پشتیبانی تست‌شو

تست ادراک خویشتن

80 سوال

15 دقیقه

تفسیر دارد

35,000 تومان

برای خرید گروهی این تست اینجا کلیک کنید

شاخص‌‌های ارزیابی این تست :

اشتراک گذاری با دیگران :

معرفی تست ادراک خویشتن

معرفی تست ادراک خویشتن

آیا خودت را باور داری؟ آیا به خودتان اعتباری را که شایسته آن هستید می دهید؟ عزت نفس بخشی جدایی ناپذیر از شادی شخصی، روابط و موفقیت است. تست ادراک خویشتن برای ارزیابی سطح عمومی عزت نفس شما و تعیین اینکه آیا باید روی عزت نفس خود کار کنید یا خیر طراحی شده است. این تست عزت نفس را انجام دهید تا حس واقعی خود را پیدا کنید.

پرسشنامه ادراک خویشتن که از تست های خودشناسی می باشد و در وب سایت تستشو قرار دارد و  مشتمل بر هشتاد سوال است. به هر سوالی که در مورد شما صدق می‌کند پاسخ بله بدهید و در غیر اینصورت پاسخ خیر. تا حد امکان پاسختان خودانگیخته و صادقانه باشد. به میزانی که با خود صادق باشید، نتایج معتبر و درست تر خواهند بود.

تست مرتبط تست‌شو:

پرسشنامه رضایت از خود

ادراک خویشتن یعنی چی؟

ادراک خویشتن یعنی چی؟

ادراک خویشتن یا خود ادراکی دیدگاهی است که ما در مورد خود، ویژگی هایمان و قضاوت هایی که در مورد ویژگی هایی که داریم می باشد. ادراک از خود شامل تصور ما از خودمان(تصویری که در سرمان از شخصیت خود داریم) و عزت نفس ما (نحوه قضاوت درباره ویژگی هایی که داریم) را شامل می شود. ادراک خویشتن اصطلاحی است که همان معنای خود ادراک را دارد. تصویر یک فرد از خود، از جمله ویژگی‌های فیزیکی، ذهنی یا اجتماعی، چیزی است که درک از ویژگی های خودش را می‌سازد.

در ساده‌ترین شکل، ادراک خویشتن این است که ما خودمان را چگونه می‌بینیم. ادراک ما از خود که به آن خودپنداره نیز گفته می شود، می تواند بر قضاوت، خلق و خو و رفتارهای ما تأثیر بگذارد. اگر درک مثبتی از خود داشته باشیم، به احتمال زیاد افکار و باورهای مثبت بیشتری در مورد جهان در کل خواهیم داشت که به نوبه خود می تواند منجر به رفتارهای مثبت بیشتر شود.

چرا درک مثبت از خود داشتن مهم است؟

 چرا درک مثبت از خود داشتن مهم است؟

درک مثبت از خود به ما کمک می کند تا با موقعیت های اجتناب ناپذیر محیط کار مانند طرد شدن و شکست به روشی سالم کنار بیاییم. معمولاً، افرادی که از خود ادراک مثبت‌تری دارند، باورهای ناخودآگاه «عقاید اصلی» مثبت‌تری در مورد خود مانند احساس ارزش و شایستگی دارند.
وقتی آنها درگیر خودگویی مثبت می شوند، احتمال بیشتری دارد که این مثبت بودن را درونی کنند و با احساسات منفی کنار بیایند.

ادراک منفی از خود ممکن است شامل باورهای اصلی مانند احساس آسیب یا بی ارزشی باشد. فردی که دارای ادراک منفی از خود است، خود و دیگران را منفی تر می بیند و این عواقب را در پی دارد:

از نظر عاطفی:

 • سطوح بالاتر افسردگی و اضطراب
 • کاهش عزت نفس

از نظر رفتاری:

 • رد دعوت به اجتماعات
 • عدم درخواست شغل یا ترفیع

از نظر روابط بین فردی:

 • مشکل در حفظ دوستی ها
 • خود درگیری
 • خرابکاری در روابط

مثالی از ادراک خویشتن در محل کار

مثالی از ادراک خویشتن در محل کار

اجازه دهید مثالی بزنیم تا تفاوت ها را از نظر روانی درک کنیم. دو زن را در یک موقعیت در نظر بگیرید که دقیقاً یک موقعیت کاری یکسان در محل کار را دریافت می کنند.

