پشتیبانی تست‌شو

تست هوش IQ (ریون)

60 سوال

30 دقیقه

تفسیر دارد

35,000 تومان

برای خرید گروهی این تست اینجا کلیک کنید

RateStar RateStar RateStar RateStar RateStar 4/75 (5)

میانگین امتیاز این تست

از نظر 16 کاربر

شاخص‌‌های ارزیابی این تست :

اشتراک گذاری با دیگران :

تست هوش IQ (ریون) چیست؟

تست هوش ریون چیست؟

تست هوش IQ (ریون) در سایت تست شو یک آزمون سنجش هوش غیرکلامی (بصری) است که برای ارزیابی هوش استدلال انتزاعی فرد استفاده می شود. این آزمون بر خلاف تست هوش هیجانی EQ، یک تست شخصیت شناسی نیست و به جای پرداختن به میزان بلوغ عاطفی، به میزان ضریب هوشی افراد میپردازد. آزمون هوش IQ (ریون) شامل ماتریس‌های پیش‌رونده است؛ به این معنا که سطح سؤالات با پیشرفت آزمون سخت‌تر می‌شوند. وظیفه آزمون‌دهنده، تعیین عنصر گمشده در الگوی هر سوال است که عموماً به شکل ماتریس ارائه می‌شود، از این رو به آن ماتریس‌های ریون گفته می‌شود.

تست هوش IQ (ریون) توسط جان سی ریون در سال 1936 توسعه یافت و در جنگ جهانی برای غربالگری افراد نیز مورد استفاده قرار گرفت و از تست های مشابه به این آزمون، تست هوش چندگانه گاردنر است که میزان چند هوش مختلف انسان را ارزیابی میکند. تست ریون در ابتدا برای پژوهش و تحقیق در رابطه با تأثیر ژنتیک و محیط روی هوش ابداع شد. اما به‌مرورزمان برای ارزیابی هوش عمومی افراد نیز استفاده شد زیرا این تست مستقل از فرهنگ است، تنها تأثیر ژنتیک روی هوش را ارزیابی می‌کند و از محیط تأثیر نمی‌گیرد.

تست هوش IQ (ریون) را می‌توان در سه فرمت متفاوت دسته‌بندی کرد: ماتریس‌های پیشرونده رنگی کودکان (CPM)، ماتریس‌های پیشرونده استاندارد (SPM)، و ماتریس‌های پیشرونده پیشرفته (APM).

تست هوش IQ (ریون) ابعاد مختلف هوش را ارزیابی می‌کند، از جمله:

دقت به جزئیات
استدلال مفهومی
حل مسئله
رمزگشایی
تجزیه‌وتحلیل
دسته‌بندی
ترتیب‌گذاری
توانایی پردازش اطلاعات
هوش جاری
توانایی‌های شناختی

تست هوش IQ (ریون) به چه شکل است؟

تست هوش ریون به چه شکل است؟

سؤالات تست هوش IQ (ریون) بر اساس منطق خاصی تنظیم شده‌اند. آزمودنی باید منطقی را که بر اساس آن الگوی هر سوال ساخته شده است را کشف کند و از بین تصاویر که به عنوان گزینه احتمالی در زیر هر الگو قرار گرفته است، تصویری را انتخاب نماید که الگوی سوال را کامل می‌کند. سؤال‌های آزمون از ساده به مشکل تنظیم شده‌اند.

هشت الگو در این ماتریس 3*3 وجود دارد، یکی از گزینه های سوال باید از هشت گزینه پاسخ تعیین شود.

مزایای تست هوشIQ ریون

مزایا آزمون هوش ریون

هر تست هوشی مزایا و معایب خاص خود را دارد اما دارای ویژگی های منحصر به فرد است. در این بخش به بررسی مزایای تست هوش IQ (ریون) می پردازیم.

  • قابل استفاده در سنین 5 سال به بالا
  • کم هزینه
  • مناسب برای افراد دارای اوتیسم
  • حتی افرادی که سواد ندارند می توانند از این تست استفاده کنند
  • غیر کلامی بودن تست موجب می شود برای هر فرهنگ و زبانی مناسب باشد

در سال 1998، تست هوش "موازی" ماتریس های پیشرونده استاندارد و رنگی ساخته و منتشر شد. این امر از آنجایی که ماتریس های ریون بسیار شناخته شده بودند، ضروری شده بود، یعنی به راحتی می توان پاسخ های صحیح را قبل از انجام آزمون پیدا کرد. علاوه بر این، نسخه اصلاح شده ای از آزمون استاندارد به نام SPM - استاندارد پیشروی ماتریس پلاس - با موارد دشوارتر که جایگزین برخی از موارد موازی شدند، منتشر شد. به دلیل این ویژگی‌های روان‌سنجی، این نسخه می‌تواند بهتر در بین پاسخ‌دهندگان متمایز شود.

