازان انگلیسی معرفی شد و امروزه توسط کل جهان استفاده می شود.

 

امتیاز میزان تست هوش IQ ریون

 

محدوده IQ طبفه بندی IQ میانگین درصدی در دنیا

130 به بالا

نابغه 2.1%

121-130

تیزهوش

6.4%
111-120

باهوش

15.7%

90-110

متوسط 51.6%

80-89

پایینتر از متوسط 13.7%

70-79

کم هوش 6.4%

70 به پایین

بسیار ضعیف 4.1%