فردی که خود را یک کارمند قوی و ارزشمند می‌داند، ممکن است پاسخ کلی مثبتی به این ارزیابی داشته باشد. آنها احتمالاً دارای باورهای اصلی مثبتی مانند "من ارزشمند، توانا و باهوش هستم" هستند که بر نحوه ارزیابی آنها تأثیر می گذارد. احساسی که این کارمند از خود دارد شامل درک رفتاری زیر می باشد:

از نظر عاطفی:

 • احساس شادی
 • غرور
 • انگیزه

از نظر رفتاری

 • ادامه عملکرد خوب
 • تعامل مثبت با مدیرانشان
 • درخواست برای ترفیع
 • به عهده گرفتن مسئولیت های جدید

از سوی دیگر، بیایید تصور کنیم که فردی با ادراک منفی‌تر از خود، دقیقاً به همان ارزیابی واکنش نشان می‌دهد. اگر این شخص از قبل دارای باورهای اصلی منفی تری مانند «من بی کفایت هستم و لیاقت این شغل را ندارم» ممکن است افکار و درک خویشتن منفی از خود داشته باشد که شامل موارد زیر می باشد:

از نظر عاطفی:

 • احساس اضطراب
 • غمگینی
 • ناامیدی و خجالت
 • اعتقاد به "من هرگز نمی توانم کاری را درست انجام دهم و یک اشتباه تا اخراج شدن فاصله دارم"

از نظر رفتاری:

 • حواس پرتی در محل کار
 • پرهیز از ارتباط با مدیر یا همکاران
 • تماس بیشتر از محل کار
 • عدم درخواست ترفیع

همانطور که می بینید، ادراک از خود می تواند باعث شود دو نفر دقیقاً موقعیت مشابه را متفاوت ببینند، و در نهایت می تواند به پیامدهای احساسی و رفتاری بسیار متفاوت کمک کند. از آنجایی که شما صاحب ادراک خود هستید، مهم است که خود را بررسی کنید تا بالاترین پتانسیل خود را آزاد کنید.

ویژگی های مبتنی بر روانشناسی مرتبط با ادراک خویشتن

ویژگی های مبتنی بر روانشناسی مرتبط با ادراک خویشتن

عدم توجه به گذشته

تمرکز بر تمام اشتباهات یا پشیمانی های گذشته خود یک روند فاجعه بار است. افراد دارای ادراک مثبت از خود بر لحظه فعلی و حرکت رو به جلو تمرکز می کنند. هر گاه متوجه شدید که بیش از حد به موقعیت های گذشته فکر می کنید، از خود بپرسید که چرا این افکار شما را از اهداف آینده خود باز می دارند.

اصلاح تفکرات خویشتن

همه ما احساسات منفی را تجربه می کنیم. به جای درونی کردن افکار منفی به عنوان گزاره های واقعی، افراد دارای ادراک مثبت از خود، صحبت های خود را تغییر می دهند تا احساسات را برای آنچه که در آن  لحظه هستند تشخیص دهند. آنها به جای اینکه بگویند «من کارمند وحشتناکی هستم، هرگز از اشتباه کردن دست نمی کشم»، می گویند: «در کارم، اشتباهی کردم که بر عملکرد و شادی من تأثیر گذاشت. من از این تجربه درس می گیرم و از آن برای پیشرفت در آینده استفاده خواهم کرد."

استقبال از همه نوع بازخورد

افراد دارای ادراک مثبت از خود تمایل دارند به نقد و بازخورد بهتر پاسخ دهند. آن‌ها می‌توانند روی جنبه‌های مثبت هر موقعیتی تمرکز کنند و بدون اینکه حالت تدافعی بگیرند، با دقت به دیدگاه‌های دیگران گوش دهند.