Raven Matrices آزمون هوش ریون است که برای اندازه گیری سطح توسعه فکری و تفکر منطقی طراحی شده است. شما می توانید ضریب هوشی بزرگسالان 14 تا 65 ساله را بدون توجه به ملیت، مذهب و سایر تفاوت ها با کمک آن تعیین کنید. این آزمایش به لطف جان ریون در سال 1936 ظاهر شد. در اینجا تصاویر با ارقامی که با وابستگی خاصی به هم مرتبط شده اند نشان داده می شوند. یک رقم گم شده وجود دارد و در میان 6-8 شکل دیگر در زیر آورده شده است. وظیفه ایجاد الگویی است که همه شکل ها را در یک پیوند می دهد و رقم مورد نظر را در بین گزینه های پیشنهادی و در شکاف پاسخ نشان می دهد. این آزمون از 60 جدول (5 سری) تشکیل شده است. هر سری شامل وظایف افزایش سختی است. نویسنده با استفاده از این روش شناسی توانست آزمونی را ایجاد کند که از لحاظ نظری اثبات شود، بدون ابهام قابل تفسیر باشد و ارزیابی آن حداقل به تفاوت در تحصیلات، خاستگاه و تجربیات زندگی انسان وابسته باشد.

تست هوش IQ ریون برای ارزیابی مهارت های مشاهده ای، حل مسئله و توانایی یادگیری عمومی استفاده می شود. یک واقعیت جالب در مورد این تست این است که در سال 1942 برای سربازان انگلیسی معرفی شد و امروزه توسط کل جهان استفاده می شود.

امتیاز میزان تست هوش IQ ریون

محدوده IQطبفه بندی IQمیانگین درصدی در دنیا
130 به بالانابغه2.1%

121-130

تیزهوش

6.4%
111-120

باهوش

15.7%

90-110

متوسط51.6%

80-89

پایینتر از متوسط13.7%

70-79

کم هوش6.4%

70 به پایین

بسیار ضعیف4.1%

سوالات متداول

تست هوش ریون چیست؟

تست ماتریس ریون پرکاربردترین تست غیر کلامی در جهان، هم از نظر بالینی و هم در تحقیقات است. این تست امکان ارزیابی ظرفیت های ارزیابی و کسر آزمودنی ها از 4 سال تا 69 سال و 11 ماه را فراهم می کند.

تست هوش چیست؟

آزمون استاندارد برای ارزیابی توانایی های فکری یک آزمودنی در مقایسه با میانگین تعیین شده برای همه افرادی که تحت آزمون یکسانی قرار گرفته اند.

سطح IQ نرمال چقدر است؟

طبق تعریف، ضریب هوش طبیعی و نرمال عدد 100 است. زیر 70، ناتوانی ذهنی را منعکس می کند. بزرگتر از 140 نشان می دهد که یک کودک با استعداد است.

چگونه بفهمم IQ من خوب است؟

ضریب هوشی از 110 تا 119: هوش نرمال قوی، بالاتر از میانگین (این مربوط به 16.1٪ از جمعیت است)

ضریب هوشی از 90 تا 109: هوش متوسط (این به 50٪ از مردم مربوط می شود)

IQ از 80 تا 109: هوش نرمال پایین، زیر متوسط (این مربوط به 16.1٪ از جمعیت است)

به شما پیشنهاد می‌کنیم تست هوش IQ (ریون) را انجام دهید تا به نیاز‌های اساسی خود پی ببرید تا بهتر بتوانید رفتارهای خود را کنترل کنید.

تست هوش IQ (ریون) | تست شو

تست هوش IQ (ریون)

دیدگاه‌ها

ثبت دیدگاه ‌شما

نام شما*

دیدگاه ‌شما*

امتیاز خود را وارد کنید

این تست را به کاربر های دیگر

این تست را به کاربر های دیگر


نسا جمالی

1403/04/24

پیشنهاد میکنم

عالی

پاسخ

مریم بنایی

1403/01/15

پیشنهاد میکنم

بسیار عالی

پاسخ

آرمیتا اکبری

1403/01/15

پیشنهاد میکنم

تست خوبی بود ممنون

پاسخ

مهلا اخوان صفار

1403/01/15

پیشنهاد میکنم

من اين تست و يه بار ديگه داده بودم چند سال پيش باحال بود😍

پاسخ

فائزه زهری

1403/01/15

پیشنهاد میکنم

به نظر خودم تعداد بیشتری رو درست زدم و ای کاش با کلید بهم نشون میداد تا متوجه میشیم کجا اشتباه کردم

پاسخ

فریبا منصوری

1403/01/14

پیشنهاد میکنم

خوب بود.جالب بود

پاسخ

سینا شفاعی مقدم

1402/12/16

پیشنهاد میکنم

ممنون از اقای زارع

پاسخ