اعتماد قاطعانه به قضاوت شخصی

افراد با درک مثبت از خود تمایل دارند روابط بین فردی مثبت و سالم تری داشته باشند. با این حال، آنها به راحتی نظر خود را بیان می کنند و اگر کسی موافق نباشد، در مورد انتخاب های خود احساس گناه نمی کنند.

خود را باهوش، توانا و ارزشمند بدانید

افراد با ادراک مثبت از خود تمایل دارند با این ویژگی‌ها در سرلوحه و مرکز تعاملات خود در سراسر جهان حرکت کنند و در نتیجه نتایج مثبت‌تر در روابط بین فردی، شغلی و عاطفی را به همراه داشته باشند. اگر فردی خود را توانا بداند، احساس می‌کند توانایی بیشتری برای مقابله مؤثر با چالش‌ها دارد و در هنگام تجربه شکست‌ها انعطاف‌پذیرتر خواهد بود.

تست انیاگرام

جشن گرفتن پیروزی های کوچک

افراد دارای ادراک مثبت از خود، پیروزی های کوچک خود را جشن می گیرند و با معیارهای هیچ کس جز خودشان زندگی نمی کنند. آنها از موفقیت های خود حمایت می کنند تا به خود یادآوری کنند که دائماً در حال پیشرفت هستند. همیشه بزرگترین مشوق خود باشید.

عدم مقایسه خود با دیگران

با تمرکز بر نقاط قوت منحصر به فرد خود، درک مثبتی از خود ایجاد کنید.

اگر پس از اتمام یک ارائه کاری بزرگ احساس شگفت انگیزی می کنید، به جای اینکه ارائه همکار خود را در ذهن خود برای مقایسه مجدد تکرار کنید، روی آن احساس موفقیت تمرکز کنید.

تست هوش هیجانی

رانده شدن توسط حقایق ملموس

ادراک منفی از خود اغلب ناشی از این است که ما چگونه فکر می کنیم دیگران ما را درک می کنند. و همه چیز به یک نظریه روانشناسی برمی گردد که استدلال می کند تا زمانی که به یک نتیجه معتبر در مورد اینکه چه کسی هستیم نرسیم، فقط بازتابی از نظرات دیگران هستیم. بنابراین، دفعه بعد که افکار منفی در مورد خود یا عملکرد خود داشتید، با خود فکر کنید که:

آیا به خاطر نظر شخص دیگری یا یک حقیقت ملموس چنین احساسی دارید؟

تلاش مداوم برای درک مثبت از خود

ادراک مثبت از خود یک رفتار عمدی و آموخته شده است. تشخیص دهید که چه زمانی افکار منفی وارد می شوند و  هدف و اعتماد به نفس خود را به خود یادآوری کنید.

تست MBTI

سوالات متداول

تست ادراک خویشتن چیست؟

تست ادراک خویشتن برای ارزیابی سطح عمومی عزت نفس شما و تعیین اینکه آیا باید روی عزت نفس خود کار کنید یا خیر طراحی شده است.

تست ادراک خویشتن چند سوال دارد و چقدر زمان‌بر است؟

تست ادراک خویشتن شامل 80 سوال است و حدودا 15 الی 20 دقیقه زمان برای پاسخگویی به تمامی سوالات لازم است.

به شما پیشنهاد می‌کنیم تست ادراک خویشتن را انجام دهید تا به نیاز‌های اساسی خود پی ببرید تا بهتر بتوانید رفتارهای خود را کنترل کنید.

تست ادراک خویشتن | تست شو

تست ادراک خویشتن

دیدگاه‌ها

ثبت دیدگاه ‌شما

نام شما*

دیدگاه ‌شما*

امتیاز خود را وارد کنید

این تست را به کاربر های دیگر

این تست را به کاربر های دیگر